taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7103
Euro
7.3609
Altın
1592.37
Borsa
89085.13
Gram Altın
343.491
Bitcoin
42382.48

Keçi sütüne büyük ilgi

Keçi sütünün değeri anlaşılınca, süt verimi yüksek Avustralyalı Saanen keçileri İzmir-Tire'li oldu


Whatsapp ile paylaş

Keçi sütüne büyük ilgi

Keçi sütüne büyük ilgi

Ege Üniversitesi ile Özel Safkan Damızlık Saanen Süt Keçisisi yetiştiriciliği sözleşmesi imzalayan Gökoğlu Çiftliği, Avustralya'dan getirdiği 107 adet Saanen keçisi ile Türkiye'de verimi yüksek keçi populasyonunu artırmak için çalışacak.

KEÇİ ÇİFTLİKLERİ HIZLA BÜYÜYOR

Anne sütüne en yakın olması nedeniyle son yıllarda büyük ilgi gören keçi çiftlikleri hızla büyüyor. 1952 yılından bu yana tarımla uğraşan İzmir-Tire'li Gökoğlu Çiftliği, bu konuda önemli bir adım atarak Ege Üniversitesi ile süt verimi yüksek olan Saanen cinsi keçi üretimi için sözleşme imzaladı. Bu kapsamda Avustralya'dan 107 adet Saanen keçisi getiren Gökoğlu Çiftliği, üniversite ile Türkiye'deki Saanen cinsi keçi popülasyonunun artırılması için çalışacak.

Keçi sütüne büyük ilgi

4 LİTREYE KADAR SÜT VERME KAPASİTESİ

Malezya Havayolları'ndan kiralanan özel bir kargo uçağı ile Avustralya / Melbourne'den yaklaşık 27 saatlik yolculukla Ankara Esenboğa Havalimanı'na getirilen keçiler, buradan karayolu ile İzmir – Tire'ye götürüldü. Saanen keçileri uzun sağım süreleri ve günde ortalama 3,5-4,0 litreye kadar süt verme kapasiteleri ile küçükbaş hayvancılığının en verimli hayvanları arasında yer alıyor.

Ege Üniversitesi'nin "Batı Anadolu Süt Keçiciliğinin Geliştirilmesi ve Damızlık Sorunun Çözümü" projesinin iş ortaklarından olan Gökoğlu Çiftliği, yeni katılan Saanen keçileri ile keçi sütü, süt ürünleri ve damızlık konusunda önemli bir eksiği de kapatmış olacak.

Keçi sütüne büyük ilgi

KEÇİ SÜTÜNÜN FAYDALARI

*Keçi sütü bileşimi, bebeklere sulandırılarak verildiğinde inek sütünden daha fazla olarak anne sütüne benzer yapıdadır.

*Keçi sütünün sindirimi inek sütünden daha kolaydır.

*Keçi sütü proteinin kolay hazmı, bebeklerin beslenmeleri, hasta ve sakat kimselerin diyetlerinde pratik ve özel bir yere sahiptir.

*Keçi sütünün kolay hazmı bebeklerde normal olarak zaten zor olan sindirim ve yetişkinlerde de ketozis ve karaciğer hastalıklarında ayrı bir önem taşır.

*Stres-gerginlik, sinirsel nedenlerle hazımsızlık ve kabızlık durumlarında da yüksek B1 ve B2 vitamin içeriği nedeniyle yararlı olmaktadır.

*Peptik Ülserlerin tedavisinde keçi sütünün yüksek "buffer" özelliği yarar sağlar.

*Özellikle bebeklerde sık görülen ve ani ölümlere de neden olabilen inek sütü ve ürünlerine olan alerjik durum keçi sütü için geçerli değildir.

*Keçi sütünün düzenli olarak tüketilmesinin, egzema, astım, sindirim rahatsızlıkları, varisle ilgili bazı rahatsızlıkların ve alerjik durumların tedavisine yararı olmaktadır.

*Keçi sütünün yüksek fosfat içeriği, ülkemiz gibi yeterince et ve balık tüketemeyen toplumlarda beslenmeye önemli bir katkı sağlar.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir