taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8974
6.5056
1486.4
99027.82
281.932
49118.76

Kendi sonunu hazırlayan şair: Nefi

Osmanlı'da dört padişahın saltanatına tanık olup, devlet erkanının takdirini kazanan klasik Türk edebiyatının en önemli şairlerinden Nefi, vefatının 384. yılında rahmet ve minnetle anılıyor.

Haber Merkezi | 26.01.2019 - 15:35..
Whatsapp ile paylaş
Kendi sonunu hazırlayan şair: Nefi

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nazire Erbay, klasik Türk edebiyatının bir medeniyet edebiyatı olduğunu, bunda dil başta olmak üzere birçok kültürel faktörün etkisinin bulunduğunu söyledi.

ERZURUM'DA DOĞDU

Nefi'nin de bu medeniyet edebiyatının oluşmasında rol alan önemli sanatkarlardan biri olduğunu vurgulayan Erbay, "Nefi'nin, Erzurum'un Hasankale, şu anki ismiyle Pasinler ilçesinde 1572'li yıllarda doğduğunu tahmin ediyoruz. Nefi, ilk öğrenimini biraz Hasankale civarında geçirdi, en büyük şansı Erzurum'a gelen Gelibolulu Ali ile tanışmasıdır." dedi.

Kendi sonunu hazırlayan şair: Nefi

MAHLASLA ŞİİRLER YAZDI

Nefi'nin, edebi noktada kendini gösterme anlamında Gelibolulu Ali ile tanışmasıyla şansının döndüğünü ifade eden Erbay, "Asıl ismi Ömer olan Nefi, ilk olarak kendine 'Darri' mahlasını seçiyor. Gelibolulu Ali, bu, 'işe yaramaz' manasına geldiği için beğenmiyor. Sonra faydalı anlamına gelen 'Nefi' mahlasını seçiyor ve Gelibolulu Ali ona bu mahlası veriyor." diye konuştu.

DEVLET GÖREVLERİNDE BULUNDU

Erbay, Nefi'nin daha sonra İstanbul'a giderek devletin çeşitli kademelerinde görev yaptığını belirterek, Nefi'nin Osmanlı sultanlarından 1. Ahmet, 2. Osman, 1. Mustafa ve en çok da 4. Murat zamanında kendini şairlik anlamında gösterdiğini dile getirdi.

Kendi sonunu hazırlayan şair: Nefi

"BABASINI BİLE ELEŞTİREN ŞAİR"

Erbay, her dönemin kendi şartlarında değerlendirilmesini isteyerek, "Nefi'nin hicivlerinde kimseye acımadığı söylenir. 'Babasını bile eleştiren şair' derler ama onun alt metnine baktığınız zaman, babası Nefi'nin çocukluğunda onları terk edip gidiyor, Kırım Hanı'nın yardımcısı oluyor. Kendileri Anadolu'da fakirlik içinde yaşarken, babasının gidişi tabii büyük bir travma yaratıyor. Babasını da hicvetmesi bundan mütevellit." diye konuştu.

1635'TE HAYATINI KAYBETTİ

Hayatını 27 Ocak 1635 yılında kaybeden Nefi'nin ölümüyle ilgili birçok rivayet bulunmaktadır.

Kendi sonunu hazırlayan şair: Nefi

BOĞDURULDU, CESEDİ BOĞAZA ATILDI

Bir rivayete göre; 4. Murat, Nefi'den hiciv yazmamasını rica etti. Her ne kadar Nefi, padişah 4. Murat'a bu konuda söz verse de kalemini durduramayıp Vezir Bayram Paşa hakkında bir hicviye kaleme aldı.

Bu hicviyesinden ötürü Nefi, 27 Ocak 1635'te sarayın odunluğunda kementle boğularak 63 yaşında öldürüldü, sonra cesedi İstanbul Boğazı'nda denize atıldı.

Şairin ismi, memleketi Erzurum'da Şair Nefi Ortaokulu'nda yaşatılıyor.Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir