Petrol
111.89
-0.04%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.137
-1.63%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  İmren Aykut: Erkek kadına koltuk kaptırmak istemiyor

  Türkiye'nin tanınmış ilk kadın bakanlarından İmren Aykut, siyasette kadın kontenjanının düşük tutulduğunu belirtti.
  • AA
  • 08.03.2016 - 03:38
  İmren Aykut: Erkek kadına koltuk kaptırmak istemiyor

  AA muhabirine, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" nedeniyle kadınların politik hayatta üstlendikleri rollere ilişkin değerlendirmede bulunan Aykut, çok yoğun rekabetin yaşandığı siyasette erkek politikacıların bir tek koltuğun bile kadınların eline geçmesini istemediğini savunarak, "Siyaset zor, kadın siyasetçi olmak ise çok daha zor" ifadelerini kullandı.

  İmren Aykut: Erkek kadına koltuk kaptırmak istemiyor #1

  "İLK İKİ YIL BANA 'BAKAN BEY' DEDİLER"

  Aykut, siyasi hayatı boyunca çok sayıda ilginç olayla karşılaştığını belirterek, başından geçen bazı olayları şöyle anlattı:

  "Partinin toplantısına gittiğim bir gün, kendimi bir anda kadınların omuzlarında buldum. Düşürecekler korkusuyla 'Bırakın beni' diye feryat ediyordum ama beni bir süre havada taşıdılar. Üstelik üzerimde pantolon değil, tayyör vardı. Bir taraftan 'indirin' diye bağırırken bir yandan da kendi halime gülüyordum. Yine bakan olduğum ilk iki yıl boyunca resmi protokollerde nereye gitsem bana 'bakan bey' denildi. Önceleri tuhaf oldum. Sonra kabul ettim ve bu hitap karşısında sessiz kaldım. Ne zaman bir il ziyaretine gitsem, protokoldekiler kadın olduğum için mutlaka eşlerini de yanlarında getiriyorlardı. Makam aracına binerken önce valinin eşi biniyor, ortaya oturuyor, ben sağ tarafta yerimi alıyorum, vali de diğer uca oturuyor. Üç kişi arkada oturunca bakan olarak ben de cama yapışık şekilde yolculuk yapıyordum. Bazen de vali öne, şoförün yanına oturuyordu. Tabii bütün bunlar son derece protokole aykırı şeylerdi. Kısacası hiçbir şekilde protokol tutturamıyorduk. Kadın bakana alışılana, bakanın cinsiyetinin olmayacağına alışana kadar bu tür protokol dışı olaylarla karşılaştım."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir