taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.38395
6.105
1214.44
93316.27
210.066

Bir cemaat filmi: Eşrefpaşalılar

Yeni tartışma: Eşrefpaşalılar’daki hoca Fethullah Gülen mi?

06.03.2010 - 12:06..
Bir cemaat filmi: Eşrefpaşalılar

'in ünlü kabadayı semtinde bir imamın kısa hayat öyküsünü anlatan 'Eşrefpaşalılar' filmindeki ana karakterin Fethullah Gülen olduğu iddia ediliyor GALASINA ERDOĞAN DA KATILDI Başbakan 'ın da eşi Emine Erdoğan ile birlikte galasına katılıp destek verdiği Sanat Evi'nin (ANSE) "Eşrefpaşalılar" adlı oyunundan uyarlanan Eşrefpaşalılar filmi dün vizyona girdi. Tiyatro olarak sahnelendiği dönemde 400 bin kişiyi aşkın izleyici toplayan filmdeki hoca karakterinin 1966-71 yılları arasında Eşrefpaşa'da vaizlik görevi yapan Fethullah Gülen'in hayatından kesitler olduğu iddia ediliyor.

GÜLEN İMASI Eşrefpaşalılar filminde Eşrefpaşa'dan gelip İstanbul'a yerleşmiş iki dosttan biri olan kabadayı Tayyar (Hüseyin Soysalan) ile kahve işletmecisi Davut'un aynı kadını sevmesiyle karışan olaylar örgüsüne ve bocalamalara mahallenin metruk camisine gelen bir Hocanın çözüm bulması ve olayların seyrini değiştirmesi anlatılıyor. Düzeyli romantizm olarak lanse edilen bu filmdeki 'Hoca' karakteri için ise sinema eleştirmenleri Fethullah Gülen olduğu imasında bulunuluyor. Film, Kültür Bakanlığı'ndan da büyük destek gördü. 1 milyon dolarlık bütçe kullanılarak tamamlanan film ülke genelinde 113 kopya ile gösterime girdi.

İŞTE EŞRAFPAŞA FİLMİNİN FRAGMANI

İşte sinema eleştirmenlerinin yorumları: Alper Turgut (Cumhuriyet): CEMAAT SİNEMASI MI "Eşrefpaşalılar, dine sıkı sıkı sarılırsan hayat çok daha güzel olur gibi bir misyoner söyleme takılan ve bildik Yeşilçam formülünü baz alıp eski tip sinema anlayışıyla kotarılmaya çabalanan kötü ötesi bir film. Akıllara takılan soru ise şu; yeni nesil bir cemaat sineması mı doğuyor? Rivayet odur ki; Eşrefpaşalılar, Fethullah Gülen'in 'de hocalık yaptığı dönemi anlatıyormuş. Kaldı ki; film gösterime girmeden satılan biletler ve yapıma destek atan sponsorlar, kuşkusuz bu iddiayı doğrular nitelikte. "

Uğur Vardan: (Radikal) BUYRUN İSLAM'IN "GÜLEN" YÜZÜNE "Eşrefpaşalılar, sinemamızın erken döneminde 'ideal kurtarıcı' olarak çizilen 'öğretmen'in yerine 'imam'ı ikâme eden bir yapım. Hayatın, sistemin zorluklarından dolayı 'illegal' yollarla kazanılmaya çalışıldığı bir ortama gelen cami imamı, bu sosyal dengesizliklere katkı yapmaya, herkesi doğru yola çağırmaya çabalıyor. Bir 'tevatür'e göre de, anlatılan kişi Fethullah Gülen, özellikle de 1966-71 yıllarını kapsayan 'deki vaizlik dönemi. "

Yusuf Bülbül (Zaman) AŞK DAHA BASKIN Bir mahallenin yıllardır kapalı olan, hatta hırsızların depo olarak kullandığı camisine bir hoca tayin olsa, az çok neyle karşılaşacağını tahmin edersiniz. Hoca, cami, mahalle gibi kavramlara bakıp filmin didaktik ögelerle yüklü olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat filmde 'aşk'ın yer yer ana hikâyeden daha baskın olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Erol Bilem: (SİYAD) GÜLEN Mİ BİLMİYORUM "Filmi beğendiğimi söyleyemem. Bir mahalle de camiye hocanın gelmesiyle yaşananları anlatıyor. Üstelik filmde gösterilen cami de kırık, dökük harabe gibi iken imamın azmiyle değişiyor. Fettullah Gülen'in hayatını bilmem ama onun da hayatı camiye gidip gelmeleriyle bu şeklini almıştır."

Dün Hürriyet yazarı da filmi köşesine taşıdı: Bir cemaat filmi Eşrefpaşalılar FİLMİN GÖNDERMESİ: Eşrefpaşa, kabadayılarıyla ünlü bir semtidir. Günün birinde Eşrefpaşa'ya bir hoca atanır. Hoca, Eşrefpaşa kabadayılarının hidayetine vesile olur. Fethullah Gülen'in bir zamanlar 'de vaiz olduğunu anımsarsak, öykünün göndermesini daha iyi anlayabiliriz.

HEDEF ÜÇ MİLYON: Zaman Gazetesi'nin tirajını imece usulüyle en tepeye çıkaran cemaat dayanışması, şimdi de bu filme el atmış durumda. Bugün vizyona giren filmin üç milyon seyirciye ulaşması için kampanya başlatıldı. Dava şuuruyla alınan biletler işe yaradı. İlk hafta biletleri şimdiden tükenmiş durumda.

BAŞROLDE ALBAYRAK: Filmin başrol oyuncusu Sinan Albayrak, iyi bir oyuncu... Sinan, Yeni Şafak yazarı Hakan Albayrak'ın kardeşi...

FİLMİN SLOGANI: Eşrefpaşa kabadayıları, kulak kesmekle meşhurdu... Kabadayılıktan şakirtliğe geçiş şu sloganla anlatılıyor: “Kulak kesiyorlardı/Kulak kesildiler”.

DUMANLI ETKİSİ: Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın sinemaya olan ilgisi biliniyor. Muhafazakâr kesimin sinema alanında varlık göstermesini isteyen Dumanlı'nın bu filme katkısı olup olmadığı bilinmiyor.

KÜFÜRSÜZ KOMEDİ: Film biraz da Şahan'lar, Cem'ler, Ata'lar usulü komediye de alternatif olma iddiasında. Film şöyle tanıtılıyor: Küfürsüz Komedi.

"EŞREFPAŞALILAR" Yönetmenliğini Hüdaverdi Yavuz'un yaptığı, senaryosunu Burak Tarık'ınyazdığı, yapımcılığını M. Yusuf Kulaksız'ın yaptığı filmde, Sinan TayminAlbayrak, Turgay Tanülkü, Burak Tarık, Hüseyin Soyaslan, Sermin Hürmeriç, DenizÖzpınar, Savaş Bayındır, Ali Yaylı, Serkan Öztürk, Ömer Pekin, Sibel Öztürk, Fırat Paşayiğit ve Vural Arısoy rol alıyor.Bu arada 4 hafta süren filmin çekimlerinde, Balat, Eyüp'teki ZalMahmutpaşa Külliyesi, Aksaray'ın gece kulüpleri, Bağdat Caddesi ve Cankurtaran'daki metruk binalar kullanıldı ve 512 yardımcı oyuncu yer aldı.

GÜLEN İÇİN EŞREFPAŞA ÖNEMLİ Filmin en önemli özelliği ise senaryosunun Fethullah Gülen’in bir imam ve vaiz olarak ’de yaşadığı gerçek olaylardan ‘esinlenilerek’ yazılmış olması. Gülen’in hayatında Eşrefpaşalı’ların önemli bir yeri olduğu biliniyor. 2007 yılında Eşrefpaşalı Zafer Adalıoğlu vefat ettiğinde Gülen taziye mesajı yayımlamıştı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)