Petrol
109.94
0.61%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
470.491
-2.30%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C
  Antalya Kadıini Mağarası'nda Tunç Devri'ne ait mezar

  Antalya Kadıini Mağarası'nda Tunç Devri'ne ait mezar

  Antalya'nın Alanya ilçesindeki Kadıini Mağarası'nda, 5 ila 7 bin yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen toplu mezar bulundu.
  • AA
  • 21.11.2018 - 12:29
  • Güncelleme : 21.11.2018 - 12:39

  Yaklaşık bir yıl önce Kadıini Mağarası'na giren bir grup ekstrem sporcu, alanda insan iskeletleriyle karşılaştı. Fotoğraf çeken grup, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümüne konu hakkında bilgi verdi.

  KEŞİF ÇALIŞMALARI YAPILDI

  Bunun üzerine Kültür Bakanlığından alınan izinle SDÜ Antropoloji Bölümü ve Alanya Müzesi, mağarada keşif çalışmalarına başladı.

  Alanda bilimsel yöntemlerle arkeolojik kazı ve veri toplama tekniğiyle 1 haftalık çalışma yapan ekip, 5 ila 7 bin yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen toplu halde çok sayıda insan iskeleti buldu.

  Antalya Kadıini Mağarası nda Tunç Devri ne ait mezar #1

  TUNÇ DÖNEMİNE AİT

  Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Nalan Damla Yılmaz Usta, "Buluntular ve arkeolojik veriler Kalkolitik ve Erken Tunç Dönemine ait bilgiler veriyor. İskeletlerin yaşı tahmini olarak 5 ila 7 bin yıl. Anadolu'da ilk kez bu kadar yoğunlukta bir 'mağara içi toplu mezara' ulaşıldı" dedi.

  Antalya Kadıini Mağarası nda Tunç Devri ne ait mezar #2

  MAĞARA DIŞINA ÇIKARTTILAR

  Yaklaşık bir haftalık süreçte mağarada arkeolojik kazı ve veri topladıklarını belirten Usta, buluntuların kataloglamasını yaptıklarını, çizim ve fotoğraflama işlemlerinden sonra mağara dışına çıkardıklarını kaydetti.

  "BULUNTULAR BULDUK"

  Nalan Damla Yılmaz Usta, "Buluntular, mağaranın yaklaşık 400 ila 800 metreleri arasında kalıyor. Mağaranın içerisindeki kollarda buluntular mevcut. Mağarada yıllar içinde su baskınları ve çökmeler olmuş. En dip buluntular arasında bazı kemikler birbirine karışmış durumdaydı. Balçığın içinde bir karışma durumu söz konusuydu. Ama bazı örneklerde 'insitu' (ait olduğu yer) durumu bozulmamış" diye konuştu.

  Antalya Kadıini Mağarası nda Tunç Devri ne ait mezar #3

  İSKELETLERİN YAPISI

  Nalan Damla Yılmaz Usta, "Bazı iskeletler mağara zemininde zamanla karstik çökeltiyle birleşmiş. Zemine tamamen kaynaşmış kemikler de mevcuttu. Kafataslarının üzerinde bir tabaka var. Bu tabaka karstik oluşum. Tamamen kemiğe yapışmış durumda. Bu laboratuvar ortamında kemik iskelet kurudukça, küçük küçük kazıma işlemiyle bir kısmı çıkarılabildi. Büyük çoğunluğu yine kemikler üzerinde mevcut. Bu oluşumu karşılamayan iskeletler de var" ifadelerini kullandı.

  Antalya Kadıini Mağarası nda Tunç Devri ne ait mezar #4

  "AKRABA İLİŞKİLERİNİ ARAŞTIRACAĞIZ"

  Usta, "Buradaki çıkardığımız sonuçları, Anadolu'daki ve dünyadaki diğer popülasyonlarla karşılaştırarak bu topluluğa en yakın topluluk ne olabilir veya benzer yakın akrabalık ilişkileri kurabilecek miyiz? Bunlara bakacağız" dedi.

  "BULGULAR DAHA SONRA NETLEŞECEK"

  Şu an elde edilen bulguların o dönemde yaşayan insanların yerleşik hayatta tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir toplulukla ilgili bilgiler verdiğine işaret eden Usta, incelemenin ileri aşamasında bulguların daha da netleşeceğini sözlerine ekledi.

  Antalya Kadıini Mağarası nda Tunç Devri ne ait mezar #5

  Antalya Kadıini Mağarası nda Tunç Devri ne ait mezar #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir