taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3771
6.09805
1214.425
93296.84
210.352

Kosova'da Fatih Camii çevre düzenlemesi bitirildi

TİKA tarafından yapılan Priştine'deki Fatih Camisi'nin çevre düzenlemesinin açılışı gerçekleştirildi.

23.04.2014 - 02:44..

Çeşitli temaslar ve açılışlarda bulunmak üzere Kosova'da bulunan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, Priştine'deki Fatih Camisi'nin TİKA tarafından gerçekleştirilen çevre düzenlemesinin açılışını gerçekleştirdi.Kosova'da Fatih Camii çevre düzenlemesi bitirildi

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, Kosova'daki temaslarına TİKA Priştine Program Koordinasyon Ofisi'ni ziyaret ederek başladı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, ziyarette, TİKA yetkililerinden TİKA'nın Kosova'daki faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler'in Kosova'daki temaslarına, AK Parti İzmir Milletvekili ve TBMM Avrupa Birliği (AB) Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu, milletvekilleri Musafa Kemal Şerbetçioğlu, Tülay Selamoğlu, Gülay Dalyan, Özcan Yeniçeri, Mehmet Günal, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ile Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan eşlik etti.

Kosova'da Fatih Camii çevre düzenlemesi bitirildi

"TİKA'NIN 35 OFİSİ VAR"

Emrullah İşler, ziyarette yaptığı açıklamada, Kosova'nın Türk asıllı Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar'ın daveti üzerine, Kosovalı Türkler'in milli günü kapsamında 23 Nisan'daki törenlere katılmak üzere Kosova'ya geldiklerini belirtti. TİKA'nın 1992 yılında kurulduğunu ve projelerini katlayarak günümüze kadar geldiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, TİKA'nın 2002 yılında 12 ofise sahip olduğunu, bu sayının günümüzde 35'e yükseldiğini, yıl içerisinde de 40'a çıkmasının hedeflendiğini kaydetti.

"Türkiye, kalkınma yardımları açısından Avrupa'da birinci sırada yer almaktadır" diyen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, TİKA'nın çok sayıda Osmanlı eserini içinde barındıran Balkan coğrafyasında etkin olduğunu ifade etti.

Osmanlı'nın bu coğrafyadan ayrılmasının ardından birçok eserin yok olduğunu söyleyen İşler, ayakta kalanları da TİKA aracılığıyla restore edip, gelecek nesillere bırakmak için çaba gösterdiklerini kaydetti. TİKA'nın sadece Osmanlı eserlerinin tadilatı ile ilgilenmediğine de işaret eden İşler, ayrıca tarımdan sağlığa ve eğitime birçok projenin hayata geçirildiğini ve bu nedenle TİKA'ya ilginin her geçen gün büyüdüğünü belirtti.

Kosova'da Fatih Camii çevre düzenlemesi bitirildi

"NEREDE BİR MAZLUM VARSA TİKA ORADA"

TİKA'nın Türkiye'nin yüz akı kurumlarından birisi olduğunu vurgulayan İşler, "TİKA aracılığıyla yapılan kalkınma yardımları herhangi bir emperyalist düşünce ile yapılmıyor. Biz nerede bir mazlum varsa, nerede bir gariban varsa ona yardım elini uzatma gayreti içindeyiz" dedi.

İşler, Kosova'daki temasları kapsamında daha önce TİKA'nın restorasyonlarını yaptığı bazı camilerin, çevre düzenlemelerinin açılışlarını da bu ziyaret kapsamında yapacaklarını bildirdi. İşler'e, daha sonra TİKA Priştine Program Koordinasyon Ofisi'nin çalışmaları hakkında brifing verildi.

TİKA Priştine Program Koordinasyon Ofisi ziyaretinin ardından Emrullah İşler, Kosova'daki temasları kapsamında, Meclis Başkanı Yakup Krasniçi ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, daha sonra, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar ve KDTP milletvekilleri ile kısa bir görüşme gerçekleştirdi. İşler, bu görüşmenin ardından hükümet binasına geçerek Başbakan Haşim Taçi ile biraraya geldi. Görüşemeye, Dışişleri Bakanı Enver Hocay, Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Hayredin Kuçi ve Türk asıllı Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da katıldı.

"KOSOVA'NIN TANINMASI İÇİN ÇOK ÇABA SARFETTİK"

Kosova'daki temaslarına devam eden İşler, Türk asıllı Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye'nin Kosova'nın bağımsızlığını kazandığı günden beri güçlü bir şekilde bu ülkeyi desteklediğini ifade eden İşler, "O günden bugüne, Kosova'nın uluslararası arenada tanınması konusunda Türkiye olarak çok büyük gayretler gösterdik. Bugün çok şükür Kosova'yı tanıyan ülke sayısı 106'ya çıktı. Bundan sonra da yeni tanımalar olması konusunda Türkiye olarak gerekli desteği vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Kosova'da Fatih Camii çevre düzenlemesi bitirildi

Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da bu ortak günde Kosovalı Türklerle birlikte oldukları için Emrullah İşler'e teşekkür ederek, hem Kosova'ya hem de Kosova'daki Türk toplumuna destekleri nedeniyle Türkiye hükümetine minnettar olduklarını belirtti.

İşler, görüşmenin ardından, Kosova'daki Türk asıllı ilköğretim öğrencileriyle bir araya geldi. İşler, ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Türk asıllı öğrencilerle birlikte, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı dolayısıyla pasta kesti.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)