taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3303
6.05405
1338.755
101971.29
229.412

Kadıköy'e Gezi anısına yapılacak olan heykel

Gezi Parkı olayları esnasında hayatını kaybedenlerin anısına Kadıköy'e yapılacak olan "Gezi'de Sonbahar" adlı heykelin lansmanı gerçekleştirildi.

27.03.2014 - 13:45..
Whatsapp ile paylaş

Kadıköy'e Gezi anısına yapılacak olan heykel

Kadıköy Belediyesi, Gezi Parkı olaylarında yaşamını yitirenlerin anısına "Gezi'de Sonbahar" adlı bir heykel yaptırmaya karar verdi.

"TÜRKİYE'DE KURULMAK İSTENEN KARANLIK  TABLONUN ÖRTÜSÜNÜ DELEN GEZİ'DİR"

Alınan karar doğrultusunda heykeltraş Prof. Rahmi Aksungur ile eşi Doç. Ayla Aksungur'un yapımına başladığı heykelin bugün tanıtımı yapıldı. Tanıtımda konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, "Türkiye'de kurulmak istenen karanlık tablonun örtüsünü yırtan delen Gezi olaylarıdır. Dolayısıyla Gezi olaylarıyla başlayan hürriyet, insan hakları, direniş halen devam ediyor. İnsanlar en ufak haklarını savunuyor. Toplum bu nedenle örgütlü bir şekilde ayağa kalkabiliyor. İnsanlar özgürce taleplerini dile getirebiliyor. Ama bu bize pahalıya mal oldu.

Kadıköy'e Gezi anısına yapılacak olan heykel

"ADINI DA GEZİ'DE SONBAHAR KOYDUK"

O günden bu yana birçok şehit verdik. Kadıköy Gezi olaylarında çok direnç gösterdi. Gezi olaylarında hayatını kaybedenlerin adlarını parklara, meydanlara verdik. Ancak hepsini bir arada simgelemek istedik. Bütün gençleri simgeleyecek bir eser yapılmasını istedik. Bunun adını da 'Gezi'de Sonbahar' koyduk. Aslında bu direnişi anıtıdır. Bütün Türkiye çapında hayatını kaybedenleri simgeleyecek bir heykel yaptık" dedi.

HEYKEL 3 METRE BOYUNDA OLACAK

Heykeltraş Prof. Rahmi Aksungur'un da katıldığı tanıtımda, heykelin özellikleri anlatıldı. Gezi Parkı olaylarının yıl dönümüne yetişecek olan heykel Kadıköy Tarihi Çarşı girişindeki meydana konulacak. 3 metre boyundaki heykelde ellerini yüzüne kapatmış ağlayan kırmızılı kadın ile hayatını kaybeden gençleri temsil eden yerlere dökülmüş yapraklar bulunuyor.

HEYKELDE KIRMIZILI KADIN VURGUSU YAPILIYOR

Kırmızı olarak yapılan heykelde, kırmızı renk ile hem şehit vurgusu hem de gezi olaylarının simgelerinden olan kırmızılı kadın vurgusu yapılıyor. Çelik takviyeli kompozit fiber kullanılarak yapılan heykelin altında Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybeden gençlerin ismi yazılacak.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir