Petrol
113.27
0.61%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
485.111
1.58%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Bakan Günay'dan Mescid-i Nebevi tepkisi

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Mescid-i Nebevi'nin yıkılacağı iddiasıyla ilgili konuştuç
  • 02.11.2012 - 20:47
  Bakan Günay'dan Mescid-i Nebevi tepkisi

  Bakan Günay dan Mescid-i Nebevi tepkisi #1

  Bakan Günay, Arap Birliği Turizm Teşkilatı Başkanı Dr. Bandar Fahad El-Fehaid'i makamında kabul etti.

  Ziyarette öncelikle basın mensuplarına, Özbekistan gezisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Günay, gezinin çok faydalı olduğunu, iki ülke arasında vizelerin kaldırılması ve direkt uçuşların karşılıklı olarak çoğaltılması gibi konuları görüştüklerini söyledi.

  GÜNAY: HİÇ KİMSENİN HADDİNE DĞEİL

  Günay ve El-Fehaid, konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  Mescid-i Nebevi'nin yıkılacağı iddiasına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine El-Fehaid, kendisinin daha önce Suudi Arabistan'da Umre ve Hac Turizm Başkanlığı yaptığını söyledi.

  O dönemde de kralın gönderdiği talimatın kesin ve net olduğunu belirten El-Fehaid, ''Bu yerlere biz iktisadi, bir ekonomik bir para, ticari olarak bakmıyorduk. Bilakis bize gelen emirlerde burasının umrecilerin ve hac için gelenlerin hizmetinde olduğu ve kesinlikle arkasında maddi bir beklenti olmadığı yönündeydi. Aksine bu yerleri yıkmak değil daha da geliştirmek yönünde istekleri vardı'' diye konuştu.

  ''Hacılara hizmet etmek bizim için en büyük şereftir'' diyen El-Fehaid, ''Hiç kimsenin böyle bir şey haddine düşmez, başta Arabistan hükümeti, başta kral olmak üzere, bunlar onlar için kırmızı çizgilerdir. Bu çizgilere birinin tecavüz etmesi, çizgileri aşması mümkün değildir'' ifadesini kullandı.

  O MEKANLAR SADECE SUUDİLER'E AİT DEĞİL

  Günay da El-Fehaid'in açıklamalarının doğru olmasını temenni ettiğine değinerek, şöyle konuştu:

  ''Suudi Arabistan'daki yönetimin başı kutsal mekanların hizmetkarı sıfatını taşımaktadır. Kutsal mekanları yıkmak, ortadan kaldırmak gibi, hiç kimsenin, yeryüzünde hangi sıfatı taşırsa taşısın hakkı ve yetkisi yoktur. Sadece Suudi Arabistan yönetimine ait değildir oradaki mekanlar. Bütün inananlara, müminlere aittir ve hepimizin o mekanlar üzerinde hakkı ve yetkisi vardır. Bu yüzden ben de bu haberlerin bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını tahmin ediyorum. Mescid-i Nebevi'nin veya buna benzer mekanların katiyen yıkılması değil ancak ihyası, ziyaret, ibadet etmek için gelenlerin daha rahat etmesini sağlayacak düzenlemelerin yapılması söz konusu olabilir. Onun ötesinde hiç kimse tevessül etmez diye düşünüyorum. Böyle olmasını da temenni ediyorum.''

  ''Bu haberler bir miktar da Kabe'nin yakın çevresine, Kabe'ye yukardan bakacak şekilde, bizim inançlarımıza, Kabe'ye gösterdiğimiz saygıya çok da uygun olmayan oteller, konaklama merkezleri yapılmasından kaynaklanıyor'' diyen Günay, şunları kaydetti:

  ''Bizim itikadımıza göre hiçbir şey Kabe'ye yukardan bakamaz. Bu çevrede bu tür yapıların yapılmış olması buna benzer yeni söylentiler ortaya çıkmasına sebep oluyor. İnşallah biz nasıl şimdi İstanbul'da veya başka yerlerde, geçmişte yapılmış yanlış binaların o mekanlardan kaldırılmasını ve o tarihi dokunun ortaya çıkarılmasını telaffuz ediyor ve buna niyet ediyorsak, bir gün inşallah Kabe çevresinde de Kabe'ye yakışır bir çevre düzenlemesinin yapıldığını hep beraber göreceğiz.''


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir