Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
376.998
-0.87%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C
  Altın Lale ödülleri

  Altın Lale ödülleri

  31. İstanbul Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu.
  • 14.04.2012 - 23:03

  Altın Lale ödülleri #1

  İKSV tarafından düzenlenen 31. İstanbul Film Festivali, dün gece Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılan ödül töreni ile sonlandı. Sunuculuğunu Memet Ali Alabora'nın üstlendiği geceye damgasını vuran film, Emin Alper'in ilk filmi "Tepenin Ardı" oldu.

  GECEYE 'TEPENİN ARDI' DAMGA VURDU

  Bu yılki Berlin Film Festivali'nde Forum bölümünün büyük ödülü Caligari'ye ve ilk film jürisi tarafından mansiyon ödülüne layık görünen "Tepenin Ardı", Murathan Mungan'ın başkanlık ettiği ulusal jüriden En İyi Film, En İyi Senaryo ödülleriyle döndü. Film, festivalin FIPRESCI jürisinden de ödül kazandı.

  TUTUKLU PROF. ERSANLI'YA VE TUTUKLU GAZETECİLERE SELAM

  Murathan Mungan, En İyi Film ödülünü sunmak için sahneye geldiğinde, "Bu yıl birbirinden güzel çok film seyrettik, toplantılar uzun sürdü. Genç yetenekli gümbür gümbür yönetmenler, oyuncular, görüntü yönetmenleri geliyor," dedikten sonra "Tepenin Ardı"nın Altın Lale'yi kazandığını açıkladı. Emin Alper ödülünü alırken yaptığı konuşmada, "Filmde küçük bir ailenin hayali düşman yaratma hikayesi anlatılıyor. Gözümü açtığım anda, iç ve dış düşmanlarla dolu birTürkiye'de olduğumu anladım. Son derecede tehlikeli bir düşman olduğu için parmaklıklar ardında tutulan sayın hocamız Büşra Ersanlı'ya teşekkür ediyorum. Tutuklu olan bütün gazeteci, öğrenci arkadaşlarımıza da selam gönderiyorum" dedi.

  YERALTI'NA İKİ ÖDÜL BİRDEN

  Ulusal yarışmada öne çıkan diğer yapım Zeki Demirkubuz'un yönettiği "Yeraltı"ydı. Demikubuz'a en iyi yönetmen ve kurgu ödüllerini kazandıran yapım, aynı zamanda başrolündeki Engin Günaydın'a da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü getirdi.
  Uluslararası jüri başkanı Nuri Bilge Ceylan, "Karar vermemiz beş dakika sürdü, bu kadar iyi anlaşan bir jüriye rastlamadım" dedikten sonra Altın Lale için tercihlerini ABD-Almanya ortak yapımı, Julia Loktev'in yönettiği "The Loneliest Planet"ten yana kullandıklarını açıkladı. Ceylan filmle ilgili olarak "Bu film bana sinemanın kadın bakış açısına ne kadar ihtiyaç duyduğunu öğretti. Büyük bir gururla verdiğimiz bir ödül" dedi.

  ÖDÜL TÖRENİNDEN GÖRÜNTÜLER

  EMEK UNUTULMADI

  Gecede bu yıl da festivale ev sahipliği yapamayan Emek Sineması unutulmadı. En İyi MüzikÖdülü'nü kazanan Mustafa Biber, "Emek'i unutmadık değil mi? Emek yıkılmasın" diye konuştu. Ardından sahneye çıkan ulusal jüri üyesi oyuncu Nazan Kesal ve "Tepenin Ardı"nın yapımcılarından Enis Köstepen, bugün Emek Sineması'nı yıkacak projeye karşı gerçekleştirilecek protesto yürüyüşü için çağrıda bulundu. Emek Sineması'nın olduğu yerde korunmasını isteyenler, bugün 16.30'da Taksim Meydanı'nda toplanıp, Emek Sineması'na yürüyecekler.

  KÜRTÇE TEŞEKKÜR

  En İyi Müzik Ödülü: İz-Reç filmiyle Mustafa Biber'e, -Mustafa Biber'in ödülünü alırken 'Emek Sinemasını unutmadık değil mi?' sözleri alkışlandı. İz - Reç filmiyle jüri özel ödülü alan yönetmen Tayfur Aydın ise "Bu ödülü topraklarına gömülemeyen tüm insanlar için alıyorum" diyerek Kürtçe teşekkür etti

  ALTIN LALE ÖDÜLLERİ

  En iyi Kurgu: Zeki Demirkuz'a Yeraltı filmine,
  En İyi Görüntü Yönetmeni ödülü: Yeraltı filmine,
  En iyi senaryo Ödülü: Tepenin Adı filmiyle Emin Alper ve Babamın Sesi'yle Orhan Eskiköy'e,
  En iyi Erkek Oyuncu Ödülü: Yeraltı filmiyle Engin Günaydın'a,
  En İyi Kadın Oyuncu ödülü: Şimdiki Zaman filmiyle Sanem Öge'ye,
  Onat Kutlar Adına Verilen Jüri Özel Ödülü: İz-Reç filmiyle yönetmen Tayfur Aydın'a,
  En İyi Yönetmen Ödülü: Yeraltı filmiyle Zeki Demirkubuz'a
  En İyi Film Ödülü: Tepenin Ardı filmine verildi.
  Altın Lale Uluslarası Film Ödülü Julia Loktev'in Yalnız Gezegen filmine, Jüri Özel ödülü ise Joachim Trier'in Oslo 31Ağustos filmine verildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir