taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Kredi kartı bilgileri telefondan istenmeyecek

Cep telefonu operatörleri ve bağlı kuruluşlarının çağrı merkezlerindeki müşteri temsilcileri, kullanıcıların kredi kartı bilgilerini sözlü olarak isteyemeyecek.


Whatsapp ile paylaş

Kredi kartı bilgileri telefondan istenmeyecek

Kredi kartı bilgileri telefondan istenmeyecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK), TL yükleme ve fatura ödeme gibi hizmetlerin düzenlemesinde değişikliğe gitti.

KREDİ KARTI BİLGİLERİ TELEFONDAN SÖZLÜ İSTENMEYECEK

Yapılan değişikliğe göre; cep telefonu operatörleri ve bağlı kuruluşlarının çağrı merkezlerindeki müşteri temsilcileri, kullanıcıların kredi kartı bilgilerini sözlü olarak isteyemeyecek. Kararın gerekçesi; abonelere, kredi kartı ile yaptıkları işlemler için verdikleri onayın muhtemel sonuçları hakkında değerlendirme yapabilmeleri için açık ve anlaşılır bir biçimde bilgi verilmemesi olarak gösterildi.

KARAR 1 AĞUSTOS'DA UYGULANACAK

BTK'nın internet sitesinde yayımlanan kurul kararına göre; işletmecilerin çağrı merkezlerindeki müşteri temsilcileri, TL yükleme, fatura ödeme gibi hizmetlerde kullanıcıların kredi kartı bilgilerini sözlü olarak isteyemeyecek ve müşteri temsilcilerinin sistemde kayıtlı kredi kartı bilgilerine erişimleri, herhangi bir güvenlik zafiyetine meydan vermeyecek şekilde sağlanacak. Sunulan hizmetlerde, sesli kayıt sistemi ile kullanıcılara, ilgili hizmeti almaları durumunda, kredi kartlarından ne kadar çekileceği ya da faturalarına yansıyacak tutar açıkça ifade edilecek ve kullanıcıların ispatlanabilir irade beyanları alınacak. Kurul kararı kapsamında sunulan hizmetlerde belirtilen hükümler, 1 Ağustos 2014 itibarıyla uygulanmaya başlanacak.

TÜM ABONELERE İADESİ VERİLECEK

Diğer yandan kurul, Türk Telekomünikasyon AŞ tarafından deaktivasyon işleminin gerçekleştirilmesi gereken tarih ile fiilen gerçekleştirildiği tarih arasındaki gün bazındaki süreye karşılık gelen kıst olarak hesaplanan ücretin, bu zaman zarfında Türk Telekomünikasyon AŞ'den hizmet almaya devam eden aboneler de dahil olmak üzere, tüm abonelere iadesinin gerçekleştirilmesini kararlaştırdı. İadeler, nakit ödeme, adına kayıtlı banka hesabına iade, ödenmemiş fatura borçları ya da bir sonraki dönem faturalarından mahsup yöntemleri ile yapılacak.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir