Euro
10.1688
0.28%
Dolar
8.6774
0.35%
Altın
488.4
0.08%
Borsa
1.419
0%
Bitcoin
401.785
-3.28%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  Güncelliğini hep koruyan yazar Jane Austen'ın Aşk ve Gurur romanı

  Güncelliğini hep koruyan yazar Jane Austen'ın Aşk ve Gurur romanı

  İngiliz ve dünya edebiyatının tartışmasız en ünlü yazarlarından olan Jane Austen, hem yaşadığı çağda hem de günümüzde hala günceliğini koruyor. Yazarın en önemli romanı ise Aşk ve Gurur'dur...
  • Haber Merkezi
  • 27.08.2021 - 09:57
  • Güncelleme : 27.08.2021 - 11:02

  Eserleri yüzyıllardır okunan, neredeyse yüzlerce kez sinema ya da televizyona uyarlanan (tam sayı şimdilik yetmiş üç), başka başka edebiyat eserlerine ilham veren yazar 41 yaşında Addison hastalığından ölmüştü.

  Çocukluğunda yazmaya başlayan ve hastalığı ağırlaşana kadar yazmayı sürdüren Austen ardında altı roman, birçok gençlik eseri, iki de yarım kalmış roman bıraktı.

  Kuşkusuz Austen’ın en meşhur eseri, Aşk ve Gurur. Hatta Aşk ve Gurur’un enlerin kitabı olduğu söylenebilir: Edebiyat tarihinin en seçkin bekârı, Bay Darcy ile en keskin dilli kadınlarından biri, Elizabeth Bennet’ın ilişkisini Austen’un o hicivli üslubuyla anlatan roman en tanıdık açılış cümlelerinden birine sahip:

  Güncelliğini hep koruyan yazar Jane Austen ın Aşk ve Gurur romanı #1

  Sayfa: 456

  "HERKESÇE BENİMSENEN GERÇEK"

  "Parası pulu olan her bekâr erkeğin kendine bir yaşam arkadaşı seçmesinin kaçınılmaz olduğu, herkesçe benimsenen bir gerçektir"

  "Yayınlandığı günden bu yana hiçbir zaman raflardan inmeyen ve dünya çapında 20 milyondan fazla satan roman 204 yıl önce ilk basıldığında Jane Austen telif olarak tek seferlik bir ödeme almıştı. Austen, yakın arkadaşı Martha Lloyd’a yazdığı mektubunda kitabın haklarının satış sürecini anlatıyor:

  Güncelliğini hep koruyan yazar Jane Austen ın Aşk ve Gurur romanı #2

  "AŞK VE GURUR SATILDI"

  "Aşk ve Gurur satıldı. Egerton 110 pound verdi. Ben 150 pound olmasını yeğlerdim ama ikimiz aynı anda tatmin olamayacağız ve bu kadar yüksek bir meblağı riske etmek istememesine şaşırmıyorum. Kitabın satılmış olmasının Henry’yi birçok sıkıntıdan kurtaracağını umuyorum, o yüzden sevinçliyim. Para 12 ay sonra ödenecek"

  110 POUN ÖDEME

  Austen’ın aldığı 110 pound'luk ödeme, günümüzün parasıyla yaklaşık 7.000 dolar ediyor.

  Güncelliğini hep koruyan yazar Jane Austen ın Aşk ve Gurur romanı #3

  Aşk ve Gurur romanın ilk baskısı

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim:

  ergul.tosun@ensonhaber.com

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir