taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.43015
6.15915
1213.464
93805.38
211.802

Körfez ülkeleri düşük petrol fiyatlarına karşı dayanıklı

Finansal rezervlere sahip körfez ülkeleri düşük petrol fiyatları nedeniyle yapısal ekonomik değişikliklere gitmek zorunda kalmayacak.

AA | 03.03.2015 - 11:15..

a

Fransız bankası Societe Generale tarafından hazırlanan rapora göre Suudi Arabistan ve Katar gibi zengin finansal rezervlere sahip körfez ülkeleri düşük petrol fiyatları karşısında yapısal ekonomik değişikliklere gitmek zorunda kalmayacak.

MALİ YAPILARI GÜÇLÜ

Körfez ülkeleri petrole bağımlı ekonomilerine rağmen sağlam mali yapıları ve finansal rezervleri sayesinde petrol fiyatlarındaki düşüşten çok fazla etkilenmeyecek.

EN DAYANIKLI ÜLKELER KÖRFEZ ÜLKELERİ

Fransız bankası Societe Generale'nin hazırladığı "Hangi ülkeler düşük petrol fiyatlarına karşı savunmasız" başlıklı rapora göre, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi körfez ülkeleri, düşük petrol fiyatlarına en dayanıklı ülkeler olarak öne çıkıyor.

Körfez ülkeleri düşük petrol fiyatlarına karşı dayanıklı

YAPISAL DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMEYECEK

Raporda yer alan ifadelere göre, bu ülkeler zengin finansal rezervleri sayesinde düşük petrol fiyatlarına karşı ekonomilerinde büyük çapta yapısal değişikliklere ihtiyaç duymayacak.

PARA BİRİMLERİ DEĞER KAYBEDEBİLİR

Raporda Cezayir, Angola, Nijerya gibi diğer petrol üreticilerinin ise düşük petrol fiyatları nedeniyle döviz rezervlerinde düşüş beklenirken, para birimlerinin de değer kaybetmesi öngörülüyor. Ancak düşük petrol fiyatlarından orta seviyede etkileneceği belirtilen bu ülkeler de sahip oldukları finansal rezervler sayesinde büyük makroekonomik değişiklikler yapmak zorunda kalmayacak.

Körfez ülkeleri düşük petrol fiyatlarına karşı dayanıklı

RUSYA DA DAYANABİLİR

Rusya'nın mali yapısının da düşen petrol fiyatlarına dayanmaya elverişli olduğu belirtilen raporda, bu ülkenin yaşadığı ekonomik krizin daha çok uluslararası yaptırımlar ve bölgesel gerilimlerden kaynaklandığı bildirildi.

DÜŞÜK PETROL FİYATINDAN EN FAZLA ETKİLENECEK ÜLKELER

Petrol fiyatlarının düşük seyrinden en fazla etkilenecek ülkeler olarak Venezuela, Irak, Libya ve Yemen'in gösterildiği raporda, bu ülkelerin mali dengelerini sağlayabilmek için kamu yatırım maliyetlerini azaltma, lüks tüketim vergilerinin arttırılması ve enerji sübvansiyonlarında kısıntıya gitmeleri öngörülüyor.

Petrol üreticisi birçok ülkenin 2015 yılında bütçelerinde açık vermesi beklenirken, bu ülkelerin bütçelerini dengeleyebilmek için ihtiyaç duydukları (fiscal breakeven price) mali petrol fiyatı seviyesi de geçen yıllara göre oldukça yüksek seviyede bulunuyor.

LİBYA'NIN 186 DOLARLIK MALİ PETROL FİYATINA İHTİYACI VAR

Rapora göre bütçesi 2014'te yüzde 52 açık veren Libya, 2015 yılında bütçe dengesini sağlayabilmek için 186 dolarlık mali petrol fiyatına ihtiyaç duyuyor. Libya'yı 160 dolarlık başa baş petrol fiyatıyla Venezuela izlerken, Yemen'in mali dengesini sağlayabilmek için ihtiyaç duyduğu rakam 145 dolar.

Bütçesi 2014 yılında yüzde 28 fazla veren Kuveyt'in bütçesini dengeleyecek petrol fiyatı ise 54 dolar olarak hesaplanıyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)