taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6506
Euro
7.2716
Altın
1595.44
Borsa
89303.51
Gram Altın
341.21
Bitcoin
41886.15

Kayserilinin zekası: Kredi kartı yerine hediye çeki

Kayserili bir vatandaş, cep telefonunda kredi kartı kullanımına getirilen sınırlamayı ilginç bir yöntemle delmeyi başardı.


Whatsapp ile paylaş
Kayserilinin zekası: Kredi kartı yerine hediye çeki

Kayserilinin zekası: Kredi kartı yerine hediye çeki

Kredi kartı ile cep telefonu alımına getirilen sınırlama, Kayserili bir esnafı farklı yollar aramaya itti. Hürriyet'ten Şükrü Kızılot'a bulduğu yöntemi anlatan Kayserili vatandaş, kredi kartı ile hediye çeki satıp, o çek ile de cep telefonu satma formülünü geliştirdi. 

KILIF YÖNTEMİ RİSKLİ ÇIKTI

İşte Kayserilinin bulduğu o yöntemi anlatan yazı;

Geçen hafta Kayseri' nin pratik zekasını yansıtan bir olayda, 1.000 liralık telefonun 10 liraya satıldığını yazmıştım. 10 liraya telefon alana, kredi kartından taksitlendirmek suretiyle 1.000 liraya da telefon kılıfı satılıyordu. Böylelikle, cep telefonu satışında kredi kartına taksitlendirme yasağını deliyordu.

İLGİNÇ BULUŞ 

Kayseri de cep telefonu satan bir esnaf, bu yazıdan iki gün sonra aradı.

- Hocam bu olayda, "muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme nedeniyle. 18 aydan 3 yıla kadar hapis cezası riskinin olduğunu siz yazınca kafamız karıştı. Aynca, telefon kılıfının iade edilmesinde 1.000 lira ödeme riski ve arızalı çıkan telefonun iadesinde de 10 lira ödenmesi, KDV ve Gelir, Kurumlar Vergisi yönünden "emsal bedeli" kıyaslaması gibi durumlar olabileceği için daha pratik bir yol geliştirdik.

- Çok ilginç.. peki. nedir o pratik yol?

Bir hediye çeki geliştirdik. İş yerimizde, cep telefonu da dahil değişik ürünler var. Müşteriye hediye çeki satıyoruz. Hediye çekinin bedelini de müşterinin kredi kartından taksitlendirerek çekiyoruz. Aynı kişi birden fazla hediye çeki de alabiliyor.

- Peki., daha sonra?

- Hediye çekini birine veriyor. Çeki getiren, peşin parayla alışveriş yapmış gibi, istediği ürünü alabiliyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir