taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5927
Euro
7.2543
Altın
1616.26
Borsa
89759.6
Gram Altın
343.106
Bitcoin
42368.21
fuzulev

Kedi katiline tepkiler sürüyor

Eskişehir’de bir kafeden sahiplendiği kediyi işkence ederek öldürdüğü iddia edilen üniversite öğrencisine tepkiler sürüyor.


Whatsapp ile paylaş

Kedi katiline tepkiler sürüyor

Kedi katiline tepkiler sürüyor

Olaya tepki göstermek için Adalet Sarayı önünde toplanan Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu üyeleri basın açıklaması yaptı. Avukatlar adına açıklamayı yapan Komisyon Başkan Yardımcısı Av. Mustafa Çakı, 9 Şubat 2014 tarihinde bir kısım sosyal medya kuruluşlarında yayınlanan bazı görüntülerde savunmasız bir hayvanın, bağırsakları dışarı çıkarılmak suretiyle işkence edildikten sonra vahşice öldürüldüğünün görüldüğünü hatırlattı.

''HUKUKİ SÜREÇLE İLGİLİ TAKİP BAŞLATILDI''

Konunun inceleme altına alınarak takip edildiğini belirten Çakı, “Olayın sosyal medyaya yansıması sonrası şüphelinin ismi ve adresi yine bir kısım sosyal medya sitelerinde paylaşılmıştır. Durumun vehameti karşısında Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak konu inceleme altına alınmış ve hukuki süreçle ilgili takip başlatılmıştır. Hukukçu olmanın verdiği sorumluluk gereği, olayın ayrıntılarının araştırılması ve karara varılması dikkatli, özenli ve hakkaniyetli süreçleri gerekmektedir. Bu ilkeler doğrultusunda söz konusu süreç hukukun verdiği sınırlar dahilinde objektif bir biçimde sürdürülecektir” dedi.

YOK İLE KEŞKE HİÇ OLMASA ARASINDA BİR YERDE

Çakı, Türkiye’de hayvan haklarının durumundan bahsederek, “Ülkemizde maalesef sayısız hayvan şiddete ve istismara uğramaktadır. Ne yazık ki bu ülkede kafası ezilerek, bağırsakları değişilerek öldürülen kediler, döve döve ölüme terk edilen tiner dökülüp yakılan köpekler, tecavüze uğrayan hayvanlar ve dile getirmenin insana korkunç bir acı verdiği korkunç olayların yaşandığı bir gerçeklik ortamında yaşıyoruz. İnsanlık onuruna asla yakışmayan ve hiçbir tanımlamaya sığmayacak bu olaylar karşısında ilgili kurumlar ve idare tarafından gerekli ve caydırıcı yaptırımlar maalesef uygulanamamaktadır. Çünkü ülkemizde hayvan hakları, haklar sıralamasında ne yazık ki ‘yok’ ile ‘keşke hiç olmasa’ arasında bir yere sıkıştırılmış durumdadır” diye konuştu.

"HAYVANLAR EŞYA DEĞİLDİR"

Hayvanların mal olarak görüldüğü zaman hukukta değer gördüğünü iddia eden Çakı, şöyle devam etti: “Çok iyi bilinmelidir ki; doğayı paylaştığımız hayvanların ancak mal olarak görüldüğü zaman değer taşıdığı bir hukuk sistemi asla gelişemez. Savunmasız hayvanlara acımasızca şiddet gösterenlerin hukuk kanalıyla cezalandırılmadığı bir sistem, bireyler için de asla güvence sağlamayacaktır. Hayvana şiddet ve istismar Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak nitelendirilmediği ve Kabahatler Kanunu’na göre para cezası ile ödüllendirildiği sürece bu ayıp ve şiddet sürecektir. Biz Eskişehir Hayvan Hakları Komisyonu üyesi hukukçular olarak diğer tüm barolardaki hayvan hakları komisyonu üyesi hayvan hakları savunucusu meslektaşlarımızla birlikte, insanların yaşayan tüm canlılara karşı sahip olduğu ahlaki yükümlülüklerin bilinciyle bu ayıba ortak olmayacağımızı bildiriyoruz.”

"BİRTAKIM HUKUKSAL ZORLAMALARA GİDECEĞİZ"

Bir gazetecinin olayı gerçekleştirdiği iddia edilen üniversite öğrencisi M.C.A.’ya sadece para cezası kesildiği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığının sorulması üzerine Çakı, “Öyle bir duyumu aldık. Biz de burada aynı şekilde suç duyurusunda bulunacağız. Bir takım hukuksal zorlamalara gideceğiz. Çünkü hayvan hakları savunucuları olarak bu zorlamaları yapmak zorundayız. Maalesef yasalarımız yeterli değil. Ama biz bu konuda gereken bütün zorlamaları yaparak, sorumluların en yüksek cezaları alabilmesi için çalışacağız” yanıtını verdi.

"HÜRRİYETİ BAĞLAYICI CEZA İÇİN GEREKENİ YAPACAĞIZ"

“M.C.A.’nın hayvanı tamamen sahiplendiği doğru mu?” ve “Kişi nasıl bir ceza alacak?” sorularına ise Çakı, şöyle cevap verdi: “Şuanki araştırmalarımıza göre hayvanı tamamen sahiplendiği konusunda kesin bir bilgi yok. Geçici olarak alınmış olması söz konusu. Bu konudaki araştırmalarımız sürüyor. Bunu objektif bir biçimde araştırmak zorundayız. Zaten o konuda bir emare bulursak, sahipli mala zarar verme suçu söz konusu olabilecek. Bizler de ne yapmamız gerekiyorsa onu yapacağız. Eğer kendi hayvanı olarak değerlendirilse maalesef idari bir para cezası ile geçiştirilecek. Yasa bu şekilde. Ama zorlamalar sonunda eğer mala zarar verme suçu olursa bu kişinin tabi ki hürriyeti bağlayıcı cezalara kadar giden bir yolu olacak. Biz de bunun için uğraşacağız ve gerekeni yapacağız.”

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir