Euro
8.9308
-0.08%
Dolar
7.3751
0.42%
Altın
438.3
0.27%
Borsa
1.467
-4.5%
Bitcoin
226.900
-4.42%
4ºC
İstanbul
Çok bulutlu 4 C
  Çağın kara yazgısı Kafka ve Babama Mektup

  Çağın kara yazgısı Kafka ve Babama Mektup

  Ünlü yazar Franz Kafka, babasına gönderdiği mektupta hayatından önemli pasajlar yer alırken, aynı zamanda kendisiyle hesaplaşma içerisine giriyor.
  • Haber Merkezi
  • 16.01.2018 - 10:43

  Çek asıllı Almanyalı yazar, 1883 yılında Prag’da dünyaya geldi. Çağımızın en önemli yazarlarından biridir. Yapıtlarını edebiyat tarihinin belirli bir akımına dâhil etmek zordur. Taşralı Çek babayla, burjuva bir Alman Yahudisi annenin çocuğuydu. Prag Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi gördü.

  Yazarın babasına gönderdiği mektuptan oluşan Babama Mektup, Kafka'nın Milena'ya Mektuplar'dan sonra kaleme aldığı ikinci mektup kitabıdır.

  Dönüşüm, Şato, Dava, Milena’ya Mektuplar, önemli eserleri arasında yerini alır. Dünya edebiyatının en büyük yazarlarından Kafka, eserlerini Almanca olarak kaleme aldı. Dolasıyla her ne kadar Çekli olarak bilinse de, Alman Edebiyatı'na mal olmuş önemli bir yazardır. Kafka dünya edebiyatına bahşettiği eserlerle kendinden sonra gelen diğer yazarları da etkilemeyi bilmiştir.

  Çağın kara yazgısı Kafka ve Babama Mektup #1

  KAFKA VE MODERNİST EDEBİYAT

  Kafka, “Varoluşçuluk” edebiyat akımını kurmuş ve adı bu akımla adeta özdeşleşmiştir. Yazar, eserlerinde kullandığı karanlık iç dünyası, insanoğlunun durumunu ince ve mizahi bir üslupla anlatarak kalemini ustaca kullanmıştır. Yapıtlarını oluştururken felsefi ve psikolojik argümanları sıkça kullanan Kafka, modernist edebiyatın yapı taşlarını döşemiştir.

  ÇAĞIN KARA YAZGISIYLA BÜTÜNLEŞEN SATIRLAR

  Küçüklüğünde babasıyla sık sık sorunlar yaşayan yazar, bunu kitaplarında dile getirdi. Çocukluğunda etkisinde kaldığı olayları ironi biçimde anlatarak nevi şahsına münhasır diliyle sayfalara döktü.

  Çağın kara yazgısıyla bütünleşen derin anlam yüklü satırlar yazan Kafka, bürokrasi ve devleti de yermiştir. Özellikle “Dava” romanında suçsuz biçimde bir sabah evinden alınıp, karakola götürülen Joseph K.’nın dramatik öyküsü, Kafka’nın kıvrak kaleminin ölümsüz ürünüdür.

  Çağın kara yazgısı Kafka ve Babama Mektup #2

  Kafka...

  Öte yandan “Dönüşüm” kitabında Gregor Samsa’nın dev bir böceğe dönüşmesi, ünlü yazarın derin hayal gücünden başka neyle açıklanabilir ki?

  BİR DÖNÜM NOKTASI MAX BROD

  Kafka’nın Prag’da sanat camiasının buluşma noktası olan önemli bir mekânda gazeteci Max Brod ile tanışması, kendisi için dönüm noktası olmuştur. Tanınan bir gazeteci olan Brod, Kafka hayattayken yazdığı bütün eserleri yayımlamak için yayınevleriyle özel olarak görüşerek yazarın eserlerini basar.

  Çağın kara yazgısı Kafka ve Babama Mektup #3

  Kafka'nın ölümünden sonra bütün eserlerini yayımlayan yakın arkadaşı Max Brod

  Kafka öldükten sonra da diğer kitapları arkadaşı Max Brod belli periyodlar halinde yayımlamıştır. Zira, Max Brod olmasaydı Kafka’nın müthiş eserlerinden mahrum kalacaktık.

  RAFLARDA DÜŞMEYEN KİTAPLAR

  Kafka’nın Yahudi olması hedef tahtasına oturtulması için yeterli bir nedendi. Yazar, yaşadığı hayat boyunca çeşitli baskılara maruz kaldı, eserleri yasaklara takıldı. Hem ülkemizde hem de dünyada en çok okunan ve bilinen yazarların başında gelmektedir.

  Çağın kara yazgısı Kafka ve Babama Mektup #4

  Kafka Max Brod'la

  Ortaya koyduğu eserlerle her zaman kendisinden bahsetmeyi başaran Kafka, yakalandığı amansız verem hastalığına daha fazla dayanamayarak 3 Haziran 1924’te hayatını kaybetti.

  Geriye kitap raflarında düşmeyen eserleri kaldı.

  TEK MEKTUPTAN OLUŞAN YÜZLEŞME

  Franz Kafka’nın Babama Mektup kitabı İlgi Kültür Sanat Yayınları tarafından geçtiğimiz haftalarda yeniden yayımlanarak okuyucularla buluştu. Yazarın babası Hermann Kafka ile bir çeşit yüzleşme sayılan kitap, aynı zamanda Kafka’nın kendisiyle hesaplaşmasıdır. Yazarın küçüklüğünde babasıyla olan çetrefil ve inişli çıkışlı ilişkiler Kafka’nın edebiyat tarzını da oluşturan ana etkenlerin başında gelmiştir.

  Çağın kara yazgısı Kafka ve Babama Mektup #5

  Kafka'nın babası Hermann Kafka

  1917- 18 yılları arasında yazılan mektuplarda Kafka’nın babasına gönderdiği ve kendi tarihine tanıklık eden dostluk, sevgi, ve özlem dolu cümleler var. Tek mektuptan oluşan kitap, yazarın babasıyla olan buhranlı ilişkilerinin yanın sıra hayatından da önemli kesitler taşıyor.

  Yazar: Franz Kafka

  Yayınevi: İlgi Kültür Sanat Yayınları

  Çeviren: Kahraman Türel

  Yayım yılı: 2017

  Türü: Mektup

  Syf: 144

  Kitabı satın almak için linki tıklayın:

  D&R

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim: ergul.tosun@ensonhaber.com

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir