taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7939
6.4774
1471.5
111254.42
273.855
41978.56

Komuta kademesinin esaret gecesi

Komutanların verdiği ifadeler ışığında Hürriyet'in muhteşem çizimleriyle adım adım 15 Temmuz darbe girişimi..

31.07.2016 - 13:09..
Whatsapp ile paylaş
Komuta kademesinin esaret gecesi

darbe

FETÖ'nün 15 Temmuz gecesi gerçekleştirdiği darbe girişiminde Türk Silahlı Kuvvetlerin komuta kademesi de silahların gölgesinde zorlu saatler geçirdi.

HÜRRİYET O ANLARI RESMETTİ

Hürriyet gazetesi, "Türkiye'nin en uzun gecesi" eki yayınlayarak darbe girişiminin yaşadığı geceyi rehin alınan komutanların söylediklerine göre resmetti. Bugün Hürriyet gazetesi alanlar o anlara adeta tanık oldu.

HANGİ KOMUTAN NE YAŞADI

Anadolu Ajansı da komuta kademesinin verdiği ifadeleri o anlarda neler yaşandığına ışık tutacak şekilde yeniden derledi.

İstanbul Yeşilköy'deki Harp Okulu binasında ve Ankara Akıncı Üssü'nde bir araya gelen darbeciler günler boyunca planlar yaptı.

Komuta kademesinin esaret gecesi

Komuta kademesinin esaret gecesi

Kahraman Astsubay Ömer Halisdemir'in darbeci Tuğgeneral Semih Terzi'yi Özel Kuvvetler Komutanlığı girişinde vurduğu an.

MİT'TEN GELEN İSTİHBARAT: HAREKETLİLİK VAR

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, darbe girişime katılan askerlerce rehin tutuldu.

Helikopterle darbe girişiminin merkezi olarak kullanılan Akıncı'daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığına götürülen Akar'ın yaşadıkları, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikayetçi sıfatıyla verdiği ifadeye şöyle yansıdı:

16.00 - Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile toplantı yaptı. Toplantıda MİT'ten gelen "Kara Havacılık Okulu'ndan üç helikopter görevlendirilerek bir faaliyetin gerçekleştirildiği" bilgisi değerlendirildi.

- Türkiye hava sahasındaki askeri tüm uçak ve helikopterlerin üslerine dönmesi ve yeni kalkışlara engel olunmasına yönelik emri verdi.

- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Çolak'a en hızlı ve en etkili tedbirlerin alınmasını emretti.

- Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Metin Gürak'ı arayarak Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına gitmesini söyledi. Hiçbir tankın ve zırhlı aracın birlik dışına çıkmamasına ilişkin talimat verdi.

HULUSİ AKAR REHİN ALINDI

- Genelkurmay Proje Yönetim Daire Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli, Akar'ın makamına geldi.

- Tümgeneral Dişli, darbe girişiminin başladığını Orgeneral Akar'a, "Komutanım operasyon başlıyor herkesi alacağız, taburlar, tugaylar yola çıktı." ifadeleriyle bildirdi.

Komuta kademesinin esaret gecesi

- Akar'ın yaveri Yarbay Levent Türkkan, Emir Subay Yardımcısı Serdar yüzbaşı ve özel kuvvetlerde görevli silahlı askerler de odaya girdi. Özel kuvvetlerde görevli askerler oturduğu yerden kalkmaya çalışan Orgeneral Akar'a müdahale etti, eline kelepçe taktı.

- Akar'ın isteği üzerine bileklerindeki plastik kelepçe, komando bıçağıyla kesilerek çıkarıldı.

- Makamındaki televizyondan Boğaziçi Köprüsü'ndeki trafiğin darbe yanlısı askerler tarafından tek yönlü kapatıldığını gördü.

- Orgeneral Akar, darbe girişimine katılan subaylar tarafından makam odasından çıkarıldı. Tam teçhizatlı askerler eşliğinde karargah binasından ayrıldı.

- Akar, Genelkurmay Başkanlığı karargahındaki Atatürk heykelinin yanına inen helikoptere bindirildi.

- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ı taşıyan helikopter, Akıncı'daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığına indi. Helikopterde, tam teçhizatlı askerlerle Tümgeneral Dişli de yer aldı.

- Helikopterin indiği alandan minibüse bindirilen Akar, karargah binasına götürüldü.

- Üs Komutanı odasına götürülen Akar, burada Tümgeneral Kubilay Selçuk tarafından karşılandı. Odaya bir ara sivil kıyafetleriyle eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk girdi. İlerleyen dakikalarda odaya girenler arasında bulunan Tuğamiral Ömer Harmancık, darbe bildirisini imzaladıktan sonra kamera karşında okumasını istedi. Orgeneral Akar, teklifi "şiddet ve hiddetle" reddetti.

AKAR'I GÜLEN'LE GÖRÜŞTÜRMEK İSTEDİLER

-Akar ifadesinde Akıncı Üssü Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim'in onu 'kanaat önderimiz' dediği Fethullah Gülen'le konuşturmak istediğini söyledi.

Komuta kademesinin esaret gecesi

Komuta kademesinin esaret gecesi

- Orgeneral Akar, darbe girişimi kapsamında yaşananları tutulduğu odadaki televizyondan takip etti. Bir süre sonra kapatılan televizyon, 2-3 saat sonda tekrar açıldığında, TBMM ve emniyet binalarının vurulduğuna dair haberleri gördü. Akar, karargah binasında tutulmaya devam etti.

- Akar, kara birliklerinin kışlalarına dönmeleri ve uçakların indirilmesine yönelik istediğini odadaki Tümgeneral Dişli ve Selçuk'a iletti.

09.00 - Orgeneral Akar, Başbakan Binali Yıldırım veya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştürülmesine yönelik talebini darbe girişime katılan odadaki generallere iletti.

- Akar, Başbakan Yıldırım ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüştürüldü. Orgeneral Akar, görüşmelerinde, "Hiçbir pazarlık söz konusu olmayacak. Askeri savcı, cumhuriyet savcısı, polis ve inzibata teslim olacak." ifadelerini kullandı.

- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, için bir askeri helikopter hazırlatıldı.

- Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Öztürk, Akar'a, gelme teklifinde bulundu. Gece boyunca yaşadığı izlenimler kapsamında bu isteği kabul etmeyen Orgeneral Akar, "Sen burada kal, kızının evi burada." dedi.

- Orgeneral Akar, askeri helikopterle Çankaya Köşkü'ne gitti. Helikopterde, Tümgeneral Dişli de yer aldı.

GALİP MENDİ'NİN ARABISINI DURDURUP REHİN ALDILAR

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Mendi katıldığı bir düğünden emir subayı tarafından alındı. Makam otomobiline binen Konya Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş'in kendisine doğrulttuğu silahla Akıncı'ya giden Mendi'nin elleri ve ayakları kelepçelendi, gözleri bağlandı. Mendi'nin FETÖ'nün darbe girişi sırasında yaşadıkları, Batı Adliyesi savcılarına şikayetçi sıfatıyla verdiği ifadeye şöyle yansıdı:

- Bir tümgeneralin kızının düğününe katılmak üzere Gazi Orduevi'ne gitti.

21.00 - Yanına gelen emir subayı "Genelkurmay nizamiyesinde çatışma çıktığını" söyledi.

- Düğün salonundan çıktı, Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Merkezi'ni aradı.

- Telefon cevap vermeyince Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanı Arif Çetin'i aradı, durumu açıklığa kavuşturması için karargaha gitmesini emretti.

- Orduevine gelen emir subayı Yarbay Murat Yıldız, Genelkurmay 2. Başkanı'nın kendisini Genelkurmay Karargahı'nda beklediğini belirtti.

- Makam aracına oturduktan sonra Konya Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş üzerinde eğitim elbiseleri ve tabancasıyla arabaya bindi.

Komuta kademesinin esaret gecesi

- Makam otomobilinin Akıncı'daki hava üssüne doğru hareket etmesi üzerine Tuğgeneral Ermiş ve emir subayı Yıldız'a tepki gösterdi.

- Tuğgeneral Ermiş belindeki tabancayı çıkartarak kendisine doğrulttu. Yol boyunca silahın namlusu üzerine çevrili durdu.

- Koruma ekibi de yol boyunca makam aracını takip etti.

- 4. Ana Jet Üs Komutanlığında 25-30 kişilik ellerinde tabanca olan askerler tarafından karşılandı.

- Burada üzerine "sorgu merkezi" yazan, müstakil bir binada camları olmayan odaya alındı.

- Burada tutulurken üzerlerinde pilot tulumu olan silahlı bir üsteğmen ile iki teğmen sürekli yanında durdu.

- Daha sonra başlarında bir yüzbaşının da bulunduğu 7 kişi odaya girerek, "tutuklandığını" söyledi. Askerler ellerine ve ayaklarına plastik kelepçe taktı, gözlerini kapatmak için başına siyah bere geçirdiler.

- Belli bir süre sonra yanına biri daha getirildi. Sesinden Kara Kuvvetleri EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu olduğunu anladı.

- Sabaha kadar odada tutuldu, zaman zaman Başoğlu ile konuştu.

09.00 - Odada Orgeneral Başoğlu ve kendisinden başka kimsenin olmadığını anlayınca yüzlerini kapatan bereyi çıkardı.

- Odaya sivil giyimli iki kişi girdi. Talebi üzerine bu kişiler tarafından tuvalete götürüldükten sonra yeniden odaya getirildi.

- Koruma astsubayı odaya gelerek kendisini ve Orgeneral Başoğlu'nu çıkarttı. Koşarak kendilerini üsse getiren arabaya bindiler.

- Koruma astsubayının kullandığı araçla hareket ettiler. Astsubay bu sırada telefon ettiği bir korumaya "Sancağı aldım, dışarı çıkmak için hareket ettim" dedi.

- Üsten çıkışlarında yol güvenliğini tutan polisler aracı durdurdu. Kimliğini öğrenen polisler tarafından Kazan Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

- Başbakanlık'ta bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile telefonla görüştü.

- Eve gidip üniformasını giydikten sonra Jandarma Genel Komutanlığına gitti.

GENELKURMAY 2. BAŞKANI KARANLIK BİR ODADA BEKLETİLDİ

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında odasına giren silahlı askerler tarafından yere yatırılarak kelepçelenen Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, bindirildiği araçla çatışmanın ortasında kaldı. Akıncı'daki üs komutanlığındaki karanlık bir odada kelepçeli bir şekilde bekletilen Güler, Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı askerler tarafından üsten çıkarıldı.

Odasına giren askerler tarafından yere yatırılan, bindirildiği araçta silahlı çatışmanın ortasında kalan Orgeneral Güler, şikayetçi sıfatıyla verdiği savcılık ifadesine göre şunları yaşadı:

21.15 - Genelkurmay Başkanlığı Karargahındaki makam odasının kapısı çaldı.

- Bir anda odaya giren silahlı 10 asker yere yatması için bağırdı.

- Askerlerden birini ittirdi. Bunun üzerine diğerleri üzerine çullanarak yüzükoyun yere yatırdı.

- Elleri kelepçelendi. Emir subayı Mehmet Akkurt, alayca bir ifadeyle "Komutanım merak etmeyin bu bir tatbikat." dedi.

- Yüzünü bere ile kapattılar. Yerde sürükleyerek önce koridora çıkarıldı ardından üç kat aşağı götürüldü.

- Karargahın kapısında bekletilen araca bindirildi.

- Araç nizamiyeye doğru geldiğinde araçtan inen Akkurt, kapının açılması talimatını verdi. Kapı açılmayınca ateş etti, çatışma çıktı.

- Bulunduğu araca mermi isabet etti. Sürüklenerek araçtan indirildi, başka bir araca bindirildi.

- Araç karargah içinde dolaştıktan sonra bir binanın önünde durdu. Araçtan indirilerek bir odaya konuldu.

- Bir süre sonra odadan çıkarıldı. Bina dışındaki bir araçla karargahın olduğu alana inen helikopterin yanına getirildi. Darbe girişimine katılan askerler tarafından helikoptere bindirildi.

- Helikopter 4. Ana Jet Üs Komutanlığına indi. Burada bir araca bindirilerek bir binaya götürüldü.

- Karanlık bir odaya konuldu. İki silahlı asker başında bekledi.

- Daha sonra odaya giren üçüncü bir asker ayaklarına da plastik kelepçe taktı. Başındaki bereyi çıkartarak bir bezle gözleri bağlandı.,

"YA YAŞAR SEN BURADA NE GEZİYORSUN?"

- İlerleyen saatlerde odaya giren eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, "Ya Yaşar sen burada ne geziyorsun? Senin Burada olduğundan hiç haberim yok." ifadesini kullandı.

Komuta kademesinin esaret gecesi

- Öztürk, gözlerini bağlayan bezi açtı. Dışarıda bekleyen askerden istediği maket bıçağıyla el ve ayaklarındaki kelepçeleri kesti.

- Öztürk'ün emri üzerine odaya su, çay ve çerez getirildi, eşine telefon edilerek durumunun iyi olduğuna ilişkin bilgi verildi.

11.15 - Akın Öztürk odadan ayrılmasının ardından yalnız kaldı.

- Dışarıda silahlı bir askerin beklediği odada tutulmaya devam etti.

15.30 - Odadaki askeri telefondan ikametgahını aradı. Çıkan görevliye Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı'ya ulaşmasını numarasını söylediği odadaki telefonu aratmasını söyledi.

- Tümgeneral Aksakallı ile telefonda konuştu. Tutulduğu yeri söyleyerek kurtarmasını emretti.

- Akın Öztürk tekrar odaya girdi. Kendisinin arandığına dair haberleri belirterek bilgisi olup olmadığını sordu. Aldığı olumsuz yanıtın ardından odadan ayrıldı.

18.30 - Özel Kuvvetler Komutanlığından bir ekip odaya girerek, "Komutanım seni götürmeye hazırız." dediler.

- Odaya gelen Öztürk, "Siz giderken Ankara'ya sizinle geleyim." dedi.

- Araçla üsteki 141. Filo Komutanlığına geçildi.

- Burada aralarında Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ın da bulunduğu 7-8 generali ellerindeki ve ayaklarındaki kelepçeleri keserek kurtardılar.

- Bina dışındaki 4 araca binerek beraberindekilerle Akıncı'daki üsten ayrıldı.

- Akın Öztürk'ü Hava Kuvvetleri Komutanlığı karargahına bıraktı.

19.15 - Evine döndü.

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI'NIN YAŞADIKLARI

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, mağdur sıfatıyla Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığında verdiği ifadede, FETÖ'nin darbe girişimi sırasında yaşadıklarını anlattı. Ünal'ın ifadesine göre o gece şunlar yaşandı:

19.30 - Korgeneral Mehmet Şanver'in kızının İstanbul Deniz Kulübündeki düğününe katıldı.

21.30 - Telefonla konuştuğu eşi, Genelkurmay'da görevli Hava Korgeneral Fikret Erbilgin'in gözaltına alındığını belirtti.

- Bunun üzerine Ankara'da görevine vekil olarak bıraktığı Tümgeneral Cevat Yazgılı'yı aradı.

- Telefonda jetlerin sesini duydu, Tümgeneral Yazgılı'ya ne olduğunu sordu, "Bilmiyorum." yanıtını aldı.

- Yazgılı'ya Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi'ne giderek duruma el koymasını emretti, ardından Akıncı'daki 4. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim'i aradı.

- Jetlere ilişkin bilgi istediği Tuğgeneral Evrim, "Görevi ben verdim, mecburdum." karşılığını verdi.

- Birkaç kez aradığı Tuğgeneral Yazgılı'ya ulaşamadı.

- Bunun üzerine damadı Akıncı'daki 141. Filo Komutanı Hakan Karakuş olan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk' aradı ona da ulaşamadı. Şanver'in ulaşması üzerine Öztürk ile konuştu.

- Öztürk'ten duruma ilişkin bilgi istedi, "Sadece gece uçuşu olduğunu zannediyorum, ben bir araştırayım." karşılığını aldı.

- Düğünde bulunan üs komutanlarını topladı, üslerini arayıp bilgi almalarını emretti.

- Diyarbakır'daki 8. Ana Jet Üs Komutanlığından altı F-16'nın uçuşa hazır olduğunun tespiti üzerine üs komutanlığını aradı. Verdiği "uçuşları durdurun" emrine karşı gelindi.

- İncirlik'teki 10. Tanker Üs Komutanlığından iki tanker uçağın kalktığını öğrenmesi üzerine üs komutanını aradı. Tuğgeneral Bekir Ercan Van, telefonlarına çıkmadı.

- Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezinden darbe girişimini destekleyici emirlerin verildiğini tespiti üzerine aralarında Yazgılı'nın da bulunduğu subaylara merkezin kör edilmesi talimatı verdi. Yani elektriklerin, bilgisayar sistemleri ve telefonların kesilmesini emretti.

- Eskişehir'deki hava harekat merkezini aradı, Ankara'daki merkezden gelen emirlerin yasa dışı olduğuna ilişkin birliklere emir göndertti. "Ben emir vermediğim sürece hiçbir uçak uçmayacak." diye talimat verdi.

- Düğünün yapıldığı yerde kendilerine gösterilen bir odada 17 generalle toplantı yaptı.

23.30 - Bulundukları odaya Ankara'da bıraktığı korumalarını kamuflajlı ve silahlı olarak gördü. "Kendisini korumaya geldiklerini" belirten korumalara böyle bir emrinin olmadığını vurguladı.

24.00 - Tam teçhizatlı 10 kişilik grup havaya ateş ederek bulundukları salona geldi. Kendisini teslim alan grup, helikoptere yöneldi.

- Helikopterle Sabiha Gökçen Havalimanına götürüldü.

- Burada bekleyen CN 235 CASA tipi uçakla Akıncı'daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığına nakliye edildi.

02.00 - Bulunduğu uçak, üs komutanlığına indi. Buradan minibüsle 141. Filo Komutanlığına götürüldü.

- Önceden hazırlanan bir odaya konuldu. Kilitlenen odanın önünde silahlı askerler bekledi.

12.00 - Uzun süredir alıkonulduğu odaya eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk girdi. Olaylara ilişkin konuşan Öztürk daha sonra odadan ayrıldı.

15.30 - Yeniden odaya giren Öztürk, çıkabileceğini belirtti.

- Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile görüştü. Tutuldukları misafirhane güvenlik görevlilerinin kalmadığını görünce odalara girerek elleri kelepçeli, gözleri bağlı generalleri çözdü.

- Daha sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı karargahına gitti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir