Euro
15.5445
-0.03%
Dolar
13.6857
-0.01%
Altın
782.98
-0.24%
Borsa
2.005
1.19%
Bitcoin
703.650
-0.19%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  Japonya’nın entelektüel eğitimcisi Yukichi Fukuzawa'yı anlatan kitap

  VakıfBank Kültür Yayınları, Japon modernleşmesinin en önemli simalarından biri olan Yukichi Fukuzawa’nın biyografisini yayınlıyor.
  • Özel İçerik
  • 25.10.2021 - 11:50
  • Güncelleme : 25.10.2021 - 12:00
  Japonya’nın entelektüel eğitimcisi Yukichi Fukuzawa'yı anlatan kitap

  Modern Japonya’nın Doğuşunda Bir Aydın: Yukichi Fukuzawa'da, yaşadığı dönemde pek çok kitap ve makale yazarak eğitimci kimliğiyle de ön plana çıkan Fukuzawa’nın, içine doğduğu hiyerarşik feodal sistemden kendini sıyırarak hayalini kurduğu modernist topluma ulaşılabilmesi yolunda attığı adımlar anlatılıyor.

  VakıfBank Kültür Yayınları’nın (VBKY) yayınladığı “Modern Japonya’nın Doğuşunda Bir Aydın: Yukichi Fukuzawa”, Japonya'nın en büyük düşünürlerinden ve reformist aydınlarından Yukichi Fukuzawa’nın hayatını ve yaşadığı dönemin sosyal, politik ve kültürel iklimini anlatıyor.

  BATILILAŞAN BİR TOPLUM: JAPONYA

  Japonya’nın Batılılaşmasını isteyen entelektüel ve politik hareketin liderliğini üstlenen Yukichi, kaleme aldığı biyografisinde aile bireylerini ve onlarla kurduğu ilişkiyi, arkadaş sohbetlerini, gençlik hatıralarını, üst samuray grubundan gelen Toki Kin ile evliliğini, çocuklarıyla yaşadığı mutlu anları ve Japon toplumunun ilerlemesiyle ilgili hayallerini okuyucularla paylaşıyor.

  Japonya’nın entelektüel eğitimcisi Yukichi Fukuzawa yı anlatan kitap #1

  JAPONYA'NIN ÖNDE GELEN EĞİTİMCİSİ

  Japonya’nın çok yönlü ve köklü değişikliklerden geçtiği bir dönemine tekabül eden kitapta, eşitlik ve özgürlük ilkelerini benimseyen Fukuzawa’nın yaşamı 1835-1901 yılları arasındaki dönemi kapsıyor.

  Gençlik yıllarından itibaren kendini öğrenmeye ve eğitime adayan ve yeni Japonya’nın önde gelen eğitimcisi olarak anılan yazar, 1864 yılında Keio Üniversitesi’ni kurarak gençlerin dil eğitimi almaları ve güncel araştırmaları takip edebilmelerine imkân tanıyor.

  Japonya’nın entelektüel eğitimcisi Yukichi Fukuzawa yı anlatan kitap #2

  Sayfa: 454

  "ÖĞRENME CESARETİ"

  Fukuzawa, “Öğrenme Cesareti” isimli kitabının açılış cümlesinde "İnsanların dış görünümleri ve yaşam koşulları farklı olabilir, fakat hakları konusunda; yaşam, mülk edinme ve insanlık onuru taleplerinde hepsi eşittir." sözüyle dönemin geleneksel siyasi felsefesini de eleştirerek yaşadığı topluluktaki katı hiyerarşik düzeni sorguluyor.

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim:

  ergul.tosun@ensonhaber.com


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir