Petrol
93.37
1.12%
Euro
18.257
0.06%
Dolar
17.9509
0.21%
Altın
1.016
-0.50%
Borsa
298
2.29%
Bitcoin
424.969
-1.62%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Adana'da otobüs durakları kitaplarla donatılıyor

  '1 İnsan 1 Kitap' isimli proje başlatan üniversite öğrencileri, kentteki otobüs duraklarına kütüphane kazandırmaya başladı.
  • İHA
  • 20.12.2017 - 11:55
  Adana'da otobüs durakları kitaplarla donatılıyor

  Çukurova Üniversitesi Almanca Bölümü öğrencileri Melike Yiğit, Funda Kara, Ümmügülsüm Karadağ, Gizem Arslan ve Yeliz Termanoğlu, başlattıkları “1 İnsan 1 Kitap” projesi kapsamında kentteki akıllı durakları kütüphanelendirmeye koyuldu.

  BELEDİYE DESTEK VERDİ

  Kitap bağışı için sosyal medyada #1insan1kitap etiketiyle duyurular yapan öğrenciler, bazı kitabevleri ile Adana Büyükşehir Belediyesi’nden de sponsorluk desteği aldı.

  Adana da otobüs durakları kitaplarla donatılıyor #1

  AKILLI DURAKLARA KÜTÜPHANE

  Hemen çalışmalara başlayan gençler, Seyhan ilçesinde Gençlik Meydanı’nın da yer aldığı Bülent Angın Bulvarı’nın her iki tarafında bulunan akıllı duraklar ile Atatürk Caddesi’ndeki bir durağa kütüphane kurdu.

  Adana da otobüs durakları kitaplarla donatılıyor #2

  OTOBÜS BEKLERKEN...

  Adana’da böyle bir uygulamayla ilk kez karşılaşan vatandaşlar, otobüs beklerken edindikleri farklı türlerdeki kitaplarla keyifli vakit geçirdiklerini, kendilerinin de bu kütüphanelere bağışta bulunacaklarını kaydetti.

  Proje sahibi grup adına konuşan Melike Yiğit, üniversitede aldıkları ’Topluma Hizmet’ dersi sayesinde bu fikrin ortaya çıktığını söyledi.

  Uygulamanın dünyadaki bazı ülkelerde sürdürüldüğüne değinen Yiğit, “Okumayı geliştirmeye yönelik hazırladığımız projeye insanların dikkatini çabuk çekti. Durakları uzaktan gözlemlediğimizde insanların ilgi gösterdiğini, kitaplığı karıştırdığını ve otobüs beklerken okuduğunu gördük” şeklinde konuştu.

  "ÇALINMA AMACINA GÖRE..."

  Kitapların çalınma ihtimalini de değerlendiren Melike Yiğit, "Çalınma amacına göre değerlendirmek gerekiyor bu durumu. İnsanların kitapları okumak için alıp bitirdikten sonra da geri getirmelerini temenni ediyoru." diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir