taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.764
Euro
7.3736
Altın
1654.5
Borsa
92381.82
Gram Altın
359.599
Bitcoin
49674.38

KDP Bakanlık onaylamadan Türkçe-Kürtçe tabela astı

Türkiye'de Kürdistan ismiyle ilk kurulacak parti olan ve geçen ay İçişleri Bakanlığı'na başvurusu yapılan Türkiye Kürdistan Demokrat Parti'nin, onayı beklenmeden Diyarbakır'da Türkçe ve Kürtçe tabelası asıldı.


Whatsapp ile paylaş

KDP Bakanlık onaylamadan Türkçe-Kürtçe tabela astı

KDP Bakanlık onaylamadan Türkçe-Kürtçe tabela astı

Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi'nin Genel Başkan Mehmet Emin Kardaş, yaptığı açıklamada, "Partimizin temel amacı Kürtlerin kendi toprakları üzerinde kendi kendisini yönetmesidir. Bizim nihai amacımız bağımsızlıktır" dedi.

RESMİ BAŞVURUYA YANIT GELMEDİ

Bölgede bir araya gelen bir grup tarafından altyapısı tamamlandıktan sonra 3 Ocak günü İçişleri Bakanlığı'na resmi başvurusu yapılan Türkiye Kürdistan Demokrat Parti, bakanlık henüz onay vermemesine rağmen Diyarbakır'da parti genel merkezi ve il başkanlığını açarak Türkçe ve Kürtçe tabelasını astı. Yenişehir İlçesi İstasyon Caddesi'ndeki bir binanın 6'ncı katına parti tabelasını asan partililer, İçişleri Bakanlığı'nın başvurularına henüz bir yanıt vermemesinden yakındı.

'İŞGALCİLERİ DE KABUL ETMİYORUZ'

Türkçe, 'Biz kimsenin toprağını işgal etmiyoruz, işgalcileri de kabul etmiyoruz' anlamında Kürtçe yazının bulunduğu, liderliğini Irak Kürt Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'nin yaptığı Irak Kürdistan Demokrat Partisinin parti bayrağı ile Kürt bayraklarının yer aldığı parti binasında ayrıca Türkiye, Irak ve İran'daki Kürt isyanlarına öncülük eden Şeyh Sait, Mahmud Barzenci, Halid Bege Cibri, Mustafa Barzani, Seyid Rıza, Kadı Muhammed ve İhsan Nuri'nin fotoğrafları dikkat çekiyor.

'PARTİ RESMEN KURULMADIĞI İÇİN ÜYE KAYDI ALAMIYORUZ'

Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi'nin Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, "Bakanlığı her aradığımızda bize inceliyoruz diyorlar" dedi. Kürdistan ismiyle Türkiye'de ilk kez bir parti kuracaklarını, ancak onay verilmeme ihtimalini görmedikleri için parti tabelasını astıklarını kaydeden Kardaş, "Parti resmen kurulmadığı için henüz üye kaydına başlamadık. Ama büyük ilgi göreceğimize inanıyorum. Irak'taki Kürdistan Demokrat Partisi ile bir ilgimiz yok. Onların direktifi veya isteğiyle de bu partiyi kurmadık. Ama Irak Kürt bölgesi ise eskiden beri kardeşiz, dostuz" dedi.

'BDP'LİLER DE ARKADAŞLARIMIZDIR'

Bölgenin en güçlü partisi olan ve bir çok belediyeyi elinde bulunduran BDP ile aralarında bir sorun olmadığını da kaydeden Kardaş, "Demokrasiye ve insan haklarına inanıyorsak herkes özgür şekilde kendi görüşünü söylemelidir. BDP'liler de arkadaşlarımızdır. Onların da kendine göre bir görüşü vardır" diye konuştu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir