taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5704
Euro
7.2524
Altın
1614.83
Borsa
88059.46
Gram Altın
341.425
Bitcoin
42180.16
fuzulev

Kemik iliği kan kanserinde başarıyı artırıyor

Kanser açısından risk oluşturan bir çok etken, kan kanserleri için de tehlike oluşturuyor.


Whatsapp ile paylaş

Kemik iliği kan kanserinde başarıyı artırıyor

Kemik iliği kan kanserinde başarıyı artırıyor

Günümüzde kan kanseri vakalarında, hastaların çoğunda bu hastalığın neden geliştiği ya da kanserli mutant hücre oluşumunu neyin tetiklediği bilinmemektedir. Ancak kanser açısından bir risk oluşturabilecek birçok faktörün, kan kanserleri için de tehlike oluşturduğu bilinmektedir.

- Sigara, kan kanserleri için önemli risk faktörleri arasında gösterilmektedir.
- Kan kanserlerinde ailesel yatkınlık da önemlidir. Genetik olarak ailesinde kanser öyküsünün bulunması, hastalığın görülme riskini artırır.
- Bağışıklık sisteminin baskılanması da kan kanserleri açısından özellikle önem taşımaktadır. Ağırlıklı olarak bağışıklık sistemini etkileyen EBV, HTLV, HCV gibi çeşitli viral enfeksiyonların kan kanserleri üzerinde olumsuz etkisi olduğu bilinmektedir.
- Mideyi tutan helikobakter gibi ajanlar bazı mide kaynaklı kan kanserlerine neden olabilir. Bağışıklık sistemini baskılayan AIDS gibi çeşitli hastalıklarda ve ilaç kullanımlarında da kan kanseri görülme sıklığı artmaktadır.
- Bağışıklık sisteminin baskılanmasının tam tersi olarak bu sistemin çok fazla çalışması sonucu ortaya çıkan ve otoimmün olarak adlandırılan, özellikle de kadınlarda daha çok görülen bazı hastalıkların, kan kanserleri üzerinde tetikleyici etkisi bulunmaktadır.
- Kimyasallar ve radyasyon ile birlikte, böcek ilaçları da sık maruz kalındığında kan kanserlerine yol açabilir. Ancak normalde çok sık kullanılmadığı ya da kurallara uygun şekilde kullanıldığında bu tehlike ortadan kalkmış olur. Kapalı ortamlarda sürekli ilaçların zararlarına maruz kalmak ise önemli bir tehlike oluşturmaktadır.

TARIM İLAÇLARI DA ETKİLİ

- Tarım ilaçları da kan kanserlerine neden olan önemli tehlikelerden biridir. Seracılığın gelişmesiyle birlikte tarım ilaçlarının kapalı ortamlarda kullanılması ve insanların gerekli koruma önlemlerini almadan çok yaygın bir şekilde bu ilaçların zararlı etkilerine maruz kalmaları, kan kanserlerinde çok önemli bir faktördür. Akdeniz Bölgesi'nde seracılığın çok önemli bir yeri olduğundan, özellikle bu bölgede tarım işiyle uğraşan kişilerin kan kanserlerine daha fazla yakalandıkları bir gerçektir. Tarımın yapılmadığı yerlerde ise bu oran daha düşüktür.
- Psikolojik etkenler de tam kanıtlanamamış olmakla birlikte kan kanseri gelişimin kolaylaştırabilir. Özellikle kronik stresin akut strese göre daha fazla risk taşıdığı düşünülmektedir. Kronik stres bağışıklık sistemini bir şekilde baskılamakta, kişinin bağışıklık sistemi baskılandığında da kanser ortaya çıkması kolaylaşabilmektedir.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir