taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

KCK ana davasında iki tahliye

KCK ana davasında, Viranşehir eski belediye başkanı Emrullah Cin ile avukat Siracettin Irmak'ın tahliyelerine karar verildi.

03.02.2014 - 15:23..
Whatsapp ile paylaş

KCK ana davasında iki tahliye

Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK/TM ana davasının 61'inci duruşması bugün yapıldı. Duruşmaya 14 tutuklu sanık mazeret bildirerek katılmazken, 5 tutuksuz ve 80 tutuklu sanık hazır bulundu. Duruşmayı ayrıca BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak da izledi.

''YAPTIĞIMIZ AÇIKLAMANIN ARKASINDAYIZ''

Duruşmada söz alan tutuklu sanıklardan Herdem Kızılkaya, "Bir önceki celse yaptığımız açıklamanın aynen arkasındayız. 1925'te kurulan istiklal mahkemelerinden bugüne kadar, Kürtler'in yargılanmalarına halen devam ediliyor. Başbakan, hukuk adı altında siyasi soykırım kabul edilemez demişti. KCK adı altında yapılan operasyonlar komplodur. Bununla Kürt soykırımı yapıldı. AKP, cemaat el ele bu operasyonu yürüttü. Biz defalarca özel yetkili mahkemelerin taraflı olduğunu, davaların düşmesi gerektiğini söyledik. 5 yıldır biz tutuklular, yanlıştan dönülmesini istedik. Paralel devletin hukuka ve emniyete nasıl, ne derece işlediğini gördük. Özel yetkili mahkemelerin kalkacağı kesin gibi görünüyor. Biz yargılamadan kaçmıyoruz. Aksine adil bir yargılama arıyoruz. Bu nedenle özel yetkili mahkemele ifade vermeyeceğiz ve duruşmalara katılmayacağız. Adil bir yargılama olursa ifade vereceğiz" dedi.

ALKIŞLARLA PROTESTO

Daha sonra tutuklular ve yakınları ayağa kalkarak, alkışlarla mahkemeyi protesto etti. Bu sırada salona takviye olarak askerler alındı. Mahkeme başkanı, sanık ve yakınlarının duruşma düzenini bozduğu için dışarı çıkarılmasını karar verdi. Sanık ve yakınları dışarı çıkarken de alkışlı protestolarını sürdürdü.

''DURUŞMADAN ÇEKİLİYORUZ''

Sanık ve yakınlarının dışarı çıkarılmasının ardından söz alan sanık avukatlarından Sinan Tanrıkulu, "Müvekillerimiz mahkemeyi protesto etmelerinden dolayı biz de duruşmadan çekiliyoruz ve salondan çıkıyoruz" dedi. Daha sonra savunma avukatları da duruşma salonunu terk etti.Duruşmanın bundan sonraki kısmında salonda sadece gazeteci ve güvenlik güçleri kaldı. Dosya ile ilgili görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı, 4 tutuklu sanığın tahliyesini talep etti. Mahkeme kararını açıklamak üzere duruşmaya ara verdi. Diyarbakır'da 2009 yılından beri devam eden ve 94'ü tutuklu 175 sanıklı KCK Türkiye Meclisi ana davasının ara kararlarında, bir süre önce biri bağımsız, 4'ü BDP'li 5 milletvekili serbest bırakılmıştı.

''ÖYM'LER BİR AN ÖNCE KALDIRILMALI''

Duruşmayı izleyen BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak da adliye çıkışında yaptığı açıklamada, 5 yıldır adil olmayan yargılamalarla demokratik siyasetin engellendiğini vurguladı. 17 Aralık'ta yaşanan gelişmelerden sonra hükümet tarafından bu yargılamaların adil olmadığı yönünde değerlendirmeler yapılmaya başlandığını hatırlatan Kışanak,sanıkların ifade vermeme tutumunu destekledi. Kışanak, "Türkiye'de demokrasi ancak hukuk devletiyle, adil yargılamayla, bağımsız bir yargı mekanizmasıyla mümkündür. Bir an önce özel yetkili mahkemeler kaldırılmalıdır. Evrensel hukuk normlarına uygun, bağımsız, tarafsız bir yargı sisteminin inşa edilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir