Dolar
6.8097
-0.0044%
Euro
7.5736
0.066%
Altın
1739.55
-0.0063%
Borsa
107266.19
0%
G. Altın
380.914
-0.0047%
Bitcoin
68798.32
5.0871%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  8 bin yıllık İncirliin'e ziyaretçi akını

  Muğla'nın Milas ilçesi Gökçeler Kanyonu'ndaki İncirliin Mağarası, 8 bin yıllık tarihi, jeolojik yapısı ve doğal güzellikleriyle yılda 20 bin turist çekiyor.
  • AA
  • 11.07.2018 - 10:44

   8 bin yıllık İncirliin'e ziyaretçi akını

  Milas Kaymakamlığının hazırladığı projeyle yürüyüş parkuru, ışıklandırma ve güvenlik çalışması yapılarak yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılan İncirliin Mağarası, Antalya'nın Alanya ilçesindeki Damlataş Mağarası'na benzerliğiyle dikkati çekiyor.

  Çalışmaların tamamlanmasıyla ziyarete açılan mağara, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Yarasalara yaptığı ev sahipliğiyle de doğal yaşamın sürdüğü İncirliin Mağarası, eşsiz sarkıt ve dikitleriyle öne çıkıyor.

  BİR BÖLÜMÜ ZİYARETE AÇILDI

  Milas Kaymakamı Eren Arslan, 345 metre uzunluğundaki mağarada, jeolojik oluşumlara zarar vermemek için 155 metrelik bölümün ziyaretçilere açılabildiğini söyledi.

  Mağaranın açılır açılmaz ziyaretçi akınına uğradığını vurgulayan Eren Arslan, genişliği 3-10, tavan yüksekliği ise 2-20 metreyi bulan, damlataş birikimi bakımından son derece zengin İncirliin Mağarası'nda, özellikle sarkıt, dikit ve sütunların büyüklük, kalınlık ve yükseklikleri ile dikkati çektiğini kaydetti.

  TURİZME KAZANDIRILDI

  Ziyaretçilerin mağarayı daha rahat gezebilmeleri için yürüyüş alanları, ışıklandırma ve güvenlik sistemleri de yapıldığını dile getiren Eren Arslan, bölgenin en önemli turizm değeri Gökçeler Kanyonu ve İncirliin Mağarası projesi olduğunu söyledi. Kaymakamlığın da kaynaklarıyla birleştirilerek tamamlandığını ve turizme kazandırıldığını ifade etti.

  8 BİN YILLIK MAĞARA

  Mağaranın içerisinde milattan önce 6 bin yıllarına tarihlenen buluntular yer aldığını vurgulayan Eren Arslan, "İncirlin Mağarası doğal sit olmasının yanında içerisindeki buluntular ile aynı zamanda arkeolojik sit alanı. Mağarada yapılan araştırmalarda insan yaşamının milattan önce 6 binli yıllara tarihlendiği tespit edilmiş ve mağaranın 8 bin yıllık olduğu tahmin edilmektedir." diye konuştu.

  Mağara içinde yaz aylarında yapılan ölçümlerde hava sıcaklığının 17 derece olduğunun tespit edildiğini vurgulayan Eren Arslan, ısı ve nem derecesinin ziyaretçileri büyülediğini dile getirdi.

  ZİYARETÇİ SAYISI ARTIYOR

  Eren Aslan, "2016 yılından beri buraya ziyaretçi kabul ediyoruz. Her yıl yaklaşık 20 bin yerli ve yabancı ziyaretçi geliyor. 2018 yılında da şu anki kayıtlara göre 7 bin ziyaretçi geldi. Bu sayı her gün artarak devam ediyor. Bölgemiz deniz, güneş, kum turizmiyle hep ön plana çıkmış bir yer. Ancak burası bu turizm pastasının içerisinde çok farklı bir potansiyele sahip. Hem mağara hem 10 kilometrelik Gökçeler Kanyonu muhteşem bir parkur. Kanyon içerisinde onlarca yabani hayvan türü, yüzlerce farklı bitki türü ve ağaç türleriyle doğaseverler için de aranan bir yer. İncirliin Mağarası da Bodrum ve Milas'a yakınlığı nedeniyle yerli ve yabancı turistler tarafından rahatlıkla gezilip görülecek. Burası turizmcilerin göz bebeği olacak." şeklinde konuştu.

  MAĞARADA KAZI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

  İncirliin Mağarası'nda Milas Müze Müdürlüğü ekiplerince de arkeolojik kazı çalışmaları yürütülüyor.

  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri danışmanlığında yürütülen kazı çalışmalarında mağaranın 155'inci metresindeki Gösteri Salonu galerisinin ziyaret açık olmayan bölümünde insan, hayvan kemikleri, taş gereçler, seramik malzemeler bulundu.


  Görüş Bildir