Petrol
83.27
-0.53%
Euro
19.2699
0.06%
Dolar
18.6283
0.01%
Altın
1.043
0.12%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
308.897
-2.08%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Aşık Veysel’e yazılan şiir rock şarkısı oldu

  Aşık Veysel'in dostu Mehmet Özçelik’in halk ozanı için yazdığı şiir, torunu tarafından rock şarkısı yapıldı.
  • İHA
  • 20.03.2015 - 10:08
  Aşık Veysel’e yazılan şiir rock şarkısı oldu

  FDS

  Aşık Veysel ile yakın dostluğu bulunan Mehmet Özçelik’in ünlü halk ozanı için yazdığı şiir, torunu tarafından rock şarkısı yapıldı. Şarkı, single olarak Aşık Veysel’in doğum günü olan 21 Mart’ta müzik marketlerde yerini alacak.

  ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE ÇIKARILACAK

  “Özyanık” mahlaslı dedesi Mehmet Özçelik ve ünlü halk ozanı Aşık Veysel’in dostluğunu, bestelediği bir şarkıyla perçinleyen İzmirli şarkıcı ve Ziraat Mühendisi Taylan Yeşildağ, 2. tek şarkılık albümünü Aşık Veysel’in ölüm yıl dönümü olan 21 Mart’ta piyasaya sürecek. Dedesinin 1963 yılında yayınladığı ve 125 kuruşa satışa çıkardığı Sapsarı adlı şiir kitabında, Aşık Veysel’e hitaben yazdığı ‘Körükle Yansın’ şiirini besteleyen Yeşildağ, dedesinin Aşık Veysel ile Köy Enstitüleri döneminde tanıştığını ve yakın dostlukları bulunduğunu belirtti.

  “AŞIK VEYSEL İLE TÜRKÜ SÖYLERMİŞ”

  Köy Enstitüleri döneminde dedesinin müzik öğretmeni olan Aşık Veysel’in dedesiyle yaşadığı hikayeleri anlatan Yeşildağ, “Aşık Veysel, dedemin müzik öğretmeni. Daha sonra kaynaşmışlar ve samimi olmuşlar. Konya’da aşıkların atıştığı, şiir yazdıkları derme çatma bir yer varmış orada Aşık Veysel ile türkü söylerlermiş. Dedem, Aşık Veysel’i çok seviyor ve bu yüzden ona bir şiir yazıyor. Sonra bir konferans salonunda Aşık Veysel ön sırada otururken sahnede bu şiiri okuyor. Ayakta alkışlıyorlar. Ben de yıllar sonra hem Aşık Veysel’i hem de dedemi anmak için bu şiiri besteledim” dedi.

  “AŞIK VEYSEL BİR EFSANE”

  Maddi bir beklentisi olmadığını, ikinci tek şarkılık albümünü manevi nedenlerle piyasaya süreceğini ifade eden Yeşildağ, “Aşık Veysel bir efsane. Dedem de onu örnek alan bir insandı. İkisi de benim hayatımda önemli yer tutuyor. Ben de bunu bir vefa örneği olarak yaptım. Çok mutluyum ve heyecanlıyım. Yıllardır böyle bir projeye imza atmak istiyordum. Dedem şarkımı dinleseydi gurur duyardı diye tahmin ediyorum. Körükle Yansın adlı şarkımızı, Umut Kuzey’e ait Arpej Yapım’dan 21 Mart Aşık Veysel’in ölüm yıl dönümünde dinleyicilerin beğenisine sunacağız” diye konuştu.


  Görüş Bildir