Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
590.908
-2.42%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C

  İlkin Başar Özal'dan yeni kitap: Muharebelerle Kısa Dünya Tarihi

  Akademisyen ve yazar İlkin Başar Özal'ın Muharebelerle Kısa Dünya tarihi adlı kitabı, Timaş Yayınları tarafından yayınlandı. Başar'ın bu kitabı, tarih severler için başucu özelliği taşıyor.
  • Haber Merkezi
  • 27.09.2021 - 11:32
  • Güncelleme : 27.09.2021 - 11:46
  İlkin Başar Özal'dan yeni kitap: Muharebelerle Kısa Dünya Tarihi

  İnsanoğlunun hikâyesi, en başından beri bir mücadele, çatışma ve muharebe öyküsüydü. Göğüs göğüse dövüşen insanları muharebe alanına getiren şey hırslarıydı belki; ama onlara zaferi getiren, liderlerinin stratejileri ve taktikleri olduğu kadar zırhları, miğferleri ve silahlarıydı.

  Büyük bir Mısır ordusunun başındaki II. Ramses, Asi Nehri’nin kıyısında baş düşmanı Hitit Kralı Muwatalli’yi beklerken; Pers ve Yunan filoları Salamis Adası’nın doğusunda karşı karşıya gelirken...

  "BUGÜN BURADA EMREDEN BİR SULTAN YOKTUR"

  Kartacalılarla Romalılar Akdeniz için savaşırken; Orta Asya steplerinden gelen Hunlar Çin hanedanlıklarına meydan okurken; Halifelik orduları Yermük ve Kadisiye Muharebeleri ile Bizans ve Sasani İmparatorluklarını geriletirken; Alp Arslan Malazgirt Ovası’nda "Bugün burada emreden bir sultan yoktur. Ayrılmayı tercih edenler gitsinler." derken; Kutsal Roma Cermen İmparatoru Friedrich Barbarossa Kudüs’ü yeniden almaya giderken; Osmanlılar Kosova Ovası’na yürürken; Wallace önderliği direnirken; Napoleon Avrupa’yı dize getirmeye çalışırken; Sedan’da, Gelibolu’da, Stalingrad’da, El-Alameyn’de, Vietnam’da, "Irak’a Özgürlük" Operasyonu’nda savaşan yine insandı; ama muharebe alanlarındaki tecrübesi sürekli arttı, kullandığı teknoloji sürekli gelişti.

  İlkin Başar Özal dan yeni kitap: Muharebelerle Kısa Dünya Tarihi #1

  Tarihçi-yazar İlkin Başar Özal

  KISA DÜNYA TARİHİ

  Ancak kararlı liderlerin, mükemmel silahların, harika planların, iyi eğitimin ve sağlam disiplinin zaferi elde etmeye yetmediği anlar da oldu; bazen donmuş bir göl, bazen yıkılan bir köprü, bazen çamura bulanmış bir arazi, muharebeye, sonucuna ve ardından gelen on yılların gidişatına hükmetti.

  Muharebelerle Kısa Dünya Tarihi, MÖ 13. yüzyıldan bugüne sadece insanın değil, aynı zamanda insan aklının ürettiği strateji ve tekniklerin mücadelesini de sunuyor okurlarına.

  İlkin Başar Özal dan yeni kitap: Muharebelerle Kısa Dünya Tarihi #2

  Sayfa: 592

  FİLM ŞERİDİ GİBİ SAHNELER

  Falankslarla esnek orduların, şövalyelerle alt sınıflardan gelen piyadelerin, tatar yaylarının, savaş arabalarının, ateşli silahların, tankların, bombaların dünyasında insanın muharebe alanlarına neden geldiği, muharebeler sırasında nasıl savaştığı ve muharebelerden sonra nelerin değiştiği bu kitapta bir film şeridi gibi gözlerinizin önünden geçecek.

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim:

  ergul.tosun@ensonhaber.com

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir