taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6232
Euro
7.3042
Altın
1588.51
Borsa
89643.71
Gram Altın
338.023
Bitcoin
41781.43

Kıbrıs Rum Yönetimi ABD'den destek bekliyor

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ABD’den Maraş konusunda inisiyatif beklediği ifade edildi.


Whatsapp ile paylaş

Kıbrıs Rum Yönetimi ABD'den destek bekliyor

Kıbrıs Rum Yönetimi ABD'den destek bekliyor

Kıbrıs Rum Kesimi’nde yayınlanan gazetelerden Haravgi “Öneri Sayın Eroğlu’na Değil Türkiye’ye Hitap Ediyor” başlıklı haberinde ortak açıklama mutabakatı üzerine ABD’den önceki gün yapılan açıklamada Anastasiadis’in güven kazandırıcı önlemler önerisine de atıfta bulunulduğunu belirtti.

''İNİSİYATİF TÜRKİYE YÖNÜNDE OLMALI''

Gazete ayrıca Rum hükümet çevrelerinin, ABD’nin güven kazandırıcı önlemlerle ilgili inisiyatifinin nasıl cereyan edeceğini görmeyi beklediğini belirterek, Anastasiadis’e yakın kaynakların gazetelerine, önerinin, kapalı Maraş’ın yasal sakinlerine iadesiyle ilgili olduğunu ancak bunun Sayın Eroğlu ile değil Türkiye’yle görüşüldüğünü, dolayısıyla Lefkoşa’nın geliştirilecek inisiyatifin Türkiye istikametinde olmasını beklediğini söyledi.

KIBRIS SORUNU ÇÖZÜLMEDEN...

Lefkoşa önerinin onaylanmasının Kıbrıs sorunundaki diyaloğa yeni bir dinamik katacağı görüşünde. Hükümet kaynakları "Güven Yaratıcı Önlemlerle ilgili alınacak inisiyatifler Kıbrıs prosedürüyle paralel olacak, prosedürün parçası olmayacak. Türkiye’nin, Kıbrıs sorununa nihai çözümün ufukta göründüğünden emin olmadan Maraş’ın iadesiyle ilgili bir harekette bulunmayacağını değerlendiriyor” şeklinde açıklamada bulundu.

KIBRIS RUM TOPLUMU MÜZAKERECİSİ ATANDI

Alithia Gazetesi ise Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Salı günkü görüşmelerinde resmileştirdikleri ortak açıklama mutabakatını değerlendirdiği basın toplantısında “Öteki tarafın itirazlarına karşın Kıbrıs Rum toplumu müzakerecisi atandı. Bu şekilde 1974’ten sonra ilk kez müzakerelere Türkiye’yi de katmayı başardık” dediğini yazdı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir