Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
380.201
0.41%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Beşinci Murad'ın hayatı bale oldu

  Tahtta 93 gün kalan Padişah 5. Murad'ın hayatı sahneye taşındı.
  • 16.04.2012 - 04:31
  Beşinci Murad'ın hayatı bale oldu

  Beşinci Murad ın hayatı bale oldu #1

  Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin, tahtta 93 gün kalan Padişah 5. Murad'ın hayatını anlattığı bale gösterisinin basın prömiyeri 3 Mayıs'ta Ankara Devlet Opera ve Balesi Opera Sahnesi'nde yapılacak.

  5. Murad Balesi, Çırağan Palace Kempinski İstanbul'da düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

  Baleden bazı bölümlerin de sunulduğu toplantıda konuşan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, bale sanatının Türkiye'de 64 yıldır büyük bir çaba içerisinde yeni eserler yarattığını söyledi.

  "OSMANLI TARİHİ BÜYÜK BİR KAYNAK"

  Müdürlük olarak son yıllarda bu çalışmalara özellikle ağırlık vermeye çalıştıklarını dile getiren Gökmen, 5. Murad balesinin de bu çabalar sonucu yaratılan eserler arasında çok önemli bir dönüm noktası olduğunu kaydetti.

  Gökmen, Osmanlı tarihinin opera ve bale için çok büyük bir kaynak olduğunu, bu tür eserlerin artmasının da çok önemi bulunduğunu vurguladı.

  "SULTAN MURAD BÜYÜK MÜZİSYENDİ"

  Sultan 5. Murad'ın torunu Osman Osmanoğlu da, balenin Çırağan Sarayı'nda sahnelenmesinin kendisini çok mutlu ettiğini belirterek, şunları söyledi:

  ''Sultan Murad çok büyük bir müzisyendi. 500 küsur beste yazmıştı. 28 sene Çırağan Sarayı'nda yaşadı. Bu sarayda onun bir kızı doğdu. Oğlunun bütün çocukları doğdular. Büyük babam, büyük halalarım, amcam hepsi burada doğdular. Büyük babamla büyük annem burada evlendiler. Benim babam burada doğdu. Bu nedenle burası benim için çok özel bir saray. Ben Türkiye'de yaşamadım. Yasaktı buraya gelmem. 35 yaşında gelebildim ancak. O zamanlar Çırağan çok kötü durumdaydı. Ama şimdi çok mutlu oldum, çok duygulandım burada olmaktan.''

  Osmanoğlu, 5. Murad'ın her sanatçı gibi hassas, sanatsever bir müzisyen olduğunu dile getirdi.

  93 GÜNLÜK SALTANAT..

  Eserdeki bestelerin düzenlemelerini yapan Müzikolog Emre Acır da, 5. Murad balesinde padişahın hayatını ve düşüncelerini anlatmaya çalıştıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

  ''5. Murad, 1876 yılında Osmanlı tahtına amcası Abdülaziz'in yerine çıkartılıyor. 93 gün tahtta kalıyor ve akli dengesini kaybettiği gerekçesiyle tahttan indirilerek 28 yıl Çırağan Sarayı'nda hapsediliyor. O dönem Avrupa basınına baktığınızda 5. Murad'ın rafine, hassas ve insan hakkına saygılı bir padişah olduğu anlatılıyor. Ama 5. Murad'ın geçici bir sinir bunalımı yaşadığı, yaptığı eserlerden ve ailesinin hatıralarından anlaşılıyor.''

  5. Murad balesinin, tarihi bir buluşmayla ilk adımlarını attığını ifade eden Acır, ''Sürgün hayatı yaşadığı Çırağan Sarayı içerisinde bir asır sonra tekrar doğuyor. Bu son derece heyecan verici'' diye konuştu.

  Acır, balenin bazı bölümlerinde 5. Murad'ın kendi bestelerinin yer aldığını da sözlerine ekledi.

  Basın toplantısına 5. Murad'ın torunlarından Kenize Murad ile Ressan İris de katılarak baleden sunulan bölümleri izledi.

  5. MURAD BALESİ

  5. Murad Balesi'nin, Sultanın kendisine ait olan bestelerinin düzenlemesini müzikolog Emre Aracı ve Orkestra Şefi Bujor Hoinic yaptı. Balenin Librettosu Aracı'ya, koreografisi ise Armağan Davran ve Volkan Ersoy'a ait.

  Sultan 5. Murad'ın hayatının anlatıldığı balenin prömiyeri 3 Mayıs 2012 tarihinde Ankara Devlet Opera ve Balesi Opera Sahnesi'nde gerçekleştirilecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir