Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.205
2.52%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Bir dönemin kara kutusu açılacak: Aşk-ı Hayyam

  Tarihin saklısında alev alev bir aşk romanı Aşk-ı Hayyam!
  • 05.01.2012 - 17:47
  Bir dönemin kara kutusu açılacak: Aşk-ı Hayyam

  Bir dönemin kara kutusu açılacak: Aşk-ı Hayyam #1

  Edebiyat ile tarih birbiriyle sarmaş dolaş olmuş iki bilim dalı olarak günümüze kadar gelmektedir. Kıyamete kadar da bu iki bilim dalı insanoğluna hizmet etmeye devam edecek.

  AŞK-I HAYYAM

  Son günlerin popüler kitapları tarihi şahsiyetlerin bilinmeyen yönlerini gün yüzüne çıkarmaya başladı. Çoğu zaman yaşadığı döneme damgasını vuran kişilerin yaşamlarına ait gizli saklı özelliklerini yeni nesile aktarmak için kaleme alınan bu kitaplar büyük bir ilgi odağı haline geldi. Tarihin saklısında alev alev bir aşk romanı olan Aşk-ı Hayyam da bu kitaplardan birisi.

  MELİKŞAH'TAN ALAMUT KALESİNE

  İrfan Gürkan Çelebi tarafından yazılan Aşk-ı Hayyam konusu ve karakterleri bakımından 2012 yılına damgasını vuracağa benziyor. Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’ın sarayından başlayıp Alamut Kalesi’ne kadar uzanan büyük bir aşkın anlatıldığı kitapta, kimler yok ki! 

  Dünya tarihindeki ilk siyaset nameyi yazan büyük vezir Nizamülmülk’ten, ünlü bilim adamı ve edebiyatçı Ömer Hayyam’a, kurduğu örgüt ve yetiştirdiği fedailerle imparatorları tahtından eden Hasan Sabbah’tan saray entirikalarının meşhur sultanı Terken Hatun’a kadar birçok kişinin hayatlarının kesiştiği bir eser Aşk-ı Hayyam

  BİR DÖNEMİN KARA KUTUSU

  Tarihi değiştiren yüce bir aşk ve şehvetin esaretinde yitirilen hayatların çarpıcı bir şekilde işlendiği Aşk-ı Hayyam’da bir dönemin kara kutusu açılarak gün yüzüne çıkarılıyor.

  Ünlü bilgin ve edebiyatçı Ömer Hayyam’a aşkın anlamını öğreten, hayatı sorgulatan rubailerini söyleten Kumru Hatun ve ona sahip olmayı kafasına yerleştiren Nizamülmülk arasında yaşanan ölüm oyununu anlatan kitap mukaddime ve girizgâh ile birlikte otuz iki bölümde oluşuyor.

  Tarih ile aşkı sarmaş dolaş raks ettiren usta yazar İrfan Gürkan Çelebi’nin kitabı Aşk-ı Hayyam, yeni yılın en iddialı eseri olmaya aday.

  Kitapla ilgili ayrıntılar için tıklayın.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir