Euro
9.9834
-0.22%
Dolar
8.2799
0.12%
Altın
482.67
0.02%
Borsa
1.428
0.54%
Bitcoin
468.053
0.37%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C
  Sosyete takımı Nişantaşıspor geliyor

  Sosyete takımı Nişantaşıspor geliyor

  Sosyetenin ve ünlülerin mekanı Nişantaşı artık futbol takımı ile de kendinden söz ettireceğe benziyor.
  • 23.09.2012 - 12:32

  Sosyete takımı Nişantaşıspor geliyor #1

  Bir takım düşünün ki onursal başkanı Ahmet Hakan; onursal basın sözcüsü Ayşe Arman olsun... Maçlarında purosu elinde şık beyler, koluna Hermes'ini takmış 'ikon'lar tribünlerini doldursun. Amatör Lig'de mücadele eden Nişantaşıspor'un yeni başkanı Ferit Baltacıoğlu'nun hedefleri büyük. Bu saydıklarımız işin fantezi kısmı; Baltacıoğlu, takımı 6 yılda birinci lige yükseltmeyi hedefliyor!

  SARAY'IN MUTFAK ELEMANLARI KURDU

  Nişantaşıspor'un geçmişi 1900'lü yıllara dayanıyor. İstanbul Amatör Lig'de mücadele ediyor şimdi... 1907'de kurulmuş ama resmi kuruluşu 1914. Saray'ın arabacıları Beşiktaş'ı, padişahın hizmetinde olan mutfak ve servis elemanları da Nişantaşıspor'u kurmuş.

  MİLLİ MÜCADELEYE KATILMIŞ BİR KULÜP

  Milli mücadele döneminde Atatürk'ün emrinde, Beşiktaş'tan Üsküdar ve Kadıköy'e spor çantaları içinde teknelerle silah taşımışlar. O dönem futbolun yanı sıra kriket, boks ve güreş takımı da varmış. İngiliz işgal kuvvetlerinin getirdiği kriketi takım kurup oynayan ilk Türk takımı onlar.

  Nişantaşıspor uzun yıllar süren suskunluğunu bitirmeye kararlı. Ne ilginç tesadüftür ki neredeyse yüz yıl sonra yine yeme-içme sektöründen bir grup işadamı onları birinci lige çıkarma hedefiyle büyük ideallerle el atmışlar takıma... Bu sezon başkanlığa seçilen The House Group'un başkanı Ferit Baltacıoğlu, takımı altı yılda birinci lige yükseltmek gibi büyük bir hedef ve hevesle çıkmış yola.

  Akşam gazetesinden Gülay Altan, Ferit Balcıoğlu ile takımı için kurduğu hayalleri konuştu. Mütevazı bir işadamı olan ve basına mesafeli duran Baltacıoğlu, Nişantaşıspor söz konusu olduğunda gözleri parlayarak anlatıyor. Tüm bilgi birikimini, ticari tecrübelerini, marka değeri yaratma ve büyütme konusundaki fikirlerini takım için ortaya koyan Baltacıoğlu'nun hayalleri takım tutmayan beni bile Nişantaşısporlu yaptı...

  SADECE FUTBOL TAKIMI OLACAK

  Hayırlı olsun başkanlığınız; köklü değişimler başlamış bile... Neler yapacaksınız?Kısa vadede Nişantaşı Spor Kulübü'nün adını Nişantaşı Futbol Kulübü olarak değiştiriyoruz. Üç büyükler bile futbol dışındaki branşları zor finanse ederken, nerede kaldı ki halter, voleybol, basketbol, atletizm olsun...

  PİLATES VAR MI DİYE SORUYORLAR

  Dünyada bazı çok büyük takımlar bile sadece futbol kulübü...

  Genellikle FC diye adlandırılırlar zaten. Spor kulübü dediğimde zaten enteresan şeyler yaşıyorum. 'Başkan oldum' diyorum; 'Hangi spor kulübü?' diye soruyorlar. 'Nişantaşı Spor Kulübü' deyince; ilk tepki 'A, pilates var mı?' Adı Nişantaşı olunca insanların aklına ilk bu geliyor. Onun için biz Nişantaşı Futbol Kulübü olarak anılmak istiyoruz.

  GROUP OLARAK İMKANLARIMIZI AKTARIYORUZ

  Yasal olarak statünüz nedir? Çünkü Ferit Baltacıoğlu bu kulübü satın aldı diye çıktı haberler...

  Dernek statüsündeyiz; ben de derneğin başkanıyım.

  Nasıl girdiniz bu işe?

  Bayağı kötü durumdaymış Nişantaşıspor; kapanmaya yüz tutmuş. Şimdi yeni bir heyecan başladı, biz de The House Group olarak kurumsal anlayışımızı kulübe aktarıyoruz ve imkanlarımızı kullanmaya çalışıyoruz.

  KALKAVAN DÖNEMİ ZİRVE

  Sizden önce işadamlarından dernek yönetimine giren olmamış mı?Zaman zaman olmuş. Mesela İhsan Kalkavan, 90'lı yılların başında girmiş; takım, tarihinin en yüksek seviyesini o zaman görmüş, 2. Lig'e kadar yükselmiş.

  NİŞANTAŞI'NDAKİ GÜCÜ KULLANACAĞIM

  Halbuki semt her zaman önemli bir iş merkezi. Mesela tekstilciler...

  Şişli Etfal Hastanesi'nin orada bir lokali varmış; hep o civardan destek bulmaya çalışmış. Aslında son zamanlarda Nişantaşı'nın popülaritesi arttı; asıl ekonomik güç Teşvikiye tarafında toplandı. Hiç bu caddeye inmemişler; şimdi ben bu gücü kullanmak istiyorum.

  HEP BİR TAKIM SAHİBİ OLMAK İSTEMİŞTİM

  Ne oldu da siz olağanüstü genel kurulda aday oldunuz?

  Aslında onlar gelmediler bana; ben onlara gittim. Bir futbol kulübü üst yöneticiliği yapmak ya da bir adım üstü, futbol takımı sahibi olmak gibi bir düşüncem hep vardı. Hem tutku hem de iş planı gibi düşünebilirsiniz. Ama bu takım herhangi bir takım olamazdı. Elbette arkada büyük emek ve çalışma olacak ama kolaylıkla marka olgusu oluşturabileceğim bir kulüp aradım. Nişantaşıspor da uyuyan, çok büyük bir potansiyel olarak dikkatimi çekti.

  İstanbul'a hiç gelmese de ülkenin herhangi bir köşesindeki vatandaşın bile adını bildiği bir yer ama futbol kulübü maalesef duyulmamıştı. Siz nasıl haberdar oldunuz?

  Araştırma yaptım. Adını duymamamızın nedeni çok alt liglerde yer alması, hiç sansasyona girmemiş ve biraz da iyi yönetilememiş olması.

  FİNANSMAN YARATMAK İÇİN UĞRAŞIYORUM

  Yönetim kurulu yenilendi mi?

  Eski yönetici arkadaşlardan birkaçı bizimle birlikte. Onlar hakikaten kulübün askerleri, çocukluk yaşlarından beri o renklere aşık altı arkadaşımız var. Hakikaten iş yükünü onlar sırtlıyor. Ben de marka algısını yaratmak, kurumsal kimliğini oturtmak ve özelikle finansman yaratmak için çalışıyorum.

  Başka mali destek olacak mı?

  Yönetimdeki diğer dört kişi, biri ortağım olmak üzere yakın çevremden katkı sağlayacak insanlar.

  TAKIMIN ŞİRKETLEŞMESİ LAZIM

  Kulüp başkanlığı yerine aslında sahipliği üzerine planınız var gibi. Asıl yapmak istediğiniz bu mu?

  Bu konuda çok iddialı değilim ama dernek statüsündeki çoğu kulübün ayakta kalabilmesi için şirketleşmesi gerektiği inancındayım. Talip olanlar gelir, hisse alır, ben de almak isterim. Çoğunluk olabilir, azınlık olabilir ama yönetimde ve başkanlıkta aday olurum yine.

  6 YIL SONRA SÜPER LİGDEYİZ

  Amacınız takımı Süper Lig'e taşımak mı? Ne kadar sürede çıkılır buradan?Süper Lig'e 7 basamak var daha... Çok gerilerdeyiz ama hedefimiz kayıtsız şartsız her sene şampiyon olmak. Yani her sene bir üst lige çıkmak istiyoruz. 6 yıl üst üste şampiyon olursak Fenerbahçe'nin rakibi oluyoruz.

  BÜYÜK BÜTÇE KURDUK

  Bu yıl transfer yaptınız mı?

  Yepyeni bir takım kurduk, geçen seneki arkadaşlardan kalanlar da oldu. Bu ekip, birkaç sene bizi üst liglere taşır. Ciddi bütçe yaratarak şampiyon olabileceğimiz bir takım kurduk. Tabii, bu futbol; top yuvarlaktır.

  PROFESYONELLERLE ÇALIŞIYORUZ

  Futbolcuları seçerken müdahil oldunuz mu?

  Bulunmaları aşamasında değil ama anlaşma aşamasında hepsiyle ilgilendim. Biz ne kadar futboldan anlasak da işi profesyonellere emanet ediyoruz. Gelen futbolcular iki üst ligden geldi, aslında kariyer düşüşü gibi algılanabilir ama buradaki hareketi algılayarak bize katıldılar.

  YILLAR GEÇTİKÇE İLGİYİ ÇOĞALTACAĞIZ

  Maçlara taraftar ilgisi olacak mı peki?

  Bulunduğumuz liglere göre en iyi bütçeleri kurabileceğiz, sponsor desteği yaratacağız. Sonuçta burada bir Nişantaşı markası var. Her şampiyonlukla semtteki algımızı artıracağız, iyi futbolcular bulacağız ama Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzon, Galatasaray gibi ya da başka şehir takımları gibi çok büyük bir kitleyi arkamızdan getirebilir miyiz; bilmiyorum. Şüphelerim var ama bu da yıllar içinde oluşacaktır.

  KOKOŞ SEMTİN KOKOŞ TARAFTARI

  Nişantaşılılık farklı bir algı. Burası bir 'görme-görülme' yeri; bir yaşam biçimini temsil ediyor. Burada yaşamasa da semte sadık bir kitle var; onları nasıl yakalayacak bu takım? Bir plan yaptınız mı?

  Kulübün marka algısının oluşumunu planlarken bunları çok düşündük. Nişantaşı'nda yaşıyorsan, çalışıyorsan ya da burada ofisin varsa, bu senin birinci gurur kaynağın. Ama sadece Nişantaşı'nda olmak hatta bir akşam yemeğe gitmek bile havalı bir şey. Onun için Nişantaşıspor'u Nişantaşılılıkla özdeşleştirmemiz lazım. Ayrıca şehir takımı olmasa da arkasından kitleleri sürüklemeyi başaran Karşıyakaspor ve Göztepespor örnekleri var. 'İzmirliyim' değil, 'Karşıyakalıyım' diyor. Bu algıyı umarım yaratabiliriz. Bunun için uzun vadeli planlamalar yapabilirdim ama bu olguyu yaratmak için hızlıca alınmış başarılar gerekiyor. O popülariteyi yaratmamız için şampiyon olmamız gerek.

  KARTLARIMIZIN TANITIMINI YAPTIK

  Başka planlarınız var mı?

  Nişantaşı bugüne kadar 'kokoşluğuyla', moda aktiviteleriyle, gurme tarafıyla bilindi. Şimdi bunun bir de futbol kulübü varmış denilecek ve bu da elbette enteresan... Biz bu anlamda ısrarcıyız. Facebook'ta sayfa açtık. Bunun yanında bir süre PR (halkla ilişkiler) çalışmalarımız olacak. Geçtiğimiz hafta Fashion Out Night yapıldı; biz de küçük bir stand kurduk. Taraftar kartlarımızı tanıtmak ve duyurmak için. Çünkü onlar bizim en büyük gelir kaynaklarımızdan biri olacak. Bu kartla aynı zamanda kongre üyesi oluyorsunuz. İleride bu karta sahip olanlara yeme, içme, konaklama tesislerinde indirim yapacağız.

  SARIGÜL'DEN TAM DESTEK

  Nişantaşı denince Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü ayrı düşünemeyiz. Size destek oluyor mu?

  Başkanımız Nişantaşı'na aşık biri. Başkanlık düşüncemi söyledim; o da bana çok güzel olacağını ve destek olabileceğini söyledi.

  FUTBOLCULAR 2. 3. LİGDEN GELDİLER

  Gelen futbolcular sizin bu anlattığınız vizyonun farkında mı?

  Çok farkındalar. Futbol dünyasından 'Ne gerek vardı! En az altı yıl uğraşıp bunu yukarı çıkaracağına, düşük maliyetlerle 2., 3. ligde takım bulabilirsin' diyenler oldu. Bunu söyleyenler Nişantaşı'nın marka değerini unutuyor. Üstelik sadece bu da değil. Bizim The House Group olarak manevi bir gönül borcumuz var bu semte. Biz burada doğduk. Otelimiz, kafelerimiz var, yeni bir restoran açıyoruz. Nişantaşı'na çok şey borçluyuz. Futbolcular da bize gelirken her şeyin farkında olarak geldiler; biliyorlar ki medyada tanınan bir marka onlara destek olacak. İki üst ligdeki işlerini bırakıp buraya geldiler.

  TESİSLEŞME İŞİNE GİRECEĞİZ

  Antrenman sahası, maçlarınızı oynayacağınız stat gibi tesis yatırımlarınız olacak mı?

  Burası Türkiye'de en pahalı arsa birim maliyetlerinin olduğu semt. Haliyle boş alan yok. Şişli Belediyesi sınırları içinde, belki Nişantaşı'na biraz uzak yerlere bu tesisleri kurmak istiyoruz.

  Şimdi nerede çalışıyor futbolcular?

  Beşiktaş'ın Fulya'daki tesislerinde antrenmanlarımızı yapıyoruz; maçlarımızı da orada yapacağız.

  MOURINHO'NUN TARZI NİŞANTAŞI'NA UYARSA GELSİN

  Hedef büyük ve 6 yıl çok uzun bir süre değil. Süper Lig'e çıkarsak şu hocayı, şu futbolcuyu alırız diye düşündüğünüz isimler var mı?

  Hedefimiz her sene şampiyon olmak ve 6 senede Süper Lig'e ulaşmak, ancak tökezlenebilir. Gönül ister ki şu an bu taşın altına elini koyan futbolcular ve teknik heyetle devam edelim ama bu mümkün olamayabilir. Hocamızı çok seviyoruz ve iki senedir bizimle birlikte. Onunla devam etmek isterim. Ama tabii siz bu soruyu sorarken Mourinho gibi isimler duymak istiyorsunuz. Niye olmasın! O gün Mourinho kaç yaşında olabilir? Hala tarzı Nişantaşı ile örtüşecekse tabii gelebilir. Aklımdan geçen semtimizle örtüşen bir takım yaratmak. Türkiye'nin en elit kenti, tartışmasız İstanbul. İstanbul'un en elit semti tartışmasız Nişantaşı. Buraya uygun hareket etmek durumundayız.

  ŞAMPİYON OLUP BAYRAĞI LOUIS VUITTON'UN ÖNÜNE DİKECEĞİZ

  Bizi geleneksel taraftarın dışında, saçını yaptırmış hanımlar; blazerini giymiş, elinde purosuyla beyler gelip izleyecek. Bir hedefim daha var; şampiyon olup Nişantaşıspor bayrağını Louis Vuitton'un önündeki bayrağın yanına dikeyim. Mustafa Sarıgül'den rica edip Abdi İpekçi Caddesi'ni tıpkı yılbaşı kutlamalarında olduğu gibi kırmızı halıyla kaplayıp trafiğe kapatalım. Bir uçta Hermes, bir uçta Louis Vuitton... İlk şampiyonlukta o caddede 'A buranın bir futbol kulübü varmış' dedirtecek kutlamalar tertipleyeceğiz.

  LONDRA'DA PAZARDA TİŞÖRT SATMAKTAN İŞADAMLIĞINA...

  'Nişantaşılı değilim ama tesadüf bu ya Şişli Hastanesi doğumluyum. 52 yaşındayım. Ailem 150 yıllık Beyoğlulu. Memur bir aileden geliyorum.Makine mühendisliği okudum. İngiltere'de master yaptım. Öğrenciyken tekstil işine girmiştim. Bir yandan okula gidip bir yandan buradan bir şeyler alıp orada pazarlarda satıyordum. Sonra pazarda satan insanlara toptan satmaya başladım. Sonra iş büyüdü. 1993 yılında Türkiye'de fabrika kurduk. Onu büyüttüm; İngiltere ve Almanya'ya hazır giyim ihracatı yapıyoruz.

  Girişimcilik DNA'mda yazıyor. Başka birçok başka şeyi de denedim aslında... Küçük yaşlarda anneme dünya kadar para verdirip gitar aldırdım ama olmadı çalamadım. Beraber gitar aldığımız diğer arkadaşım müzisyen oldu ben olamadım. Ya da hep sporun içindeyim ama profesyonel bir sporcu olamadım. Demek ki insanlar belli bir şifreyle doğuyor, benimkinde girişimcilik yazılıymış. Çocukken de evimizde kullanmadığımız eşyaları, oyuncaklarımı küçük tezgahlar açıp evimizin önünde satardım. Çok başarılı misket oyuncusuydum, bütün mahallenin misketlerini toplar, sonra geri satardım çocuklara.

  10 YIL EVVEL HOUSE CAFE'Yİ KURDUK

  10 yıl evvel kurduk ilk House Cafe'yi. Küçük bir apartman dairesinde başladık; 2005 yılında şubeleşmeye başladık. İkinci şubemizi Ortaköy'e açtık. Ondan sonra Allah 'yürü ya kulum' dedi. 15. şubemiz Baku'de açılıyor. Ankara'da iki, İzmir'de bir şubemiz franchise, diğerleri bizim.

  Özellikle Ortadoğu'dan çok talep var; orada da House Cafe açmak istiyorlar. Yakın gelecekte olabilir. 2007 yılında da konaklama işine girdik. Grup olarak 2000'lerin başında Beyoğlu'nda gayrimenkulün dibe vurduğu yıllarda apartmanlar satın almıştık. Onlarla ne yapacağımızı düşünürken, apart otellere çevirme fikri doğdu. Nişantaşı'nda Ortaköy'deki kafemizin üstünde ve Beyoğlu'nda apart oteller açtık.

  Bu arada bir dönem Fenerbahçe yönetiminde yer aldım ve alt yapı için çalıştım.'

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir