taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5232
Euro
7.2222
Altın
1619.92
Borsa
87937.02
Gram Altın
339.004
Bitcoin
41111.42
fuzulev

Kaddafi'nin oğlundan Türkiye açıklaması

Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi: Libya'yı İtalyanlara veya Türklere bırakmayacağız!

21.02.2011 - 16:39..
Whatsapp ile paylaş
Kaddafi'nin oğlundan Türkiye açıklaması

Kaddafi'nin oğlundan Türkiye açıklaması

Libya'nın başkenti Trablus'ta devlet televizyonunu yağmalayan Kaddafi karşıtlarının hükümet binalarını ateşe verdiği bildirildi.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin dün gece yurtdışına kaçtığı öne sürülürken, Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam, şok edici açıklamalarda bulundu. Reuters'ın haberine göre, Seyfülislam, "Libya'yı İtalyanlara veya Türklere bırakmayacağız" dedi.

KARAKOL VE DEVLET BİNALARI ATEŞE VERİLDİ  

Libya'nın en büyük ikinci kenti Bingazi'de başlayan ve çevre şehirlerle devam eden isyan Trablus'a da sıçradı. AFP haber ajansı, devlete ait El Cemehiriye televizyonuyla El Şababya radyosunu talan eden göstericilerin, bazı karakol ve devlet binalarını da yaktığını belirtti. Olay yerinden bildiren Reuters muhabiri ise "itfaiyecilerin alev alev yanan bir hükümet binasını söndürmeye çalıştığını" söyledi. "Halk Sarayı" adı verilen binada meclis oturumlarının yapıldığı belirtildi.

Libya lideri Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi tarafından 2008 yılında kurulan El Cemehiriye ve El Şababya, yayın organlarının devlet tekeline alınmasının ardından kamulaştırılmıştı.

'LİBYA'YI TÜRKLERE BIRAKMAYACAĞIZ'

Seyfülislam Kaddafi dün gece devlet televizyonundan halka seslenerek, "Son mermiye kadar savaşacağız... Libya'yı İtalyanlara veya Türklere bırakmayacağız" ifadesini kullandı.

Oğul Kaddafi, "Libya, Mısır veya Tunus değil. Libya ordusu büyük rol oynayacak, Tunus veya Mısır ordusu değil. Muammer Kaddafi, Zeynel Abidin Bin Ali değil, Mübarek değil. Libya'dan bir parmak yer vermeyiz. Libya'da yaşayacak, Libya'da öleceğiz" diye konuştu.

Seyfülislam Kaddafi ayrıca, aralarında Bingazi'nin de bulunduğu kentlerde şiddetli çatışmalar meydana geldiğini ve isyancıların askerlerden silah ele geçirdiklerini belirterek, çatışmaları ülkenin birliğini yok etmek ve İslamcı bir cumhuriyet kurmak isteyen unsurların kışkırttığını ifade etti.

YABANCI GÜÇLERİN PLANI

Seyfülislam Kaddafi, babasının 41 yıllık iktidarına karşı yaşanan eşi benzeri görülmemiş ayaklanmayı "yabancı güçlerin planı" olarak tanımlayarak kınarken, protestoların bastırılmasında şiddet kullanılmasının hata olduğunu kabul etti.

Seyfülislam konuşmasına şöyle devam etti: "Bu, Libya'nın bütünlüğünü tehdit eden muhalif, bölücü bir harekettir... Silahlarımıza sarılacağız... Son mermiye kadar savaşacağız... Libya'yı İtalyanlara veya Türklere bırakmayacağız... Ayaklanmayı kışkırtan unsurları yok edeceğiz. Eğer herkes silahlanırsa, bu iç savaştır ve birbirimizi öldüreceğiz..."

Yeni bir anayasa ve liberal kanunlar çıkarılacağı sözü veren Seyfülislam Kaddafi, halkın "yeni bir Libya" ile iç savaş arasında seçim yapması gerektiğini ifade etti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir