taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6475
Euro
7.282
Altın
1594.8
Borsa
88960.63
Gram Altın
340.876
Bitcoin
41944.89

KKTC'nin yeni müzakerecisi Kudret Özersay oldu

KKTC, daha önce Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi olarak görev yapan Kudret Özersay'ı müzakereci olarak atadı.


Whatsapp ile paylaş

KKTC'nin yeni müzakerecisi Kudret Özersay oldu

KKTC'nin yeni müzakerecisi Kudret Özersay oldu

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada; Kıbrıs'ta kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulunması için yürütülmekte olan diplomatik girişimlerin kritik bir aşamaya geldiği ve önümüzdeki günlerde tam teşekküllü müzakerelerin başlayacağı belirtildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMA

"Ülke menfaatleri için önemli olan böyle bir aşamada Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kudret Özersay'dan yeni sürece katkı koymasını ve yardımcı olmasını talep etmiş ve kendisi de toplumsal sorumluluk bilinci ile hareket ederek müzakereci olarak görev yapmayı kabul etmiştir. On yıldan uzun bir süredir Kıbrıs müzakerelerinde aktif olarak yer almış olan Doç. Dr. Özersay'ın, bir yandan Kıbrıs sorununun farklı boyutlarına hakimiyeti diğer yandansa 2002 yılından bu yana müzakere masasındaki tüm yakınlaşma çalışmalarının hazırlanmasında bizzat yer almış bir isim olarak Kıbrıs Türk tarafına müzakerelerde güç katacağı değerlendirilmektedir.

'KIBRIS TÜRK TARAFI YAPICI BİR ANLAYIŞLA MASADA OLACAKTIR'

Önceki görevinden ayrılmasına rağmen iki yıl boyunca, bir akademisyen ve tecrübeli bir diplomat olarak çok sayıda yabancı diplomat ile görüşmeler yürüten Özersay, Kıbrıs Türk tarafına dolaylı olarak yardım ve destek vererek sürecin bir parçası olmayı sürdürmüştür. Yarım asırdır devam eden Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında gelinen bu kritik aşamada, Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını gözetecek yaşayabilir bir çözümün en kısa zamanda bulunması için Kıbrıs Türk tarafı yapıcı bir anlayışla masada olacaktır. Bu bağlamda bugünden itibaren Sayın Özersay müzakereci olarak görev üstlenmiştir."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir