Petrol
112.19
-1.15%
Euro
17.4743
-0.36%
Dolar
16.9764
0.89%
Altın
984.9
0.73%
Borsa
2406
0.00%
Bitcoin
335.630
2.27%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Bingöl'ün gündeminde kültür var

  Terör Doğu illerimizi harabeye çevirmeye çalışsa da, insanlar kendi gündemini yaşamaya devam ediyor.
  • 07.11.2016 - 11:06
  Bingöl'ün gündeminde kültür var

  BİNGÖL KÜLTÜR GÜNLERİ

  Bingöl Belediyesinin organizasyonu kapsamında gazeteci, yazar, milletvekili, fikir adamı ve sosyal medya uzmanlarından oluşan gruplar Bingöl Kültür Günleri organizasyonuna katıldı.

  Bingöl ün gündeminde kültür var #1

  TERÖRİN TERÖRİSTİN DAYATTIĞI GÜNDEMİN DIŞINDA BİR HAYAT VAR

  Organizasyonda, kongre merkezinde oturumlar yapılırken bir yandan da davetliler Bingöl kültürünü yakından tanıma fırsatı buldu, halaylar çekildi yemekler yenildi.

  Bingöllü genç bir tiyatrocu, Yusuf Buyankara, “Orda bir köy yok, uzakta da değil” dedi; “Bingöl-Diyarbakır arasında, kırsalda terör eylemleri oluyor, siz İstanbul'da, Ankara'da nasıl televizyondan izliyorsanız, biz de aynı şekilde televizyondan izliyoruz” diyor.

  Bingöl ün gündeminde kültür var #2

  OTURUMLARIN KONU BAŞLIKLARI BİLE BAŞLI BAŞINA TEZ KONUSU

  Bingöl Üniversitesi Kongre Merkezi'nde dün başlayan Bingöl Kültür Günleri programı, çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bingöl Valiliği ve Bingöl Üniversitesince desteklenen etkinlikler kapsamında, "Türkiye'nin Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz Darbe Girişimi", "Abiler Nedir Sizin Meseleniz", "Küresel ve Bölgesel Gelişmeler" ve "Düşünce ve Şehir Etkileşimi" başlıklı oturumlar gerçekleştirildi.

  Bingöl ün gündeminde kültür var #3

  Yeni Şafak gazetesi yazarı Muhammed Berdibek, Bingöl Kültür Günleri'ni organize eden isim. Berdibek, bugünkü yazısını ayırdığı Bingöl Kültür Günleri'nde dinlediği Kürtçe, Zazaca şarkılardan, av sohbetlerine kadar, katıldığı oturumlarda konuşulanların verimine kadar her bir detayı köşesine taşıdı. İşte Berdibek'in yazısındaki o satırlar:

  Bakan, vali, Belediye başkanı, milletvekilleri, yazarlar, akademisyenler, öğrenci ve işçi pek çok kimsenin hazır bulunduğu oturumlar Müslüm Gürses'in Hangimiz Sevmedik şarkısıyla açılıyor. Hafif bir garipseme ama gözlerde beliren bir mutluluk…

  Bingöl ün gündeminde kültür var #4

  BİNGÖL HALAYI DELİLO'SUZ OLMAZ

  Dört Yol Parkı'na gidip çeşitli av hikâyeleri dinledik. Hikâyelerin girişi şöyle başlıyor. “Biz avcılar 4 ay avlanırız, 8 ay da atarız." Yani onlar atıyor, biz dinliyoruz. Hemen ertes i gün, Kartal oyununun sergilenmesiyle bir folklor gösterisi yapılıyor ve davetlilerin birçoğunun büyük bir heyecanla katıldığı Bingöl halayı, yani delilo oynanıyor.

  Bingöl ün gündeminde kültür var #5

  Bingöl'ün en ünlü ozanı Rençber Aziz'in sesiyle Bingol Şewti türküsünü dinliyor ve oturumları başlatıyoruz... Sonra yöresel tatlarla zenginleşen öğle yemeğimizi yiyoruz. Kapanış vakti geliyor ve Şiwan Perwer'den Naze şarkısını çalıyoruz.

  FASILDA ZAZACA ŞARKILAR SÖYLENDİ

  Akşam bir araya gelişimiz ise fasılda oluyor. Önce Zazaca şarkılar söyleniyor sonra sanat müziğinden parçalar çalıyoruz. En sonda da arabesk müziğinden hazırladığımız seçkilerle tam bir ziyafet çekiyoruz. Sonrası ise malum. Misafirler mutlu, Bingöllüler mutlu… Ne güzel ki baştan beri amaçladığımız tam anlamıyla gerçekleşiyor. Bingöl'ü ve Bingöl kültürünü tanıtmaktaki amacımız da yerine ulaşıyor. Hem de misafirlerimiz, üç gün boyunca neredeyse her yaş grubuyla hasbihal ediyor, dertleşiyor ve fikir alışverişinde bulunuyor. Hem daha ne olabilir ki…


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir