taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.46455
6.20255
1305.245
104735.85
229.219

Kelebeklerin desen ve renkleri değiştirildi

ABD'de bilim insanları, genetik hastalıklara karşı bir tekniği kullanarak, kelebeklerin kanatlarında farklı desen ve renkler oluşturdu.

Ajanslar | 20.09.2017 - 00:59..
Whatsapp ile paylaş

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, iki farklı biyolog ekibi, 'optix' ve 'WntA' genlerini silerek yaptıkları deneyler sonucunda, bu genlerin kelebeklerin desen ve renklerini belirlemede rol oynadığını buldular.

KELEBEĞİN KANATLARININ RENKLERİNİ DEĞİŞTİRDİLER

Cornell Üniversitesi'nden Linlin Zhang ve Robert D. Reed öncülüğündeki ilk ekip, 'optix' isimli genin bir kelebeğin kanatlarındaki rengi belirlediğini buldular.

Bu gen, 'Agraulis vanillae' türündeki kelebeğin yumurtalıklarından silindiğinde, genellikle kestane rengi olan yetişkin kelebeklerin kanatlarının siyah ve gümüşe döndüğünü farkettiler.

Bunun nedeni, 'optix' geninin yokluğunda, kelebek geleneksel kestane rengi yerine siyah bir pigment olan melanin salgılıyor.

Biyologların 'optix' geninin kelebeğin kestane rengi pigmentini sağladığından bir süredir şüphelendiği, ancak onun yokluğunda siyah pigmentin ortaya çıkmasının yeni bir bulgu olduğu kaydediliyor.

'Junonia coenia' kelebek türünden 'optix' genini kaldırdıklarında, kelebeğin geleneksel kahverengi ve sarı renkleri kayboldu, bunun yerine keskin bir mavi renk ortaya çıktı.

Kelebeklerin desen ve renkleri değiştirildi

"BU BİZİ HAYRETE DÜŞÜRDÜ"

Cornell Üniversitesi'nden Anyi Mazo-Vargas ve George Washington Üniversitesi Arnaud Martin öncülüğündeki ikinci ekip ise, 'WntA' geninin kelebeklerin kanatlarındaki desenlerin belirlenmesinde önemli bir rol oynadığını buldular.

WntA geni silindiğinde, kelebeklerin kanatlarındaki renklerin solduğu ve desenlerin yok olduğunu gördüler.

Araştırmayı yürütenlerden Arnaud Martin, artık kelebeklerin çiftleşmek ya da avcılardan korunmak için güzel desen ve renklerdeki kanatlarının nasıl oluştuğunu anlayabildiklerini söylüyor.

Kelebeklerin desen ve renkleri değiştirildi

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir