taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.47575
6.1561
1203.775
91445.28
212.017

Kemik suyu boy uzatıyor

Kemik suyu çorbasındaki kıkırdaklar kolajen madde içeriyor. Bu madde boy uzamasına yardımcı oluyor.

09.03.2014 - 13:05..

Kemik suyu boy uzatıyor

Boy uzunluğunu sadece genetik faktörler belirlemiyor. Beslenme de bu konuda etkili. "Çocukluk çağında sağlıklı beslenenler hastalıklara karşı daha dirençli olur. Bu nedenle çocuklara doğru beslenme düzeni oluşturulmalı" diyen Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.Ziya Mocan, çocuklar için boyu uzatan gıdaları sıraladı:

KIKIRDAKLI ÇORBA

Kemik suyuna çorba yapılarak çocuklara verilmelidir. Kemiklerin özellikle uç kısımlarındaki kıkırdakları içeren bölgeden yapılan çorba, kolajen bakımından zengindir. Kolajen boy uzatır.

GÜNEŞ BANYOSU

Boyu uzatan besinlerin temeli kalsiyum minerali ve D vitaminine dayanmaktadır. Güneş en önemli D vitamini kaynağıdır. Kışın vitamin olarak çocuklara verilebilir. Güneşin dik olduğu zamanlarda 5'er dakikalık güneşlenmeler faydalıdır.

İKİ KEZ BALIK

Balık, balık yağı, patates, yumurta sarısı, yulaf ezmesi, uskumru, yayın balığı, sardalye, en fazla D vitamini içeren besinlerdir. Haftada en az iki kere balık yemesini sağlayın.

GÜNDE 2 BARDAK SÜT

Gün içerisinde 2 su bardağı süt ve 1 su bardağı yoğurdu kesinlikle yedirin. Ek olarak kahvaltıra peynir çeşitlerinin bulunması, ana yemeklerle birlikte ayran tüketilmesi kalsiyum alımını destekler.

ÇİNKO ÖNEMLİ

C vitamini içeriği yüksek besinlerde kalsiyum vücuttaki kalsiyum emilimini arttırmaktadır. Tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli düzeyde alınması önemlidir.

BİR AVUÇ BADEM

Çocukların keyifle tükettiği besinlerin başında gelen kuruyemişler de kalsiyum içeriği açısından zengindir. Eğer çocuklarınız yeteri kadar süt ve süt ürünleri tüketmiyorsa destek olarak fındık, fıstık, badem veya ceviz gibi kuruyemişlerle destek yapılması önemlidir. Gün içinde 1 avuç kuruyemiş yenmesi daha uzun boylu bir gelecek için önemlidir.

BASKETBOLA YÖNLENDİRİN

Beslenmenin yanı sıra sporlar da boy uzamasında etkili. Özellikle basketbol, voleybol, barfiks gibi sporlara çocukları teşvik etmeliyiz. Bu sporlar boyların uzamasında yardımcı olur. Ağırlık kaldırılan sporlardan çocuğu uzak tutun. Örneğin halter gibi sporlar boy uzamasını olumsuz etkiler.

FAZLA KİLO KISALTIR

Çocuğun fazla kilolu olması boyunun uzamasını olumsuz etkiler. Kilolu çocukların uzaması için mutlaka zayıflaması gerekmektedir. Kilolu çocuklar kilo verirken boylarını uzatırlar.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)