taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3338
6.09125
1221.4505
93616.45
209.512

Kronik depresyon nedir

Kronik depresyon (distimik bozukluk) hastalığı insanın her zaman kendini kötü hissetmesi olarak görülür.

Kronik depresyon hastaları kendilerini yetersiz görürler. Kimilerinde aşırı yeme isteği yaratır, kimilerinde de iştahsızlık. Aşırı uyumak ve hiç uyuyamamak da bu hastalığın etkileri arasındadır.

Bazen bir iş üstündeyken öylece dalıp giderler. Hiçbir şeye ilgileri kalmaz ve toplumdan uzaklaşırlar. Bu kişilerde odaklanma sorunu ve idrak yeteneğinin körelmesi durumları ortaya çıkar.

MUTSUZLUK VE DAİMA YORGUNLUK HİSSİ

Kronik depresyon hastaları hayattan zevk almayan ve sürekli mutsuz olan insanlardır. Daima kendilerini yorgun hissederler ve hiçbir şey yapmak istemezler.

Kronik depresyon nedir

FARK EDİLMESİ ZOR BİR HASTALIKTIR

Kişinin bağlandığı bir şeyi kaybetmesi onu depresyona sokabilir. Ya da kişi takıntılı biri ise herhangi bir şeyi elde edemediğinde psikolojik olarak çökme ve karamsarlık durumuna girer.

Ayrıca bu depresyon türünün fark edilmesi de hayli zordur. Kişi hasta olduğunu genelde fark etmez. Ancak sorulduğunda dert yanar, çünkü bunları sürekli yaşadığı bir şey olarak görür.

Bu tip kişiler etrafında çok sayıda insan olsun istemezler. Bazen dünyadaki herkesin kötü olduğunu veya tüm kötü olayların kendilerini bulduğunu zannederler. Karamsarlık yavaş yavaş yayılarak hayatlarına yön vermeye başlar.

Kronik depresyon nedir

GENELDE İŞ HAYATINDA BAŞARILI OLURLAR

Bu kişilerin iş hayatında pek değişiklik fark edilmez. Aktif iş yaşamına devam ederler, hatta hataları onları daha da tedbirli olmaya yönlendirdiği için çalışmalarında genelde başarılı olurlar. Ancak yeni bir işe başlamaya, daha da ileriye gitmeye, risk almaya, mevcut imkanlarını tamamen kullanmaya istek ve enerjileri yoktur.

Kronik depresyon nedir

Eğer bir kişi bu belirtileri taşıyorsa acil olarak bir hekime başvurmalıdır. Kronik depresyon ilaçla ya da psikoterapi yoluyla tedavi edilebilir.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)