Petrol
99.77
-0.25%
Euro
17.5859
0.22%
Dolar
17.2185
0.02%
Altın
964.55
0.19%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
351.930
2.61%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  2021 yılının "Ahi Evran Yılı" olarak kutlanmasına ilişkin genelge Resmi Gazete'de

  2021 yılının "Ahi Evran Yılı" olarak kutlanmasına dair genelge Resmi Gazete'de yayınlandı.
  • İHA
  • 20.02.2021 - 08:25
  2021 yılının 'Ahi Evran Yılı' olarak kutlanmasına ilişkin genelge Resmi Gazete'de

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılının "Ahi Evran Yılı" olarak kutlanmasına dair genelge yayınlandı.

  Resmi Gazete'de yayımlanan genelgede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anadolu'da ahilik teşkilatının kurucusu, esnaf ve sanatkar zümresinin piri olarak kabul edilen, çok yönlü bir ilim ve fikir insanı Ahi Evran’ın, ahilik teşkilatı ile sosyal, iktisadi ve siyasi hayata yön verdiğini, Anadolu'nun vatanlaşmasında, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda ve bir cihan devleti olmasında büyük rol oynadığını, tefsir, hadis, fıkıh, kelam ve tıp alanlarında derin bir alim, tasavvuf yolunda yüksek makam sahibi bir veli olduğunu ifade etti.

  "HAKKA HİZMET, HALKA HİZMET"

  Kardeşliğe, cömertliğe, yiğitliğe, fedakarlığa, ahlaka, akla, bilime ve sanata dayanan, kaliteli üretimin ve adil paylaşımın esas alındığı ahilik teşkilatının Anadolu'da birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin mayasını oluşturduğunun altını çizen Erdoğan, ahilerin, "Hakka hizmet, halka hizmet" anlayışıyla uzun yıllar Anadolu'da ticaretin ve sanat dallarının gelişmesinde, barış ve huzurun tesisinde önemli roller üstlendiğini vurguladı.

  2021 yılının 'Ahi Evran Yılı' olarak kutlanmasına ilişkin genelge Resmi Gazete de #1

  "2021 YILI BOYUNCA ETKİNLİKLER DÜZENLENMESİNE KARAR VERİLMİŞTİR"

  Ahilik teşkilatının, geçmişte sosyal ve ekonomik hayati yönlendirdiği gibi günümüzdeki birçok sosyal ve iktisadi kuruluşun oluşumunda ve şekillenmesinde de büyük pay sahibi olduğunu ifade eden Erdoğan, "Doğumunun 850. yılı olan 2021 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınan Ahi Evran'ı ve yüzlerce yıldır bu topraklarda Ahilik geleneğini yaşatmış tüm esnaf ve sanatkarlarımızı rahmetle yad etmek, bilginin hikmetle, ticaretin ahlakla buluştuğu Ahilik müessesini dünya milletlerine en doğru şekilde anlatmak, bu kutsal emaneti sonraki nesillere aktarmak amacıyla 2021 yılı boyunca yurt genelinde ve yurt dışında etkinlikler düzenlenmesine karar verilmiştir.

  2021 yılının 'Ahi Evran Yılı' olarak kutlanmasına ilişkin genelge Resmi Gazete de #2

  "CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYESİNDE YAPILACAKTIR"

  Bu kapsamda düzenlenecek etkinlikler Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütülecektir. Söz konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirlenecekler Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecektir.

  Etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanlar mezkur Bakanlık tarafından ilgili kurumlarla birlikte belirlenecek kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanılacaktır.

  Gerçekleştirilecek proje ve etkinliklere ait giderler ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacaktır. Bu çerçevede yıl boyunca tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim” ifadelerine yer verdi.

  2021 yılının 'Ahi Evran Yılı' olarak kutlanmasına ilişkin genelge Resmi Gazete de #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir