taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.32005
6.03855
1325.69
102494.03
226.769

Keşfedilen gaz sahaları hakkında bakandan açıklama

Bakan Dönmez, keşfedilen gaz sahalarının, 1.2 milyonluk şehir nüfusunun doğalgaz tüketimine denk olduğunu belirtti.

AA | 11.02.2019 - 22:12..
Whatsapp ile paylaş
Keşfedilen gaz sahaları hakkında bakandan açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO), İstanbul Silivri'de bulunan Batı Çeltik-1 ve Batı Değirmenköy 4-5 kuyularında doğalgazı ateşledi.

Keşfedilen gaz sahaları hakkında bakandan açıklama

Bakan Dönmez, burada yaptığı konuşmada, Batı Çeltik ve Batı Değirmenköy sahalarındaki üretimle yerli üretimin ikiye katlanacağına işaret ederek, "Yeni keşfedilen ve üretime başlanan Batı Çeltik ve Batı Değirmenköy sahalarımızda yıllık yaklaşık 300 milyon metreküp doğalgaz üretme kapasitesine ulaşacağız. Burada ürettiğimiz doğalgaz, yaklaşık 300 bin konutun 10 yıllık tüketimine eş değer. Her iki sahada toplam 3 milyar metreküplük bir rezerv tespit etmiş durumdayız. Keşfettiğimiz sahalarda yapacağımız üretim, cari açığımızın 5 milyar lira azalmasını sağlayacak seviyede." ifadelerini kullandı.

Keşfedilen gaz sahaları hakkında bakandan açıklama VİDEO

Keşfedilen gaz sahaları hakkında bakandan açıklama

Tekirdağ'da doğalgazın çıkma anı böyle görüntülendi VİDEO

1.2 MİLYONLUK ŞEHİR NÜFUSUNUN 10 YILLIK TÜKETİMİ

Öte yandan, Dönmez'in Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre, Batı Çeltik sahasında günlük 100 bin, Batı Değirmenköy sahasında günlük 720 bin metreküp doğalgaz üretilecek. Söz konusu üretim, yıllık 296.5 milyon metreküpe ulaşırken, 1.2 milyonluk şehir nüfusunun doğalgaz tüketimine denk gelecek. 
Bu sahaların toplam rezervi ise 3 milyar metreküp seviyesinde bulunurken, Trakya'da bir milyar metreküp kapasiteli bir depolama tesisi kurulacak.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir