taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.28165
6.0009
1340.515
101742.14
227.611

Keşfedilen en uzak uzay nesnesi Ultima Thule'un yeni görüntüsü yayınlandı

Ultima Thule'un kendine özgü şeklini gösteren yeni görüntüsü, New Horizons uzay aracı tarafından çekildi.

Haber Merkezi | 12.02.2019 - 12:09..
Whatsapp ile paylaş

ultima rhule

Ultima Thule'un kendine özgü şekli, bilim insanları için bir bilmece olmaya devam ediyor. Şimdiye kadar keşfedilmiş en uzak nesne olan Ultima Thule, ortaya çıkması gereken daha fazla gizemi barındırıyor.

Uzay nesnesinin göründüğü gibi olup, olmadığı konusunda NASA'nın yoğun çalışması devam ederken, göründüğünden daha tuhaf şekilli bir nesne olduğu ortaya çıktı. New Horizons uzay aracı tarafından çekilen aşağıdaki görüntü, 1 Ocak 2019 tarihinde Dünya'ya gönderildi.

ultima thule

2 PARÇADAN OLUŞUYOR

Görüntülerden, Ultima Thule'un şeklinin tam olarak neye benzediği görülemese de bilim insanları, arkasındakı yıldızları engelleme açısına bakarak, nesnenin tıpkı kardan adam gibi 2 adet parçadan oluştuğunu ortaya çıkardılar.

Bilim insanları yukarıdaki görüntüden yola çıkarak, bu gizemli nesnenin yeni şeklinin bir modelini oluşturdular. Aşağıdaki şekilde Ultima Thule'un eski ve yeni şekil modelini görebilirsiniz.

ultima thule

BİLİM İNSANLARI: "UZAYDA BU ŞEKLE BENZER BİR NESNE YOK"

Bilim insanları yine de bu gizemli nesnenin şeklini tam olarak ortaya çıkarmış değil, çünkü karanlık görünen alt kısımlar, Ultima Thule'un gerçek şeklini görmemizi engelliyor. Daha önce uzayda bu şekle sahip bir nesne ile hiç karşılaşmadıklarını belirten araştırmacılar, Ultima Thule'un gizemini çözmek için çalışmalarına devam ediyor.

Ultima Thule hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki haberimize göz atabilirsiniz

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir