taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7749
Euro
7.3796
Altın
1645.86
Borsa
92381.82
Gram Altın
358.623
Bitcoin
49755.23

Kenevir tohumu kilo fiyatı 1.000 lira oldu

Samsun'un kenevir üretim bölgesinde, birkaç yıl önceye kadar 30 liraya satılan kenevir tohumunun fiyatı, artan taleple 1.000 lirayı buldu. Tohum üretiminde ilçeye, adeta altın çağ geliyor.

DHA |
Whatsapp ile paylaş
Kenevir tohumu kilo fiyatı 1.000 lira oldu

Artan talep, kenevir tohumu üretiminde hareketliliğe sebep oldu. Vezirköprü ilçesine bağlı Narlısaray Mahallesi'nde, bu yıl üretime üretim denmeyecek.

TALEBİ KARŞILAYAMAZ HALE GELDİLER, ÜRETİM HAREKETLENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ocak ayında Samsun'da, Vezirköprü ilçesinde kenevir tohumu üretimini yoğun olarak devam ettireceklerini, ilçenin, bu işin merkezi olacağını açıklamasının ardından bölgede, kenevirle ilgili hareketlilik başladı. Türkiye'nin dört bir yanından ilçeye gelenler, çiftçilerin ürettiği kenevir tohumunu almaya başladı.

Birkaç yıl önceye kadar 30 liraya satılan kenevir tohumu, artan taleple kilo fiyatı 1.000 liraya kadar satılmaya başlandı. Talebi karşılayamaz hale gelen çiftçiler, tarlaya rağbet gösterirken, kenevir tohumu ekimini artırdı.

Kenevir tohumu kilo fiyatı 1.000 lira oldu

Kenevir tohumu kilo fiyatı 1.000 lira oldu ViDEO

"TALEP ARTINCA EKİMİ YAYGINLAŞTI"

Narlısaray Mahallesi'nin muhtarı Ali Sezgin, "1950 yılından itibaren burada kenevir ekimi devam ediyor. 2000 yılına kadar yaygın bir şekilde ekim oluyordu. Daha sonra çevre illerdeki fabrikalar kapanınca, kenevir ekimi burada bitti. 2019 yılında kenevir ekimi, talep artınca yaygınlaşmaya başladı. Vezirköprü Narlısaray tohumu yerli ve verimli bir tohum. " dedi.

Kenevir tohumu kilo fiyatı 1.000 lira oldu

"FABRİKA KURMAK İÇİN YER BAKIYORLAR"

Bu yıl 160 dönümlük alana ekebilecek kadar ancak tohum bulabildiklerini kaydeden Sezgin, "Bu yıl yapılan ekim yerli tohumun artırılabilmesi için yapılan bir ekim olacak. Şu anda 19 ilde kenevir ekimi serbest olunca bu ilerden iş adamları tohumlarımıza talip oldu. Buralara fabrika kurmak için yer bakanlar oldu. Normalde kenevirin tohumu önceden 20 ile 30 lira arasında değişiyordu. Şu anda piyasada tohum olmadığı için burada da tohumun kilosuna 500 hatta bin lira verenler bile oluyor. Valimiz ise tohumlarımızı kimseye satmamamız konusunda bizi uyardı, Narlısaray tohumunun tescilleneceğini ve Türkiye'de ekilecek tohumun bu olacağını söyledi." diye konuştu.

Kenevir tohumu kilo fiyatı 1.000 lira oldu

ÇİFTÇİ 'ELDEKİ TOHUM AZ' DİYOR

Çocukluğundan bu yana ailesiyle birlikte kenevir ekimi yaptığını anlatan çiftçi İbrahim Işıldak ise "Geçen yıl yaklaşık 10 ton kenevir üretimi yaptım. Bu yıl ise 30 ile 35 ton arasında üretim yapacağım. Şu anda kuru kenevirin kilosunu biz 4 liraya satıyoruz. Dışarıdan gelip tohumumuzu almak isteyen bir sürü kişi oldu. Çok yüksek fiyatlar verildi; ancak bizim elimizde sadece kendi ekim yapabileceğimiz kadar tohum var. Biz tohumumuzu satmayıp, burada kalmasını istiyoruz." dedi.

Kenevir tohumu kilo fiyatı 1.000 lira oldu

Kenevir tohumu kilo fiyatı 1.000 lira oldu

Kenevir tohumu kilo fiyatı 1.000 lira oldu

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir