Dolar
6.7769
0.7672%
Euro
7.4541
0.8564%
Altın
1699.82
-0.6389%
Borsa
105470.16
2.374%
G. Altın
370.453
0.498%
Bitcoin
61916.09
3.0574%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Kadına yönelik şiddet: Rihanna da risk altında

  Psikiyatrist Sümer Öztanrıöver: 'Çoğu kadının şiddet gördükleri kişilerle ilişkilerine devam ettikleri gözlenmektedir.'
  • 05.12.2013 - 10:29

  Kadına yönelik şiddet: Rihanna da risk altında

  Uzman Psikiyatrist Sümer Öztanrıöver, kadına yönelik şiddetin her yaş, eğitim ve sosyokültürel seviyeden kadını etkilediğini belirterek, Rihanna gibi dünyaca ünlü bir şarkıcının bile sevgilisinden defalarca şiddet gördüğü halde ilişkisine devam ettiğini hatırlattı.

  RİHANNA DA İLİŞKİSİNE DEVAM ETTİ

  Öztanrıöver yaptığı açıklamada, "Mantıklı olan karar, şiddet uygulayan kişiden ayrılmak ve şiddete bir son vermektir. Ancak bu durumdaki birçok kadının şiddet gördükleri kişilerle ilişkilerine devam ettikleri gözlenmektedir. Bunun tek bir nedeni olmayıp, sosyoekonomik, kültürel, kişisel birçok sebebi vardır. Ancak son zamanlarda yapılan bir araştırmanın sonuçları bu duruma bir açıklama getirebilir. Bu araştırmada kolonoskopi yapılan kişilerin, eğer yeniden ihtiyaç duyulursa aynı tetkiki bir kez daha yaptırmaya gönüllü olup olmadıkları incelenmiş. Kolonoskopi, bir tüp yardımıyla kalın bağırsakların incelenmesidir. Tetkik birkaç dakika sürer ve tüpün bağırsakların içinde hareket ettirilmesi oldukça rahatsızlık vericidir. Kolonoskopi yapılan kişiler iki gruba ayrılmış. Birinci grubun cihazı işlem biter bitmez bağırsaktan hemen çekilmiş. İkinci grubun cihazı ise işlem bittikten sonra hemen çekilmeyip hareket ettirilmeden bir dakika fazladan tutulmuş. Birinci gruptakiler ihtiyaç duyulsa bile tetkiki tekrar yaptırmaya hiç istekli değillermiş. Ancak ikinci gruptakiler rahatsızlığa daha uzun süre maruz kaldıkları halde işlemin son kısmı acısız olduğu için tetkiki ikinci kez yaptırmaya karşı daha çok gönüllü olmuşlar. Tıpkı bunun gibi ilişkilerimizdeki sonlanmalar da çok önem kazanmaktadır" diye konuştu.

  'ÇOK SEVİLDİĞİNİ DÜŞÜNMEK' YANLIŞLIĞI

  Şiddet gören bir kadının partnerinin bazen özür dilediğini, ağlayıp yalvardığını, çok sevdiğini, kıskandığını ve şiddetin sebebinin kadının yanlış davranışında olduğunu söylediğini ifade eden Öztanrıöver, 'Çok sevildiğini düşünen kadının, eşiyle olumlu sonlanan deneyimi; ilişki hakkında olumlu düşünmesine ve acılarını gözardı etmesine yol açıyor olabilir. Bu durumun yaptığı yanılsama, ilişkisini sonlandıramamasının sebebi olabilir. Hayatını partnerinin beklentileri doğrultusunda şekillendiren, aşırı kıskançlığı sevgi belirtisi zanneden, partnerini hayatının merkezine koyan kadınlar risk altındadır. Ancak özdeğeri ve özsaygısı yüksek, kişiliğinden ödün vermeyen kadınlar ise şiddete karşı bağışık olacaktır' dedi.

  Görüş Bildir