taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5744
Euro
7.2522
Altın
1616.18
Borsa
88059.46
Gram Altın
341.815
Bitcoin
41880.92
fuzulev

Kılıçdaroğlu'ndan Sevgililer Günü'ne şiirli kutlama - izle

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sevgililer Günü’nü Nazım Hikmet’in şiiriyle kutladı. Ancak Kılıçdaroğlu, kısacık şiirde iki ayrı hata yaptı.


Whatsapp ile paylaş
Kılıçdaroğlu'ndan Sevgililer Günü'ne şiirli kutlama - izle

Kılıçdaroğlu'ndan Sevgililer Günü'ne şiirli kutlama - izle

Cumhruiyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sevgililer Günü dolayısıyla görüntülü bir mesaj yayınladı. Kılıçdaroğlu, mesajında Nazım Hikmet’in 'Münevver'in Doğum Günü' şiirindeki, “Yapraklara, dallara, yeşillere, allara...Nice nice yıllara gülüm, nice nice yıllara.." mısralarını okudu.

Kılıçdaroğlu'ndan Sevgililer Günü'ne şiirli kutlama - izle 

ŞİİRİ YANLIŞ OKUDU

Ancak Kılıçdaroğlu’nun videoda Nazım Hikmet’in şiirini hatalı okuduğu görüldü. Orijinali "Yapraklara dallara, yeşillere, allara, nice nice yıllara gülüm, nice nice yıllara Yaprak dala, al yeşile yaraşır, gayrı bundan böyle vermem seni ellere..." olan şiiri Kılıçdaroğlu "Yeşillere allara, yapraklara dallara Nice nice yıllara gülüm, nice nice yıllara" şeklinde okuyarak mısraların kelime dizinini değiştirdi.

MÜNEVVER'İN DOĞUM GÜNÜ ŞİİRİNİN TAMAMI

Üstad Nazım Hikmet'in ''Münevver'in Doğum Günü'' adlı şiirinin tamamı ise şöyle;

''Yapraklara dallara, yeşillere, allara, 
nice nice yıllara gülüm, nice nice yıllara. 
Yaprak dala, al yeşile yaraşır, 
gayrı bundan böyle vermem seni ellere...''

PİRAYE'YE DEĞİL MÜNEVVER'E

Kılıçdaroğlu’nun mesajındaki bir diğer hata ise, şiirin ithaf edildiği kişiyle alakalı. Kılıçdaroğlu mesajında Nazım Hikmet'in bu şiiri Piraye için yazdığını söylüyor. Ancak Nazım Hikmet’in bu şiiri Piraye ile evli iken aşık olduğu ve uğruna Piraye’yi terk ettiği Münevver’e Bursa Cezaevinden yazdığı biliniyor. Nazım Hikmet ve Münevver’in bu ilişkiden oğulları Mehmet doğmuş, ancak Nazım Hikmet yurdu terk etmek zorunda kaldıktan sonra Vera ile evlenmişti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir