taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5811
Euro
7.251
Altın
1620.05
Borsa
88059.46
Gram Altın
343.479
Bitcoin
42035.02
fuzulev

Kadınlar neden erkeklerden uzun yaşıyor

Genel olarak toplumsal yaşamda yükün erkeklerde olması, erkeklerin daha stresli bir hayat yaşaması gibi nedenler ömürlerinin kısa olmasında açıklayıcı olarak kabul edilmektedir.


Whatsapp ile paylaş

Kadınlar neden erkeklerden uzun yaşıyor

Kadınlar neden erkeklerden uzun yaşıyor

Çoğu toplumda kadınların ortalama ömrü erkeklerden yaklaşık 10 yıl daha fazladır. Bu gerçek gelişmiş batı toplumları için de geçerlidir. Genel olarak toplumsal yaşamda yükün erkeklerde olması, erkeklerin daha stresli bir hayat yaşaması, daha tehlikeli ve zor işlerle meşgul olmaları, tehlikelere daha önlemsiz yaklaşıp canlarını tehlikeye atmaları gibi nedenler ömürlerinin kısa olmasında açıklayıcı olarak kabul edilmektedir.

KADINLAR NEDEN DAHA UZUN YAŞAR

YARADILIŞ OLARAK ERKEKLERİN ÖMÜRLERİ KISA

Ancak pek çok hayvan türünde de dişiler erkeklere göre daha uzun yaşamaktadır. Ortalama ömrü iki yıl civarında olan deney sıçanlarında dişiler yaklaşık 5 ay daha uzun süre yaşamaktadırlar. 

ASIL SEBEP ÖSTROJEN HORMONU

Araştırmalar neredeyse tüm memelilerde dişilerin erkeklerden ortalama %10 daha uzun yaşadıklarını göstermektedir. Bu konuda son ortaya çıkan veriler ibreyi dişilik hormonu olarak kabul edilen “östrojen”e döndürmüştür. Yaşlanma ve ortalama ömrün en önemli belirleyicileri şimdilik vücutta biriken “oksitleyici” maddeler bir başka deyişle “oksijen radikalleri” olarak kabul edilmektedir.

ERKEKLER OKSİTLEYİCİ MADDEYİ DAHA AZ ÜRETİYOR

Deney hayvanlarında yapılan araştırmalar, dişilerin bu “oksitleyici” maddeleri daha az ürettiği, dahası bu zararlı maddeleri ortadan kaldıran “oksitlenme önleyici” antioksidanları doğal olarak daha çok ürettiklerini göstermiştir. İki cins arasındaki bu farklılık temel olarak “östrojen”e bağlıdır. Östrojen kanda çok az miktarda bulunur ve bu hali ile güçlü bir antioksidan değildir. Ancak hücreleri uyardığında bir takım kimyasal reaksiyonlarla antioksidan enzimlerin miktarlarını artırır ve dişilerin hücreleri “oksitleyici” madde hasarından daha güçlü korunur. Erkekler bu mekanizmadan mahrumdur. Erkeklik hormonu testosteronun bu kadar etkin bir koruyuculuğa sahip değildir.

BU MADDE SOYADA BOL MİKTARDA BULUNUYOR

Başka çalışmalar östrojene benzer bitkisel kimyasalların da aynı koruyucu etkiyi deney hayvanları üzerinde gösterdiğini tespit etmiştir. Östrojene benzer en önemli kimyasal maddelerden bir tanesi soyada bol miktarda bulunmaktadır. Genistein adı verilen ve soya kaynaklı olan bu östrojen benzeri maddenin de deney hayvanlarının ömrünü uzattığı gösterilmiştir.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir