Dolar
7.6197
-0.0747%
Euro
8.8954
-0.0876%
Altın
1867.58
-0.0149%
Borsa
1119.56
1.5335%
G. Altın
457.51
-0.0976%
Bitcoin
81784.74
0.4168%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Halit Ziya Uşaklıgil’in klasiği: Aşk'ı Memnu

  'Aşk-ı Memnu', Yapı Kredi Yayınları’nda. Halit Ziya’nın bu şaheseri, yazarın kaleminden çıktığı şekliyle, dili ve imlası korunarak, Handan İnci tarafından yayına hazırlandı.
  • Haber Merkezi
  • 25.01.2018 - 09:32
  Halit Ziya Uşaklıgil’in klasiği: Aşk'ı Memnu

  Halit Ziya  Uşaklıgil’in Mai ve Siyah’la birlikte ikinci önemli romanı “Aşk- ı Memnu”, görünüşte ölçüsüz ve biraz da maddi çıkara dayalı bir evliliğin ortaya çıkardığı “yasak aşk”ın felaketle sona eren acıklı öyküsüdür.

  YASAK BİR AŞKIN ÖYKÜSÜ

  Boğaziçi ’nde Melih Bey takımı diye tanınmış aileden Firdevs Hanım ’ın genç ve güzel kızı Bihter biraz müreffeh bir hayat sürmek, biraz da hafifmeşrep bir kadın olan annesinin kötü şöhretinden kurtulmak ve ona asla benzememek için iki çocuk sahibi, kırklı yaşlardaki Adnan Bey ’le evlenir.

  Bihter, Adnan Bey ’in yalısına gelin olarak geldikten bir süre sonra kocası Adnan Bey ’de bulamadığı aşkı, kocasının çapkın yeğeni Behlül’le yaşadığı yasak aşkta bulmayı dener.

  Halit Ziya Uşaklıgil’in klasiği: Aşk ı Memnu #1

  Ancak bir süre sonra Behlül’ün Bihter ’i yüzüstü bırakarak tekrar Beyoğlu ’ndaki eski sevgilisine dönmesi, ardından da Adnan Bey ’in son derece duygusal kızı, Nihal’le nişanlanmaya kalkmasıyla söz konusu “yasak aşk” bütün yalıda duyulur.

  Bihter kendi kendisiyle kısa bir mücadeleden sonra annesinden, Behlül’den ve yalıya gelin olarak gelmesini bir türlü hazmedemeyen, babasını kendisinden ayırdığını düşünen Nihal ’den intikam almak üzere intihar eder. Bunun üzerine Behlül kaçar, Nihal tekrar babasına kavuşur, yalının Bihter ’in gelmesiyle bozulan düzeni yeniden sağlanır.

  Halit Ziya Uşaklıgil’in klasiği: Aşk ı Memnu #2

  Halit Ziya

  TÜRK ROMANINDA DÖNÜM NOKTASI

  “Aşk- ı Memnu”, geçen yüzyılın başında bir yandan alafranga bir hayata girmekte olan toplumu bu yönüyle tanıtırken, bir yandan da Avrupa ’da görülen ve Batılı romancıların da kullandıkları soyaçekim ve determinizm gibi realizmin gerektirdiği bütün öğeleri başarıyla işlemiş, gözlemleri ve ayrıntılı betimlemeleriyle Türk romanında bir dönüm noktası oluşturmuştur.

  Yazar: Halit Ziya Uşaklıgil

  Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

  Baskı yılı: 2018

  Türü: roman

  Syf: 344

  Kitabı satın almak için linki tıklayın:

  Kitapseç

  Kitap sayfası için iletişim: ergul.tosun@ensonhaber.com

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir