taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7938
6.4786
1471.49
111186.1
273.914
41971.3

Kimlikle girebileceğiniz ülkeler listesi

Biliyorsunuz, Türkiye ile Moldova arasında kimlikle seyahat dün itibarıyla başladı. Moldova dışında başka hangi ülkelere kimlikle girebiliyoruz bakalım...

Özel İçerik | 20.02.2019 - 12:39..
Whatsapp ile paylaş
Kimlikle girebileceğiniz ülkeler listesi

Aybüke SENGİR/ [email protected]

Dün itibarıyla Moldova'da, her 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz kalınabileceği resmen açıklanmış oldu. Hem ekonomik hem de zahmetsiz gezmenin bir diğer adı olan pasaportsuz gidilen ülkeler sayısı, çok olmasa da sanıldığı kadar da az değil. Türk vatandaşlarından pasaport istemeyen ve sadece kimlikle gidilen ülkeleri merak edenler için liste hazırladım.

KİMLİĞİNİZİ YENİLEMENİZ ŞART

Unutmadan, pasaportsuz gidilen ülkeler için yeni kimlik çıkarmış olmanız gerekiyor. Aşağıda yer alan ülkeler, kimlikle gidilebilen ülkeler olsa da eski kimlikle giriş yapmak mümkün olmuyor. Bunun için yola çıkmadan önce yeni kimlik edinmiş olmanız gerekiyor.

Kimlikle girebileceğiniz ülkeler listesi

PASAPORTSUZ, YENİ KİMLİKLE YAPILACAK GEZİLERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

- Pasaportsuz seyahat etmek için yanınızda çipli, yeni kimliklerden olması gerekiyor. Üzerinde TC kimlik numarası yazılı diğer kartlar, ehliyet ya da öğrenci kartları ile ülkeden çıkış yapamıyorsunuz. Bu kartlar seyahatlerde geçersiz sayılıyor.

- Pasaporta KKTC giriş çıkış damgası basılmışsa, Yunanistan’a ve Yunan adalarına giriş yapamıyor, Yunanistan’dan Schengen vizesi alamıyorsunuz. Bu konu da zaten Türkiye’den gidebileceğiniz tüm Yunan Adaları noktalarında kesin bir dille yazılı olarak belirtiliyor.

- Kimlikle ve uçakla seyahat ederken, havalimanında ya da öncesinde yurt dışı çıkış harcı ödemiyorsunuz. Ancak kimlik yerine pasaport kullanacaksanız çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

-Kimlikle seyahatinizi uçakla yapacaksanız, diğer ülkelere gider gibi dış hat uçuşu gerçekleştirecek ve aynı gümrüksüz, duty-free alışveriş imkanına sahip olacaksınız.

- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kimlikle girişte 30 gün, Ukrayna’da en fazla 90 gün, Gürcistan’da 1 yıl, Moldova’da ise en fazla 90 gün kalma hakkınız var.

Kimlikle girebileceğiniz ülkeler listesi

EN ÇOK TERCİH EDİLEN KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

KKTC, her mevsim güzel ve tatile elverişli ülkeler arasında. Aynı zamanda Akdeniz’de bulunan en büyük üçüncü ada konumunda. Yavru vatan, yeşil ada ve cennet ada olarak da biliniyor.

Girne; en popüler yeme içme ve eğlence yerlerinin bir araya toplandığı, limanıyla ünlü bir kent. Farklı güzergahlar arasında klimalı toplu taşıma araçlarıyla seyahat edebilmek mümkün. Adanın en güzel yerlerini görmek istiyorsaniz, araç kiralamak daha akıllıca olur.

Karpaz; Kıbrıs’ta gidilebilecek yerlerden biri de tabii ki Karpaz. Türk ve Rumların birlikte yaşadağı Dipkarpaz’da konaklayıp, deniz kenarında yürüyüş yapabilirsiniz.

Gazimağusa; Kıbrıs sahillerinin en güzellerinin bulunduğu kent, birçok tarihi esere de ev sahpliği yapıyor.

Lefkoşa; yarısı KKTC’de, yarısı da Kıbrıs Rum Kesimi’nde yer alan bölge, surların içi tarihi bölgeyi oluşturuyor.

Kimlikle girebileceğiniz ülkeler listesi

Kıbrıs detaylı gezi rehberi için tıklayın

KİMLİKLE GİREBİLECEĞİMİZ YENİ ÜLKE: MOLDOVA

Son güncellemeyle birlikte artık Moldova‘ya da kimlikle seyahat dönemi başladı. Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan Moldova’nın başkenti Kişinev, yeşil doğası ve kültürü ile öne çıkıyor. Prut ve Dinyester nehirleriyle çevrili Moldova’da başkentten sonraki en büyük ikinci şehir de Balti. Burası da oldukça görülmeye değer. Şarap üretiminin yapıldığı kentte ülkenin ilk ulusal tiyatro binası olan Vasile Alecsandri Ulusal Tiyatrosu da yer alıyor. Ayrıca 1924’te yapılan ve yapıldığı günden bu yana hiç hasar almamış Elena Katedrali ile Saint Nicholas Kilisesi’ni de gitmişken bir görün. Moldova’nın önemli kentleri arasında yer alan Tiraspol da eski görünümüyle dikkat çekiyor.

Kimlikle girebileceğiniz ülkeler listesi

Moldova detaylı gezi rehberi için tıklayın

EKONOMİK ÜLKE UKRAYNA

Pasaportla gidilen ülkeler arasında yer alan Ukrayna, kimlikle seyahat edilebilen ve ekonomik bir ülke olmasından dolayı Türk gezginlerin uğrak noktası oluyor. Başkent Kiev, tarihi bir liman kenti Odessa, Avrupa görünümlü Lviv, Kiev’den sonra en büyük ikinci şehir Kharkiv, pırlanta ve cam merkezi Vinnitsya ve daha birçok güzel rota Ukrayna turu yapmak için başlı başına bir sebep. Ukrayna turu yapacakların yola çıkmadan önce sorduğu soruların başında Ukrayna’da İngilizce konuşuluyor mu sorusu geliyor. O halde endişeleri giderecek cevabımızı verelim; evet çok olmasa bile Ukrayna’da İngilizce konuşuluyor. Özellikle turistik yerlerde hiç sorun olmuyor. Bu yüzden gönül rahatlığı ile Ukrayna turu yapabilir, kimlikle seyahat edebilirsiniz.

Kimlikle girebileceğiniz ülkeler listesi

Ukrayna detaylı gezi rehberi için tıklayın

KARADENİZ’İN İNCİLERİNDEN GÜRCİSTAN

Pasaportsuz gidilen ülkeler arasında yer alan bir diğer rota ise Karadeniz’in en güzel ülkelerinden Gürcistan. Artvin ile sınır komşusu olan Gürcistan, özellikle Karadeniz turlarıyla seyahat eden gezginlerin uğrak noktası oluyor. Gürcistan’da gezilecek yerler arasında ilk durak Batum oluyor. Gonio-Apsaros Kalesi, Batum Botanik Bahçesi, Tarihi Orta Camii, Poseidon Heykeli, Tiyatro Binası, Medea Heykeli, Batum Limanı ve Avrupa Meydanı ise Batum’da görülecekler arasında yer alıyor. Batum’u görmek için dilerseniz Karadeniz turları ile yola çıkabilir, Rize’den Trabzon’a Artvin’den Batum’a gezebilirsiniz. Gürcistan’da ayrıca Tiflis‘i görmeden de dönmemelisiniz.Kimlikle girebileceğiniz ülkeler listesi

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir