taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.32925
6.0967
1221.025
94299.04
209.258

Kentsel dönüşüm altyapı sorunlarını çözebilir

Kentsel dönüşümle yeniden yapılandırılan kentlerin, altyapı sorunlarının da giderileceği belirtildi.

10.06.2015 - 09:06..

h

Kentsel dönüşüm çarpık kentleşmeye çözüm olacak mı? Mülk sahiplerinin hakları nasıl korunabilir? Yatırımcılar hangi yolu izlemeli? Wise TV’ye konuşan Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, kentsel dönüşümde gelinen noktayı ve yapılması gerekenleri anlattı.

10 MİLYON VATANDAŞI İLGİLENDİRİYOR

“Kentsel dönüşüm sadece çürük binaların yıkılması ve onları yerine yeni binaların yapılmasından ibaret olmamalı” diyen Karakaya, büyük alanlarda gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri ile kentin altyapı sorunlarına çözümler getirilebileceğini kaydetti.

Kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu dile getiren Karakaya şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm gelecek 10 yıl boyunca gündemde olacak. Özellikle İstanbul’daki deprem riski ile birlikte kentsel dönüşüm yaklaşık 10 milyon vatandaşımızı yakından ilgilendiriyor.”

Kentsel dönüşümü, kentlerin yeniden yapılandırılması olarak düşünmek gerektiğini ifade eden Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, kentsel dönüşüm çalışmalarının büyük alanları kapsayacak şekilde ele alınması gerektiğini belirterek altyapı sistemleri, ulaşım ve yeşil alanların hesaba katıldığı, sağlık merkezleri ve okulların planda yer verildiği projeler sayesinde yeni modern yaşam alanlarının oluşturulabileceğini söyledi.

TÜM TARAFLARI HAKKI KORUNMALI

Özellikle İstanbul’da bazı yerleşim alanlarının plansız ve düzensiz büyüdüğüne dikkat çeken Karakaya, “Şu anda ise kentsel dönüşümü bir fırsat olarak görüp modern projeler ile dönüşüm alanları sıfırlanabilir ve yeni bir planla yeni yaşam alanları inşa edilebilir. Bu noktada dönüşüm alanının belirlenmesinden inşaatın başlamasına kadarki süreçte hak sahiplerinden yatırımcılara, belediyelerden bakanlıklara kadar ilişkilerin yürütülmesi ve tüm tarafların haklarının korunması konusu önemli. Sampaş olarak biz bu sürecin yönetimini üstleniyoruz” diye konuştu.

YATIRIMCILAR OMUZ OMUZA VERMELİ

Kentsel dönüşüme yatırım yapan yatırımcıların birlik içerisinde çalışması gerektiğini ifade eden Karakaya şöyle konuştu, “Yatırımcılar kentsel dönüşüm projelerinde omuz omuza vermeliler. Birbirlerini destekleyecekleri şekilde proje geliştirmeliler. Bir master plan üzerinden hareket edilmeli. Herkes kendi bölgesinde kendine göre bir plan oluşturduğu zaman kaotik sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Projelerin birbirleriyle uyumlu olması gerekir.”

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir