Dolar
8.2622
0.9456%
Euro
9.7202
0.6346%
Altın
1876.2
-1.662%
Borsa
1126.99
-2.2244%
G. Altın
498.811
-0.57%
Bitcoin
110424.37
-1.2586%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C
  Erhan Çifci’nin Kutü’ l - Amare kitabı

  Erhan Çifci’nin Kutü’ l - Amare kitabı

  Birinci Dünya Savaşı’nın en önemli zaferlerinden olan Kutü’l Amare’nin tarihteki silinmez yerini ele alan kitap, iyi bir okuma sağlıyor.
  • Haber Merkezi
  • 29.11.2017 - 12:05

  Erhan Çifci’nin Kutü’ l - Amare kitabı #1İstanbul’da 1980 yılında dünyaya gelen Erhan Çifci, Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde eğitimini tamamladı. Akabinde Yüksek lisansını da Harp Akademileri Komutanlığı Stratejik Raştırmalar Enstitüsü (SAREN) bünyesindeki Harp Tarihi ve Strateji programında tamamladı. 316 Gün: Albay Nuri Pamir’in Kore Savaşı Günlüğü ve Mektupları, Halil Kut Paşa’nın Anıları ve daha pek çok kitabı ve makaleyi kaleme alan Çifci, akademik çalışmalarını İstanbul Üniversitesi’nde devam etmektedir.

  Yazarın Kutü’l Amere eseri, geçtiğimiz ay kitap raflarında yerini alarak kitapseverlerle buluşmuştu. Bilhassa tarihle yakından ilgilenen öğrencilerin ve tarih severlerin mutlaka okuması gereken zengin bir kaynak çalışması olan kitap, I. Dünya Savaşı’yla ilgili birçok sorunuza cevap veriyor.

  Erhan Çifci’nin Kutü’ l - Amare kitabı #2

  BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI

  Birinci Dünya Savaşı, binlerce insanın hayatını kaybettiği, 20. yüzyılın en trajik tarihsel olayların biridir. Avusturya – Macaristan Veliahdı’nın bir Sırplı milliyetçi tarafından öldürülmesiyle başlayan, I. Dünya Savaşı’nın bıraktığı derin izler, günümüz dünyasında bile hala sıcaklığını muhafaza etmiştir. Dünya İttifak ve İtilaf devletleri diye iki ana cepheye ayrılmış, sömürgecilik son hız devam ederken, Osmanlı Devleti de kendi çıkarlarına uygun bir pozisyon belirlemenin politikasını güdüyordu.

  Erhan Çifci’nin Kutü’ l - Amare kitabı #3

  HAMMADDE VE PAZAR ARAYIŞI

  Devletlerin yeni hammadde ve pazar arayışları, beraberinde büyük kitlesel emperyalist rüzgârları da getirmiş oluyordu. 1914 yılında patlak veren savaş sonucunda hem maddi hem de manevi alanında önemli kayıplara sebep oldu. Osmanlı Devleti, Avusturya-Macaristan ve Almanya’nın yanında savaşa katıldı. Birden fazla cephede savaşan Osmanlı İmparatorluğu için önemli cephelerden birisi de hiç kuşkusuz Irak Cephesi’dir. Yenilmez, kırılmaz denilen İngilizlerin büyük lojistik ve silahlarına rağmen Osmanlı Devleti burada önemli bir zafer elde etti.

  Erhan Çifci’nin Kutü’ l - Amare kitabı #4

  İNGİLİZLER ARAP YARIMADASI’NDA

  Osmanlıların Karadeniz’de Rus limanlarına saldırıp fiilen I. Dünya Savaşı’na girmeleri İngilizlere Irak’a çıkmak için bekledikleri fırsatı verdi. 5 Kasım 1914’te savaş ilan eden İngilizler bir gün sonra donanma eşliğinde Şattü’l – Arap girişindeki Fav Yarımadası’nda asker çıkardılar. Aynı sıralarda Şattü’l – Arap’a paralel biçimde Behemşir kanalından ilerleyen bir gemi de Muhammaara’ya bir müfreze çıkararak her iki bölgenin Basra ile bağlantısını kopardı.

  Erhan Çifci’nin Kutü’ l - Amare kitabı #5

  KUTÜ’L – AMARE’DE YÜKSELEN OSMANLI SANCAĞI

  Irak’taki faaliyetlerin başarısız olması Mart ayı ortasında itibaren İngiliz kamuoyunun da dikkatini bu önemli bölgeye çekmişti. Avam Kamarası ise yetersiz kuvvetlerle Irak Seferi’ne başlanmasından ötürü İngiliz Hükümetini eleştirmekteydiler. Hükümet buna karşılık gerekli tedbirlerin alındığını belirterek eleştirileri bastırıyordu. 29 Nisan 1916 yılında Türklerin muzaffer bir edayla çarpıştıkları Kutü’l Amare zaferi, destansı bir hikâyenin adıdır.

  Erhan Çifci’nin Kutü’ l - Amare kitabı #6

  Bu istatistiklere rağmen savaşı kazanan taraf Osmanlı Devleti oldu

  İngilizlerin ders kitaplarından bile çıkarttıkları bu savaş, Osmanlı Devleti’nin prestijini de uluslararası boyutta yükseltti. Enver Paşa’nın amcası Mirliva Halil Paşa (Kut) 9. Kolordu Komutanlığı görevine getirildi. Oldukça iyi savaşçı özelliklere sahip olan Mirliva Paşa, askerlerine doğru komutlar ve taktikler vererek savaşın kazanılmasında önemli pay sahibi oldu. 100. yılını kutladığımız bu tarihi zafer, İngilizlerin teslimiyet belgesidir. Bu tarihi zaferden sonra Halil Paşa “KUT” soyadını alarak adını tarihe altın harflerle yazdırdı.

  Erhan Çifci’nin Kutü’ l - Amare kitabı #7

  KİTABA DAİR

  Erhan Çifci, bu çalışmasıyla önemli bir boşluğu doldurdu. Fotoğraflar ve belgelerle donatılan kitap, kitapseverlerin keyifli bir şekilde okumasına yardımcı oluyor. Öte yandan sade ve anlaşılır bir üslup benimseyen Çifci, okurları sıkmayarak onları tarihi yolculuğa çıkartıyor. Hülasa tarihimiz için fevkalade önem arz eden Kutü’l Amare zaferini daha iyi anlayabilmek için kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

  Kitabı satın almak için aşağıdaki linki tıklayın:

  İDEFİX

  Kitap sayfası için iletişim: ergul.tosun@ensonhaber.com

  Görüş Bildir