taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7308
Euro
7.2823
Altın
1622.9
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.7
Bitcoin
45532.17

Kadir İnanır HDP'ye neden hayır dediğini açıkladı

Selahattin Demirtaş, Kadir İnanır'ın sağlık nedeniyle HDP'den aday olmayacağını açıklamıştı. Kadir İnanır, neden HDP'ye aday olmayacağını anlattı.


Whatsapp ile paylaş
Kadir İnanır HDP'ye neden hayır dediğini açıkladı

Kadir İnanır HDP'ye neden hayır dediğini açıkladı

Kadir İnanır'ın HDP'den aday olacağı konusunda "Kendisine teklif götüreceğiz" diyen Selahattin Demirtaş, geçtiğimiz günlerde Kadir İnanır'ın sağlık nedenleriyle HDP'den aday olamayacağını açıklamıştı.

HDP'den aldığı milletvekili adaylığı teklifini geri çeviren ünlü sanatçı Kadir İnanır, bu tutumunun nedenlerini Habertürk gazetesi yazarı Muhsin Kızılkaya'ya anlattı.

Muhsin Kızılkaya'nın "Kadir İnanır'ın 'sağlığı' yerinde, düşündüğü hepimizin 'sağlığı'..." başlıklı yazısı şöyle:

"DEMİRTAŞ TEKLİF GÖTÜRMÜŞTÜ"

"Uzun süredir Kadir İnanır’ın HDP’den milletvekili adayı olacağı konuşuluyordu. Bu konu, bir süre önce HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a sorulduğunda, "Henüz kendisiyle görüşüp fikrini almadım ama biz Kadir Bey’i partimizde görmek isteriz, en yakın zamanda görüşüp fikrini alacağım" demişti.

İNANIR SAĞLIK NEDENİYLE SICAK BAKMADIĞINI AÇIKLADI

Demirtaş ile İnanır kısa bir süre önce İstanbul ’da bir araya geldiler. Demirtaş, kendisine resmen adaylık teklif etti. İki gün önce katıldığı bir televizyon programında ise İnanır’ın da sağlığı elvermediği için bu teklife sıcak bakmadığını açıkladı.

İNANIR'IN SAĞLIĞI YERİNDE

Ve hemen arkasından Kadir İnanır’ın "sağlığı gündeme geldi.

İnanır’la dün görüştüm. Uzun süre telefonu meşguldü. Meğer telefonları susmuyormuş. Demirtaş’ın açıklamasını yanlış anlayan birçok seveni, yakını arayıp "Geçmiş olsun" dileklerini iletiyormuş.

Oysa Kadir İnanır her zamanki gibi dinç, sağlıklı, neşeli, umutlu; her zamanki gibi "yumruk" gibiydi... Mesele bir kişisel "sağlık" meselesi değil. Onun anlatmaya çalıştığı "sağlık meselesinin" farklı bir veçhesi var.

ÖNCELİĞİN KENDİSİNE VERİLMESİNİ HAKSIZLIK OLARAK GÖRÜYOR

Şöyle ki: Bir kere Demirtaş’ın böyle bir teklif yapmış olması kendisini çok sevindirmiş hatta onurlandırmış. Bir filmi, çok önemli bir ödül almış gibi sevinmiş hem de... Ancak o milletvekilliğine çok başka bir pencereden bakıyor. Her şeyden önce “Kürt hareketini” bir “emek hareketi” olarak görüyor. Yani çok eskiden beri bu hareketin içinde yer almış, yetişmiş, ter dökmüş, emek vermiş birileri dururken, sırf kendisi çok meşhur ve onlara yakın duruyor diye önceliğin kendisine verilmiş olmasını “haksızlık” olarak görüyor.

İNANIR'A GÖRE MİLLETVEKİLLİĞİ:

İkincisi, ona göre milletvekilliği, "maaşını al, fiyakanı at, VIP salonunda otur, dokunulmazlık zırhına bürün" ayrıcalığından yararlanma değil; gerçekten de halkın vekili olmak ve günün 24 saati halkla birlikte olmaktır. Onun dertleriyle hemhal olmak, onunla yaşamaktır. İşte "sağlık" meselesi dediği şey burada devreye giriyor. Yani şu andaki durumu, daha önce geçirdiği bir iki sağlık operasyonu bu işi “layıkıyla” yerine getirmesine engel. Yoksa şu anda bir sağlık sorunu yok.

"MECLİS'TE BULUNANLAR VEKİLLİĞE LAYIK DEĞİL"

Üçüncüsü, Kadir İnanır, milletvekilliğini bir "liyakat" meselesi olarak görüyor ve ona göre şu anda Meclis’te bulunanların çoğunluğu ne yazık ki bu işe "layık" değil. Eğer politika yapacaksa, mevcutların yaptığı gibi yapmaz, sorunlara çözüm bulmak için bütün mesaisini harcar, ona verilen bu ağır sorumluluğun gereğini yapmak için gece gündüz çalışır, didinir. Bu işte ne kadar disiplinli olduğunu da "akil insanlar heyeti" sırasındaki çalışmalarında zaten ortaya koydu.

"ZOR OLAN HALKIN ABİSİ OLMAKTIR"

Anlayacağınız, Kadir İnanır zaten 50 seneden beri bu halkın "vekili", sanatçısı, dertlerinin ortağı... Bu işi ha sokakta, dağda bayırda, film setlerinde, sinema salonlarında yapmış, ha Meclis’te, fark etmez...

Ona göre kolay olan "vekil" olmaktır, zor olansa halkın "abisi" olmak...

Bence de öyle... O, her görüşten hepimizin Kadir Abi’sidir çünkü!"

Kadir İnanır HDP'den aday olmayacak

Kadir İnanır HDP'ye neden hayır dediğini açıkladı


YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir