Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
477.015
0.58%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C

  Ünlü kadınlar Vikipedi'ye eklendi

  Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde Vikipedi'de bulunmayan çeşitli meslek gruplarından kadınların isimleri katılımcılar tarafından eklendi.
  • AA
  • 07.03.2016 - 23:13
  Ünlü kadınlar Vikipedi'ye eklendi

  Ünlü kadınlar Vikipedi ye eklendi #1

  Finlandiya Büyükelçiliği ile Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneğinin işbirliği ile Cer Modern'de düzenlenen etkinlikte konuşan Finlandiya'nın Ankara Büyükelçisi Nina Vaskunlahti, Finlandiya'da demokrasiyi ve cinsiyet eşitliğini geliştirmeye yönelik çabaların yaklaşık yüz yıldır sarf edildiğini söyledi.

  Ülkesinde kadınlara sunulan olanakları anlatan Vaskunlahti, Finlandiya'da iş gücünün yaklaşık yüzde 48'ini kadınların oluşturduğunu kaydetti.

  "Vikipedya'da cinsiyet açısından bir ön yargı olduğu belgelenmiş ve bilinen bir gerçektir. Yarın, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, Fin vikipedyacılar Kiesma Çağdaş Sanat Müzesi ve Helsinki Üniversitesi Kütüphanesi işbirliği ile düzenlenen etkinlikte Helsinki'de bir araya gelecekler" diyen Büyükelçi Vaskunlahti, bundan ilham alarak Cer Modern'de bu etkinliği yaptıklarını belirtti.

  Vaskunlahti, Vikipedi'de Fin medyasındaki biyografi makalelerinin sadece yüzde 19'unun kadınlarla ilgili olduğunu, Türkiye'de de bu durumun çok farklı olmadığını ifade etti.

  Türkiye'de kadın sorunlarını aktif bir şekilde göğüsleyen insanlarla tanıştığını söyleyen Vaskunlahti, "Toplumun tümü kadınların güçlü kılınması için birlikte çalışmalı ve buna katkıda bulunmalıdır" dedi.

  Etkinlikte, Uçan Süpürge Yönetim Kurulu Üyesi Selen Doğan ve Sosyal Medya sorumlusu Onur Mete de konuşma yaptı.

  Konuşmaların ardından, katılımcılardan bazıları Vikipedi gönüllülerinin teknik bilgilendirmeleriyle, eski basketbolcu Gülseren Gönül, yönetmen Belmin Söylemez ve heykel sanatçısı Füsun Onur'u Vikipedi'ye ekledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir