taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.76165
6.51935
1313.595
99835.31
243.379

Kerry ile Lavrov Ukrayna ve Suriye'yi görüştü

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi yaptı.

27.04.2014 - 04:04..
Whatsapp ile paylaş

Kerry ile Lavrov Ukrayna ve Suriye'yi görüştü

Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Kerry'nin Lavrov ile telefon görüşmesinde, Suriye'deki kimyasal silahların ülkenin dışına çıkarılması yönündeki devam eden çabaları konuştuğunu söyledi.

Görüşmede, Suriye'nin beyan ettiği kimyasal silah stoklarının yüzde 92'sinin ülkeden çıkarıldığı, yine de bu sürecin tamamlanması gerektiğinin ele alındığını ifade eden yetkili, "Kerry, ayrıca son dönemdeki saldırıda muhtemelen 'klorin' olan zehirli kimyasal madde kullanımı hakkındaki haberlerden duydukları derin kaygıları da ifade etti. Kerry, Lavrov'a, ABD olarak Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ve Birleşmiş Milletler'le bu saldırılara yönelik gerçeklerin belirlenmesi noktasında istişare etmeye devam etmeyi planladıklarını iletti" ifadesini kullandı.

UKRAYNA'DA YAŞANANLAR

Yetkiliye göre, Ukrayna konusunda da Kerry, Rusya'ya, Ukrayna'nın doğusundaki Slavyansk kentinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından alıkonulan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) heyeti ve onlara rehberlik eden Ukraynalıların serbest bırakılması için AGİT ve Ukrayna hükümetinin çabalarını herhangi önkoşul olmadan desteklemesi çağrısında bulundu.

Kerry, Rusya'ya "Ukrayna hükümetini karalamak yerine yaptığı çabaları kamuoyu önünde destekleme" çağrısı yaptı.

Kerry ayrıca Lavrov ile görüşmesinde "Ukrayna sınırındaki provokatif askeri hareketlilikten, ayrılıkçı gruplara verilen destekten ve Ukrayna'daki istikrar, güvenlik ve birliği olumsuz olumsuz etkileyen söylemlerden duydukları kaygıyı" tekrar dile getirdi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir