taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Kanser riski sizin de kapınızda

Kanser riski her geçen yıl biraz daha artıyor. 2035 yılına kadar toplam vakalar 24 milyonu bulabilir.

05.02.2014 - 10:19..
Whatsapp ile paylaş

Kanser riski sizin de kapınızda

Dünya Sağlık Örgütü '' kanser dalgası dünyayı sardı. Bugün 14 milyon vaka, 2035'te 24 milyon olur'' diye konuştu.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ UYARDI

Alkol ve şekerin azaltılması gerektiğini vurgulayan Dünya Sağlık Örgütü kanser riskinin herkesin kapısında olduğunu belirtti. Dünya Kanser Araştırma Vakfı da beslenme şeklinin kanser riskinde oynadığı rol için ''tedirgin edici seviyelerde saflık'' olduğunu bildirdi. Yılda 14 milyon kişiye kanser teşhisi konuyor fakat bu rakamın 2025'e kadar 19 milyona, 2030'a kadar 22 milyona ve 2035'e kadar da 24 milyona çıkacağı öngörülüyor.

''KANSERİN YÜKÜ AĞIRLAŞIYOR''

Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırma Bürosu müdürü Dr. Chris Wild,BBC'ye yaptığı açıklamada "Küresel çapta kanserin yükü ağırlaşıyor ve bunun önemli bir bölümü nüfusun yaşlanması ve nüfusun artmasından kaynaklanıyor" dedi. Wild, "Kanser tedavisinin maliyeti, yüksek gelirli ülkelerde bile kontrolden çıkmış durumda. Kanserin önlenmesi kesinlikle kritik öneme sahip fakat bir şekilde ihmal ediliyor" diye konuştu.

KANSERE NEDEN OLAN MADDELER

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2014 Kanser Raporu'na göre önlenebilir kansere neden olan maddeler şöyle: "Sigara içmek, Enfeksiyon, mikrop kapma, alkol, obezite, aşırı şişmanlık ve hareketsizlik, güneş ve tıbbi tarama cihazlarının neden olduğu radyasyon, hava kirliliği ve çevre faktörleri, geç ve az sayıda çocuk sahibi olmak ve yeterince emzirmeme.''

 

"ALKOL VE SİGARA AZALTILMALI"

Çoğu ülkede kadınlar arasında en yaygın olan kanser türü meme kanseri. Fakat Afrika'da en sık rastlanan kanser kadınlar arasında rahim ağzı kanseri.

Rahim ağzı kanserine genellikle, "human papiloma virüs" (HPV) olarak bilinen virüs neden oluyor. HPV aşısı ve diğer tür aşıların yüz binlerce rahim ağzı kanseri vakasını önleyici olabileceği düşünülüyor. Who raporunun editörlerinden Avustralya New South Wales Üniversitesi'nden Dr. Bernard Stewart, "kansere karşı önlemlerin dünyanın gelecek yıllarda karşı karşıya kalabileceği kanser dalgasıyla mücadele için kritik öneme sahip olduğunu" söylüyor.

GÜNEŞLENME DE KANSER YAPIYOR

Dr. Stewart, çoğu kanserin "insan davranışlarından'' kaynaklandığını belirtip kendi memleketi Avustralya'da sıkça görülen bir örnekle "bedenin her iki tarafı kızarana kadar güneşlenmenin" de kansere yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

''ALKOL DENETİMİNİ GÜNDEME ALMALIYIZ''

Dr. Stewart, ne yapılması gerektiğini söylemenin Uluslararası Kanser Araştırma Bürosu'nun görevi olmadığını belirtip ekliyor: "Örneğin alkolün, araba kazasına sebep olmak ya da saldırıya sebebiyet vermek gibi olumsuz etkilerinin hepimiz farkındayız ama bir de, bunun konuşulmayan hastalık bulaştırma yanı var. Özellikle kanser konusunda hiç dikkate alınmıyor. Alkole rahat erişimin denetlenmesi, etiketlenmesi, tanıtımı ve fiyatı gibi meseleleri gündeme almalıyız."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir