Euro
10.3678
-0.29%
Dolar
8.7373
0.21%
Altın
495.67
-0.3%
Borsa
1.391
-1.63%
Bitcoin
311.199
-1.15%
19ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 19 C

  İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali başladı

  Geçen yıl hem dijital hem de fiziksel olarak düzenlenen İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) bu yıl salgın tedbirleri nedeniyle sadece dijital olarak okurlarla buluşuyor.
  • AA
  • 02.06.2021 - 11:50
  İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali başladı

  Teması "Bulutların Üstünde Edebiyat" olarak belirlenen festivalin ilk gününde Norveçli yazar Vigdis Hjorth, "Miras" adlı romanına dair merak edilenleri anlattı. Serda Kranda Kapucuoğlu ve Nermin Mollaoğlu'nun sorularını cevaplayan Hjorth, 40 yıldır yazarlık yaptığını ve okuyucunun aşina olduğu bir tarzda yazdığını söyledi.

  "YAZMA HAYATTA KALMA İŞİDİR"

  Hjorth, yazarlık yaptığı süre boyunca gelişme gösterdiğini düşündüğünü belirterek şunları kaydetti: "Yirmi yıl önce yazdığımdan farklı yazdığımı umuyorum. Umarım gelişme kaydetmişimdir ama tabii ki yine benim bir tarzım var. Ben gerçekten içimden geldiği gibi yazıyorum. O sesi duymak, içinden gelenleri cümlelere yansıtmak o kadar zor ki ama bir yol buluyorum ve içimden geldiği şekilde yazıyorum. Yazmak çok eğlenceli, yazarken çok keyifli zaman geçiriyorum. Yayınlama tarafı biraz daha yorucu ama tabii ki okuyucuların olması çok güzel bir şey. Ben her zaman bir romanı yazdıktan sonra rahatlamış hissediyorum. Neden böyledir bilmiyorum. Sanırım yazma bir hayatta kalma işidir."

  "İNSANLARIN GÖRMEZDEN GELMESİ ACI VERİCİ"

  Romanındaki karakterlere ve anlattığı olaylar değinen yazar, insanların görmezden gelmesinin çok acı verici olduğuna ve özellikle küçük çocuklar için ailelerinden gelen sevginin önemine işaret etti.

  İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali başladı #1

  "BÜYÜRKEN ANLAŞILMAK İSTİYORUZ"

  Çocuklar için sadece aileden değil çevreden gösterilen sevginin de önemli olduğunu vurgulayan Hjorth, şunları söyledi:

  "Yetişirken, büyürken anlaşılmak istiyoruz, öğretmenlerimiz bizi anlasın istiyoruz, arkadaşlarımız anlasın istiyoruz, bu çok önemli. Özellikle bir travma yaşadıysanız ve kimse bunu anlamak istemiyorsa, kimse dinlemek istemiyorsa o kadar yalnız hissedersiniz ki, aklınız karışır. Kendi kendinize neler yaşadığınızı sorgulamaya başlarsınız. Yalnız, reddedilmiş, erimiş hissedersiniz ve bu daha da acı verici olur. Çünkü travma daha da büyür."

  ETKİNLİKLERLE DEVAM EDECEK

  Bu sene 13. yılını kutlayan İTEF, 5 Haziran'a kadar yazarları, yayıncıları, çevirmenleri ve kitap okumayı seven herkesi çevrim içi etkinliklerle bir araya getirmeye devam edecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir